Zawalcz o zdrowe kości
Nazywana cichym zabójcą rozwija się przez lata, nie dając żadnych objawów. Do czasu, aż zaczyna dochodzić do złamań...
Dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, zwykle panie po menopauzie. Wtedy czynność jajników wygasa. Spada stężenie estrogenów (hormonów żeńskich) chroniących szkielet, wobec czego kości stają się słabsze, rzadsze i gorzej wchłaniają wapń. Przez to częściej dochodzi do złamań.
Osteoporoza dopada przede wszystkim osoby, których dieta jest uboga w wapń, witaminy D i K, szczupłe, o drobnej budowie, sięgające po papierosy lub alkohol (te używki upośledzają wchłanianie wapnia). Cierpią na nią również ci, którzy borykają się z genetycznymi skłonnościami, a także zażywający leki sterydowe albo hormonalne.
Zaawansowana osteoporoza wymaga kuracji środkami anabolicznymi oraz bisfosfonianami, które pobudzają odbudowę kości. W zapobieganiu osteoporozie oraz leczeniu łagodniejszych jej stadiów pomogą domowe kuracje i zdrowe nawyki.
Naturalne leki
Jadalne wodorosty, czyli algi morskie (np. nori w sushi, do kupienia w formie ususzonej) zawierają wapń i potrzebne kościom witaminy w dużych stężeniach. Co najmniej raz dziennie jedz dwie łyżki rozmoczonych alg morskich. Przed połknięciem długo je żuj.
Codziennie przez miesiąc powinnaś wspomagać układ kostny zmielonymi skorupkami jaj. Wcześniej ich nie gotuj, a jedynie umyj (wodą z płynem) - wapń organiczny w świeżej formie jest łatwiej przyswajany. Skorupki pokrusz, zmiel w młynku do kawy. Dosypuj do potraw - po łyżeczce na dobę. Najlepiej popijaj wówczas sok z cytrusów, który dodatkowo ułatwia wchłanianie tego pierwiastka. Powtarzaj kurację dwa razy w roku.
Czy wiesz, że powinnaś zażywać codziennie łyżkę octu jabłkowego? Zwiększa bowiem wchłanianie wapnia z pokarmów. Dodawaj go do zup, sałatek, warzyw.
Wpływ na odbudowę tkanki kostnej ma też herbatka z czerwonej koniczyny, bogata w wapń, magnez, żelazo i witaminę C. Łyżkę stołową suszonych kwiatów koniczyny zalej szklanką wrzątku i odstaw na 10 minut do zaparzenia. Przecedź i wypij. Rób taki napar co dzień przez co najmniej 60 dni.
Każdego dnia łykaj witaminy D3 (4000 IU) oraz K2 MK-7. Doskonale wspomagają one wchłanianie wapnia.
Postaw na dietę i ruch
Na stałe wprowadź do diety produkty bogate w wapń, witaminę D i K. Są to m.in. sardynki, śledzie, makrela, jaja, mleko, kefir, biały ser, masło, migdały, kasza jaglana, soja, kapusta, brokuły, rzepa, sałaty, jogurty, awokado i brzoskwinie. Codziennie staraj się ćwiczyć. Może to być pół godziny nordic walkingu albo szybkiego spaceru, pływanie lub choćby aerobik. Ruch poprawia przemianę materii, usprawnia przyswajanie składników odżywczych, a do tego wzmacnia mięśnie okalające kości.
Tych rzeczy unikaj
Niektóre produkty utrudniają wchłanianie wapnia. Są to: czerwone mięso, tłuste sery żółte i topione, kawa, herbata, napoje gazowane, szpinak, szczaw, rabarbar, botwinka, kwaśne wino, a także leki przeciw zgadze i refluksowi. Przyswajanie tego pierwiastka zostaje zaburzone również przez środki "na odchudzanie", zawierające związki fosforu, ale też przez drakońskie diety. Postaw na zbilansowane menu, bogate w niezbędne składniki.
Zobacz także: