Wokół wrażliwych oczu
Trzeba o nie pieczołowicie dbać, bo każde zaniedbanie może nasilić problemy, takie jak pieczenie i zaczerwienienie.
Delikatne kosmetyki do makijażu oczu
Tusze do rzęs są coraz doskonalsze, ale mimo to mogą wywoływać podrażnienia. Unikaj tych wydłużających rzęsy, bo zawarte w nich polimerowe włoski, które osypują się - drażnią oko. Wodoodpornych używaj tylko od czasu do czasu, bo trzeba je usuwać specjalnymi preparatami, które czasem drażnią oczy. Powieki maluj cieniem, który się nie osypuje, np. kremowym. Nie rób kresek blisko oka (wewnętrzne brzegi powiek).
Kremy, żele, płatki
Zapobiegną zmarszczkom i podrażnieniom, usuną opuchliznę. Delikatny żel nawilżająco-łagodzący pod oczy nie powinien zawierać konserwantów i barwników. Sam lekki żel nawilżający jest dobry dla młodych pań. Po 40. roku życia, oprócz lekkiego żelu łagodzącego podrażnienia, stosuj krem liftingujący na dzień i regenerujący na noc. Kremów tych nie nakładaj tuż pod dolną powieką, bo podrażnią oczy. Raz na tydzień nałóż maseczkę w płatkach.
Demakijaż
Makijaż najlepiej zmywać preparatami bezzapachowymi i beztłuszczowymi o pH zbliżonym do łez (pH 7,1-7,4). Powinny one zawierać łagodzącą wodę termalną. Nasączony płynem wacik przyłóż do zamkniętej górnej powieki, chwilę przytrzymaj i delikatnie przesuń w dół. Przyłóż nowy wacik do dolnej powieki i odczekaj chwilę. Ponownie przyłóż nasączony wacik do górnej powieki i delikatnie przesuń, by zmyć resztki makijażu. Powtarzaj czynność, aż do całkowitego usunięcia.
Gdy czujesz piasek pod powieką
Może to być objaw zmęczenia lub zespołu suchego oka. Bez względu na przyczynę dolegliwości możesz je łagodzić za pomocą kropli nawilżających i regenerujących. Poza tym stosuj chłodne okłady z wody termalnej (spryskaj nią płatki kosmetyczne i połóż na powieki). Uważaj na okłady z ziół (np. rumianku) i herbaty - niekiedy mogą podrażnić wrażliwe oczy.
Zobacz także: