Reklama

Reklama

Uwaga na kleszcze

​Przenoszą bardzo poważne choroby, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu twojego pupila. Nie lekceważ więc sprawy i przygotuj się na sezon kleszczowy.

Niezbyt mroźna zima, a teraz ciepła, wiosenna pogoda to niestety idealne warunki dla rozmnażania się kleszczy. Jak więc zabezpieczyć psa i kota przed ich ukąszeniem? 

Najlepszy specyfik 

Trzeba przypomnieć, że samo ukąszenie przez kleszcza nie jest szkodliwe. Jednak te pajęczaki przenoszą bardzo groźne choroby. Są to: babeszjoza, borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, które mogą prowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby, a nawet paraliżu! 

Oczywiście nie oznacza to, by w ogóle nie spacerować na świeżym powietrzu. Jednak staraj się unikać psich wybiegów w zagajnikach czy otwartych łąkach. To najczęstsze siedlisko tych "gryzoni". 

Reklama

Nie wychodź jednak z psem, gdy nie zastosowałaś żadnego środka odstraszającego kleszcze. Są różne rodzaje leków - tabletki, krople na sierść lub specjalna obroża. Musisz sprawdzić, który specyfik będzie najlepszy dla twojego czworonoga. 

Pamiętaj tutaj o kilku zasadach - nie wszystkie popularne krople nadają się zarówno dla psów, jak i kotów. Sprawdź na etykiecie przeznaczenie środka odstraszającego. Ta forma zabezpieczenia działa ok. 3-4 tygodnie. Dłużej, bo nawet kilka miesięcy, chroni nasączona obroża, ale lepiej się sprawdza na zwierzętach o krótkiej sierści. Natomiast spray jest dobry dla małych zwierząt, gdyż rozpylony płyn trzeba wetrzeć w skórę. Droższym (opakowanie to koszt ok. 100 zł) rozwiązaniem są tabletki, które chronią przez 3 miesiące. 

Gdy ukąsi kleszcz 

Po spacerze sprawdź skórę psa, a gdy znajdziesz kleszcza, nie smaruj go żadnymi specyfikami, tylko usuń pęsetą, zdezynfekuj miejsce ukąszenia i obserwuj zachowanie pupila przez parę dni. Gdy coś cię zaniepokoi, natychmiast udaj się z nim do weterynarza.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy