Reklama

Reklama

Tymianek odświeży oddech

​Przyjemny oddech świadczy o prawidłowej higienie jamy ustnej i dobrym stanie zdrowia.

 Niemiły zapach z ust — halitoza, może dokuczać każdemu. Sporadycznym kłopotom sprzyja jedzenie posiłków zawierających ostre składniki, przyprawy o silnym aromacie oraz picie alkoholu. Pogorszenie oddechu mogą wywoływać odwodnienie i wszelkie czynniki powodujące wysychanie śluzówki jamy ustnej, takie jak: długie przerwy między posiłkami, oddychanie ustami, długotrwałe mówienie, odczuwanie silnego stresu i palenie tytoniu.

Gdy śliny zaczyna ubywać, zapach z ust staje się intensywniejszy. Przyczyną przewlekłych problemów z oddechem bywają najczęściej  własne higieniczne zaniedbania. Nieusunięte z jamy ustnej cukry i białka stają się wtedy pożywką dla żyjących tam bakterii. Przykry zapach z ust to produkty metabolizmu tych mikrobów, które wydzielają w postaci gazów.

Reklama

Bakterie te kolonizują zwykle cały grzbiet języka, migdałki i przestrzenie między zębami. Ale nieprzyjemną woń z ust wywołać może także nieleczona próchnica zębów, zgorzel miazgi, zapalenie dziąseł oraz paradontoza. Jednak nawet 15 proc. przypadków halitozy ma swą przyczynę poza jamą ustną. W takich przypadkach zwykle jest to objaw zaburzeń pracy żołądka albo uboczny efekt zażywania niektórych leków, np. antydepresyjnych i antyhistaminowych.

Ziołowa pasta

  Dbanie o przyjemny zapach z ust mogą wspomóc niektóre zioła. Wśród nich prym wiedzie tymianek, który zawdzięcza swój charakterystyczny aromat olejkowi bogatemu w tymol, fenolowe związki i garbniki.

Wszystkie te składniki hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Nic więc dziwnego, że w stomatologii tymol jest ważnym składnikiem bakteriobójczym wielu preparatów. Szybko i skutecznie niszczy mikroby (nawet te oporne na antybiotyki) oraz zarodniki grzybów. Zmniejsza również stany zapalne w jamie ustnej i łagodnie odświeża oddech.

Tymiankową pastę do zębów może zrobić każdy. Oto przepis: łyżeczkę ziela mielemy w młynku do kawy na miałki proszek. Posypujemy szczyptą proszku paseczek pasty umieszczonej na szczoteczce i myjemy zęby. Proszek tymiankowy można również stosować jako mieszankę z glinką leczniczą z apteki w stosunku 1:1.


Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama