Zapalenie spojówek a koronawirus. Jest się czym martwić?

Pandemia koronawirusa wciąż trwa, a lista objawów niepokojąco się wydłuża. Do tej pory z wirusem wiązaliśmy niewydolność układu oddechowego. Niestety, coraz częściej pojawiają się także objawy związane z układem pokarmowym, czy problemy okulistyczne, takie jak zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek może być objawem obecnosci koronawirusa w organizmie
Zapalenie spojówek może być objawem obecnosci koronawirusa w organizmie123RF/PICSEL

W Chinach opanowano już rozprzestrzeniającego się w zastraszającym tempie koronawirusa. Tamtejsi lekarze od początku raportowali o typowych objawach świadczących o infekcji, do których zaliczali gorączkę, bóle mieśni i stawów, duszność, kaszel, bóle głowy, czy problemy okulistyczne, w tym zapalenie spojówek. Zachodni medycy potwierdzali objawy przypominające grypę czy przeziębienie. Jednak nie zetknęli się z pozostałymi symptomami wymienianymi przez azjatyckich lekarzy.

Wybuch epidemii na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych zmusił naukowców do pogłębienia badań nad wirusem SARS-CoV-2 oraz przeprowadzania dokładniejszych analiz medycznych na zarażonych pacjentach. Ku ich zdziwieniu, owe przypadki potwierdziły raporty chińskich lekarzy. Zapalenie spojówek może być jednym z objawów koronawirusa i jest skutkiem infekcji, jaką patogen wywołuje w ludzkim organizmie.

Pierwszy raz takie objawy potwierdzono w domu opieki w miejscowości Kikland w Stanach Zjednoczonych. Tam właśnie wystąpiło ognisko zakażeń koronawirusem. Patogen wykryto u 129 osób, w tym pacjentów, personelu oraz osób, które odwiedzały mieszkańców domu opieki. Jedna z pielęgniarek, opiekująca się chorymi pacjentami, Chelsey Earnes zauważyła, że większość z nich ma także problemy okulistyczne. W rozmowie z dziennikarzem CNN stwierdziła, że ich oczy były zaczerwienione, przekrwione, a co więcej u niektórych osób był to jedyny widoczny objaw koronawirusa.

Naukowcy przyjrzeli się sprawie i potwierdzili, że zapalenie spojówek może być objawem obecności COVID-19 w ludzkim organizmie. Oświadczenie na ten temat wydali w lutowym raporcie WHO. Polskie Towarzystwo Okulistyczne potwierdziło stanowisko medyków.

"Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego. Do tej pory opisano jedynie przypadki zapalenia spojówek i obrzęku spojówki wywołane obecnością wirusa SARS-CoV-2" - czytamy w oświadczeniu.

Lekarze podkreślają, że infekcja górnych dróg oddechowych przyczynia się do zapalenia spojówek.

Spektakl o ludziach niedoskonałychStyl.pl
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas