Z butelki czy z kranu?

​W trosce o środowisko rezygnujemy z kupowania wody w plastikowych butelkach. Powoli przekonujemy się do picia "kranówki", choć nie bez obaw. Czy rzeczywiście jest bezpieczna dla zdrowia?

Coraz częściej rezygnujemy z plastikowych butelek
Coraz częściej rezygnujemy z plastikowych butelek123RF/PICSEL

Czy można pić wodę z kranu? TAK.

- Dziś kranówka jest znacznie lepsza niż jeszcze kilka lat temu - potwierdza Anna Kamińska, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Wody w Głównym Inspektoracie Sanitarnym (GIS). - Wodociągi wyposażone są w nowoczesne urządzenia do usuwania zanieczyszczeń. Stosują m.in. ozonowanie, oczyszczanie węglem aktywnym. Dzięki temu można było zmniejszyć użycie chloru. Jakość wody regulują przepisy określone w rozporządzeniu ministra zdrowia. Jej bezpieczeństwo sprawdzają zarówno wodociągi, jak i sanepid. Tym częściej, im więcej wody produkuje zakład.

Przekroczenia norm zdarzają się rzadko, zwykle w małych miejscowościach, które mają starsze urządzenia. Jeśli do nich dochodzi, samorząd (wójt, burmistrz) musi natychmiast zawiadomić mieszkańców o skażeniu i zapewnić im dostęp do bezpiecznej wody, np. z beczkowozu.

Zobacz również:

    Czy kranówkę trzeba gotować? NIE.

    - O ile sanepid nie wydał ograniczeń w jej stosowaniu - zastrzega specjalistka. "Surowa" woda zawiera dużo korzystnych dla zdrowia składników mineralnych. Im twardsza - co często uważamy za defekt - tym więcej! W kranówce rozpuszczone są m.in. wapń, magnez, mangan i cynk. Szczególnie bogata w te pierwiastki jest woda czerpana z ujęć głębinowych, dostępna w 70 proc. polskich domów. - Ma stały skład i mało zanieczyszczeń, dzięki czemu wymaga minimalnej ilości środków do uzdatniania - wyjaśnia Anna Kamińska.

    Woda z takich ujęć często zawiera więcej żelaza i manganu, co może wpływać na jej zabarwienie i sprzyjać tworzeniu się zawiesin (tzw. kamienia w czajniku, osadu na kubku po herbacie). Nie ma jednak wpływu na bezpieczeństwo. Gotowanie powoduje utratę części minerałów. Ważne, by do picia "na surowo" brać wodę zimną. Instalacje, które służą do podgrzewania, mogą być źródłem zanieczyszczeń.

    Warto stosować filtry? TAK I NIE.

    Oczyszczanie wody za pomocą domowych filtrów (np. montowanych na kran) poprawia jej smak i zapach. Takie rozwiązanie zaleca się przede wszystkim osobom, które korzystają z własnych ujęć wody, np. studni. Jeśli mieszkanie jest podłączone do wodociągu, nie trzeba tego robić, chyba że przeszkadza twardość wody lub czuć w niej chlor. Wtedy wystarczy przelewać wodę przez filtrujący dzbanek z wkładem węglowym. - Ważne, by posiadał atest PZH i by używać go w sposób określony przez producenta - mówi Anna Kamińska.

    Inaczej zamiast poprawiać jakość wody, może ją zanieczyszczać, np. bakteriami. Centralne filtry, które montuje się na głównej instalacji, by oczyszczały całą wodę w domu, mają zalety: zapobiegają tworzeniu się kamienia we wnętrzu pralek czy zmywarek. Usuwają jednak cenne dla zdrowia pierwiastki jak wapń i magnez (najlepsza dla nas twardość wody wynosi między 60 a 500 mg/l). Coś za coś.

    >>>Na kolejnej stronie dowiesz się, czy rdzawy kolor wody to powód do niepokoju<<<

    Ważne, by do picia "na surowo" brać wodę zimną
    Ważne, by do picia "na surowo" brać wodę zimną 123RF/PICSEL

    Rdzawy kolor to powód do niepokoju? NIE.

    Takie zabarwienie nadają wodzie m.in. związki żelaza. - Na jej kolor może wpływać również obecność wyższych stężeń manganu - wyjaśnia Anna Kamińska. - Nie są szkodliwe, ale mogą świadczyć o tym, że instalacja w budynku wymaga oczyszczenia lub wymiany. Woda może mieć też ciemny kolor, jeśli przez kilka dni stała w rurach, np. gdy byłaś na urlopie. Trzeba wtedy spuszczać ją przez kilka minut, aż będzie czysta i klarowna. Podobnie warto zrobić, gdy woda zabarwiła się podczas napraw sieci wodociągowej. Nie ma potrzeby spuszczania wody po każdej nocy (chyba że niepokoi cię jej barwa).

    Woda w twoim domu może być niedobra? TAK.

    Kranówka dostarczana przez wodociągi jest badana tylko do wodomierza głównego. Za resztę instalacji odpowiada właściciel lub administrator nieruchomości: spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa albo ty, jeśli masz dom. Skorodowane stare rury mogą powodować fizyczne i mikrobiologiczne zanieczyszczenie wody. Dlatego instalacja powinna być regularnie płukana i czyszczona, a w razie konieczności wymieniona.

    Obie usługi można zlecić wyspecjalizowanym firmom. Do tego czasu lepiej pić kranówkę po przegotowaniu. Coś cię niepokoi? Możesz zlecić badanie jakości wody w lokalnym sanepidzie lub certyfikowanym laboratorium (usługa kosztuje ok. 300-400 zł).

    Zawsze pod ręką

    Wlewaj kranówkę do butelki lub bidonu, a będziesz mogła pić ją także poza domem. Pamiętaj jednak, że: Wody nie można przechowywać zbyt długo, bo z czasem namnażają się w niej bakterie. Wypij ją do końca dnia, a resztę wylej. Wybieraj materiały, które nie wchodzą w reakcję z płynem. Najlepsze są butelki ze szkła lub stali nierdzewnej. Nie używaj butelek po wodzie czy napojach ze sklepu. Są jednorazowe.

    Jeśli zdecydujesz się na bidon z plastiku, sprawdź, czy jest przeznaczony do kontaktu z żywnością i nie zawiera szkodliwego bisfenolu A (BPA). Chroń wodę przed ciepłem i światłem. Pod ich wpływem do wody mogą przenikać mikrocząsteczki plastiku.

    Zobacz także:

    Krystyna Janda o filmie "Słodki koniec dnia" i o wolnościStyl.pl

    Twój STYL 3/2019

    Twój Styl
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas