Wiosenne porządki z kaszą jaglaną

Rozsmakuj się w ziarnach prosa, a oczyścisz się ze wszystkiego, co zatruwa, odzyskasz energię i... stracisz na wadze.

Żeby kasza nie miała gorzkiego posmaku, przed ugotowaniem upra ż ją na suchej patelni albo wypłucz i przelej wrzątkiem
Żeby kasza nie miała gorzkiego posmaku, przed ugotowaniem upra ż ją na suchej patelni albo wypłucz i przelej wrzątkiem123RF/PICSEL

To nie jest zwykła monodieta. Dwutygodniowe menu, w którym dominuje kasza z łuskanego ziarna prosa, dostarczy ci wszystkich potrzebnych składników odżywczych, odtruje i poprawi funkcjonowanie organizmu.

Dlaczego akurat kasza jaglana? Przede wszystkim dlatego, że jest lekkostrawna i nie zawiera glutenu, a więc nie uczula i nie powoduje żadnych dolegliwości jelitowych. Ma też zasadotwórcze właściwości - inaczej mówiąc - odkwasza organizm. Obfituje w witaminy z grupy B, białko, pierwiastki (m.in. wapń, fosfor, potas, krzem) i regulującą poziom cholesterolu lecytynę. Nie ma więc możliwości, by jedzenie kaszy jaglanej nawet trzy, cztery razy dziennie przez dłuższy czas spowodowało pogorszenie samopoczucia.

Dlaczego warto się oczyszczać?

Toksyny z konserwowanej żywności, resztki niestrawionego pożywienia, gnijącego w jelitach, sprawiają, że czujesz się gorzej. Możesz cierpieć na częste bóle głowy, odczuwać rozdrażnienie, zmęczenie, senność lub mieć problemy z zasypianiem. Wprawdzie oczyszczająca dieta jaglana nie przynosi natychmiast efektów, ale za to nie powoduje uczucia ciągłego niedosytu, więc nie zniechęca osób, których menu było do tej pory zbyt obfite, bogate w nabiał, mięso i słodycze. Dieta powinna trwać dwa tygodnie, aby jednak uzyskać najlepsze efekty, warto ją powtarzać regularnie, trzy, cztery razy do roku.

W wersji minimum dopuszcza się jedzenie samej kaszy jaglanej doprawionej ziołami i solą oraz picie ok. 2-3 litrów wody lub herbat ziołowych dziennie.

Nie chcesz się umartwiać? Wypróbuj menu, w którym kasza jaglana znajdzie się po prostu w każdym posiłku. Na śniadanie można przygotować jaglankę, czyli zupę mleczną (przy nietolerancji laktozy wybierz np. mleko sojowe) z kaszą z prosa i suszonymi owocami. Na obiad lub kolację - gotowaną kaszę z grillowanymi warzywami (np. papryką, cebulą, cukinią, bakłażanem). Gdy zaś najdzie cię ochota na coś słodkiego - zjedz miseczkę kaszy z miodem, orzechami i daktylami. Pycha!

Bez toksyn, szczupła i zdrowa

Oprócz tego, że oczyszcza ciało, dieta bogata w kaszę jaglaną ma jeszcze mnóstwo innych zalet! Poprawia przemianę materii, uodparnia i pomaga usunąć nadmiar śluzu, czyli... wspomaga leczenie stanu zapalnego zatok. W okresie przeziębień sięgajmy więc po tę kaszę jak najczęściej.

Agnieszka Pacuła

Twoje Imperium
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas