Wielki pożytek z małych owoców
Napar z głogu, słodki koktajl a może kieliszek nalewki? Każdy z tych napitków obniży ciśnienie i ukoi nerwy!
Nie od dziś wiadomo, że głóg korzystnie wpływa na układ krążenia. Regularne stosowanie preparatów zawierających go wzmacnia serce, reguluje ciśnienie, zwalcza arytmię i rozszerza naczynia krwionośne, zapewniając właściwy dopływ krwi i tlenu do wszystkich narządów. Ponadto terapia głogowa posłuży każdemu, kto ma problemy z zasypianiem lub szuka sposobu, by się wyciszyć. W głogu zawarte są też substancje regulujące procesy trawienne oraz zapobiegające wzdęciom i biegunkom.
Wypij napar, złagodzisz ból
W domu możesz stosować różne formy głogowej terapii. Najprostszy w przygotowaniu jest napar z kwiatów tej rośliny, który nie tylko pomaga przy nadciśnieniu, ale także łagodzi bóle reumatyczne i mięśniowe. Napar przygotujesz, wsypując do kubka łyżeczkę pokruszonych kwiatów i zalewając je wrzątkiem. Po piętnastu minutach od zalania jest on gotowy do picia. Zaleca się, by wypić dwie szklanki naparu dziennie.
Gęsty koktail na wzmocnienie?
Dla miłośników gęstych koktajli idealny będzie wzmacniający serce napój głogowy. Pięć łyżek owoców głogu trzeba wsypać do garnka, zalać pięcioma szklankami wrzątku, przykryć pokrywką, zawinąć w koc i odstawić na dwadzieścia cztery godziny. Po upływie tego czasu należy odcedzić owoce, zalać je połową szklanki płynu, w którym moczyły się, i zmiksować na gęstą zawiesinę.
Trzy razy dziennie należy wypić szklankę otrzymanego w ten sposób koktajlu. Jeżeli chcesz poprawić jego smak, możesz posłodzić go miodem lub doprawić cytryną.
Mocna nalewka, pyszne konfitury
Warto też spróbować wyregulować sobie ciśnienie kieliszkiem nalewki głogowej. Pół kilograma suszonych owoców zalewamy połową litra spirytusu rozcieńczonego połową szklanki wody i odstawiamy na dwa tygodnie. Gdy miną, zlewamy płyn i dodajemy do niego syrop otrzymany po zagotowaniu w garnku dwóch szklanek wody, laski cynamonu, otartej skórki z jednej cytryny, kilku goździków i łyżki cukru.
Nalewkę wlewamy do słoja i szczelnie go zamykamy. Po trzech dniach można ją pić. Natomiast głogowe konfitury wzmacniają układ krwionośny. Pół kilograma głogu (bez pestek) należy gotować do miękkości. Potem owoce trzeba włożyć do zimnej wody, a do wywaru dodać pół kilograma cukru, gotować go przez dziesięć minut, po czym wrzucić odłożone owoce. Następnie gotować całość aż do uzyskania gęstej masy.
Agnieszka Pacuła
Więcej w serwisie: