Reklama

Reklama

Zatrzymajmy czas!

Proste sposoby, by żyć dłużej i nie chorować.

Naukowcy z całego świata zajmujący się tym problemem potwierdzają, że mamy wpływ na to, jak się zestarzejemy.

Dieta i ruch to podstawa. Dlatego, aby osiągnąć ten cel, konieczne jest wprowadzenie zmian w stylu życia, głównie w diecie. Coraz częściej słyszymy o nowo odkrytych związkach w żywności, które mogą opóźniać procesy starzenia się komórek organizmu i wydłużać młodość. Sprawdźmy, co zdaniem badaczy i lekarzy może nam w tym pomóc.

Jedzmy warzywa i owoce

Zawarte w nich związki, zwane antyoksydantami lub przeciwutleniaczami, chronią organizm przed starzeniem się.

Reklama

Flawonoidy. Znajdują się w warzywach zielonolistnych, czerwonych i żółtych, roślinach strączkowych, w owocach (pomarańczach, jabłkach, jagodach, grejpfrutach, ciemnych winogronach, aronii) oraz w herbacie zielonej.

Fitoestrogeny. W dużej ilości występują w roślinach strączkowych.

Resweratrol. Jego bogatym źródłem jest czerwone wino, czerwone i czarne porzeczki, orzeszki ziemne i owoce morwy białej.

Likopen. Występuje głównie w pomidorach i ich przetworach. Lepiej wchłaniany jest przez organizm m.in. z ketchupu, przecieru, zupy pomidorowej. Selen. Znajduje się w takich produktach jak otręby, płatki owsiane, pieczywo razowe, kiełki, ryby morskie. Witamina E. Występuje głównie w olejach roślinnych i orzechach.

Ruszajmy się 15 minut dziennie

Wystarczy codziennie energicznie spacerować przez 15 minut, by wydłużyć życie nawet o 2 lata. Naukowcy doszli do wniosku, że półgodzinny spacer pięć razy w tygodniu osobom o prawidłowej wadze może wydłużyć życie o ponad 7 lat! Gdy mówimy o aktywności fizycznej, zwykle mamy na myśli bieganie albo jakiś inny intensywny wysiłek. Tymczasem bieganie od czasu do czasu nie przyniesie takich korzyści, jak zmiana przyzwyczajeń polegająca na wstaniu z kanapy i regularnym wyjściu na 15-minutowy spacer.

Gotujmy zamiast smażyć!

Przyrządzając potrawy, zrezygnujmy ze smażenia i grillowania. Jedzmy więcej dań gotowanych, pieczonych i duszonych. Udowodniono, że podczas obróbki żywności w wysokiej temperaturze uwalniają się toksyczne substancje (AGE), przyspieszające proces starzenia się organizmu. Gotujmy w niższej temperaturze: w jajku sadzonym znajduje się 10 razy więcej AGE niż w lekko ściętej jajecznicy, a stek zawiera 10 razy więcej AGE niż gulasz wołowy. Sporo AGE jest też w tłustym żółtym serze, żywności typu fast food czy ciemnych napojach gazowanych. Spróbujmy więc zastąpić je niskotłuszczowym serem, suszonymi owocami i sokami owocowymi.

Czy wiesz, że...

  Im później wejdziemy w okres menopauzy, tym większe mamy szanse na dłuższe życie. Dzieje się tak za sprawą estrogenów, które korzystnie wpływają na elastyczność ścian naczyń krwionośnych i chronią przed chorobami układu krwionośnego. Niestety, żaden plaster ani pigułka nie zastąpi naturalnie produkowanego estrogenu, chociaż może zmniejszyć dolegliwości związane z przekwitaniem.  Witamina D to witamina młodości. Wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Główne jej źródło w diecie to ryby i tran.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy