Usta bez skazy
Często właśnie w miesiącach letnich wokół ust pojawiają się "niespodzianki". Tak osłabiony organizm reaguje na niedobór witamin, różnicę temperatur, zmianę klimatu, wody, diety.
Ale afty, opryszczka, zajady pojawiają się także wtedy, gdy jesteśmy zestresowani, niewyspani, przemęczeni. W aptece bez recepty kupimy maści, plasterki, żele, płyny i sztyfty, które łagodzą podobne dolegliwości. Ale możemy też skorzystać z naturalnych sposobów. Nasze babcie stosowały czosnek, imbir, cebulę, miód z cytryną, płukanki z rumianku, kolendry. Dla wzmocnienia organizmu, by skutecznie bronił się przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, warto pić 2 razy dziennie napój ze świeżo startego imbiru połączonego z łyżką miodu i soku z cytryny.
Imbir
Imbir, podobnie jak czosnek,ma właściwości wiruso i bakteriobójcze. Sok z imbiru (zetrzyj kawałek imbiru i odciśnij sok) połącz z odrobiną miodu i posmaruj nim chorobowo zmienione miejsce. W stanach osłabienia organizmu, podczas infekcji warto pić naparz tartego imbiru z miodem i listkami świeżej mięty - to pomoże walczyć z infekcją.
Czosnek
Obrany z łupin ząbek czosnku natnij, by puścił sok. Smaruj nim tworzącą się opryszczkę lub zajady. Powtarzaj czynność kilka razy dziennie, pod warunkiem, że na skórze nie ma ran. Codziennie zjedz co najmniej 1 rozgnieciony ząbek czosnku - to wzmocni organizm w walce z wirusami.
Rumianek i szałwia
Gdy masz skłonność do tworzenia się aft, czujesz, że w jamie ustnej błona śluzowa jest zaczerwieniona i bolesna - przygotuj płukankę z rumianku lub szałwii. 1 łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku, przykryj. Ostudzonym naparem płucz jamę ustną co 2 godziny.
32/2016 Świat i Ludzie