Zapalenie pęcherza lubi powracać

Owoce, warzywa, zioła zapobiegną nawrotom.

Żurawina nie pozwala przylgnąć chorobotwórczym bakteriom do błon śluzowych
Żurawina nie pozwala przylgnąć chorobotwórczym bakteriom do błon śluzowych123RF/PICSEL

Infekcja dróg moczowych, zwłaszcza zapalenie pęcherza, gdy już raz się przytrafi, lubi powracać. Najczęstszą przyczyną nawrotów jest niedoleczona poprzednia infekcja, wzajemne zarażanie się partnerów podczas stosunków seksualnych, a także ubranie niedostosowane do pory roku.

Za częste zapalenie pęcherza czasem winę ponosi budowa anatomiczna i choroby układu moczowego. Profilaktyka pozwoli zapobiec nawrotom infekcji. W tym celu trzeba codziennie wypijać co najmniej 2 litry płynów, w tym ziołowe herbatki oczyszczające i moczopędne.

Nie wolno zapomnieć o częstym i całkowitym opróżnianiu pęcherza moczowego. Jeśli pieczenie czy ból przy oddawaniu moczu trwa dłużej niż 1-2 dni, a domowe sposoby i odpowiednia dieta nie dają rezultatu, konieczna jest wizyta u lekarza.

Żurawina

Sok z żurawiny lub suszone owoce żurawiny zapobiegną nawrotom zapalenia dróg moczowych, a także pomogą, gdy już dojdzie do infekcji. Żurawina nie pozwala przylgnąć chorobotwórczym bakteriom do błon śluzowych. Wzmacnia także działanie specjalnych białek walczących z drobnoustrojami.

Papryka i natka

Aby utrudnić namnażanie się drobnoustrojów wywołujących zapalenie pęcherza, zadbaj o dietę bogatą w witaminę C. Witamina ta, obecna w natce pietruszki oraz papryce, sprawi, że organizm szybciej poradzi sobie z rozwijającą się infekcją dróg moczowych.

Kiwi, cytryna, pomarańcza

Podobnie jak pietruszka i papryka, cytrusy oraz owoce kiwi dostarczą nam sporo witaminy C. Warto pić soki z tych owoców, jak również jeść surowe owoce - im więcej, tym lepiej. Dostarczą nam one również wiele cennych składników (wit. E, C, z grupy B) i mikroelementów (m.in. potas, cynk, fosfor, magnez) wspierających układ odpornościowy całego organizmu, zapobiegając tym samym nawrotom infekcji układu moczowego.

Skrzyp

Przy zapaleniu pęcherza pij jak najwięcej płynów. Ziołowe herbatki, np. ze skrzypu polnego, mają działanie moczopędne i oczyszczające. Herbatkę skrzypową możesz pić 2-3 razy dziennie po 1 filiżance. Podobne działanie na drogi moczowe ma napar z pokrzywy lub pietruszki.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas