Reklama

Zdrowy post?!

​Przedwielkanocny post został ustalony w początkach chrześcijaństwa. Jednak ten zwyczaj jest starszy.

W starożytności pościli Pitagoras, Sokrates, Platon i Arystoteles. Post to specjalność nie tylko europejska. Znany jest w Azji (tam pościł Budda), Afryce (egipscy kapłani praktykowali długotrwałe głodówki) i Ameryce (Indianie pościli przed ważnymi rytuałami). Zdaniem filozofów i teologów sprzyja naszemu rozwojowi duchowemu.

Dziś coraz częściej lekarze mówią, że posty nakazane warto zachowywać, bowiem... służą zdrowiu. Medycy w starożytnym Egipcie zauważyli, że bogaci, których stoły uginają się pod potrawami, zapadają na choroby obce biedakom. Zwolennikiem leczniczych postów był też ojciec medycyny, Hipokrates z Kos. Jak się okazuje, miał rację.

Reklama

Głodni żyją dłużej

Badania wykazują, że ograniczenie kalorii ma wpływ na wydłużenie życia, zapobiega cukrzycy i chorób układu krążenia, a także ogranicza rozwój nowotworów. Potwierdzają to obserwacje poszczących gryzoni. Zachęceni tymi wynikami badacze postanowili sprawdzić wpływ diety o ograniczonej kaloryczności (która zapewnia wszystkie niezbędne białka, witaminy i minerały) na małpy i ludzi. Okazało się, że zmniejszenie racji żywnościowych nie tylko chroniło przed otyłością, ale też obniżało ryzyko wystąpienia nowotworów, nadciśnienia i cukrzycy. Co więcej, leczenie głodówką daje dobre efekty przy reumatyzmie, astmie, łuszczycy i chorobie wieńcowej.

Jak to działa?

Co sprawia, że wyrzeczenie się niektórych potraw i smakołyków tak korzystnie wpływa na nasze zdrowie? Otóż głód działa jak... miotła. Post ma działanie oczyszczające. W odłożonym w tkankach tłuszczu gromadzą się toksyny. Gdy powstrzymujemy się od jedzenia, organizm sięga do tych zapasów. Spalając tłuszcz, uwalnia toksyny, które następnie zostają wydalone (z potem, moczem etc.).

Po kilku dniach postu organizm zaczyna zużywać złogi, tkanki ze zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi. To zaś sprzyja ustępowaniu chorób degeneracyjnych, np. miażdżycy a przy tym pozwala na regenerację tkanek. Nim jednak przystąpisz do radykalnych działań, pamiętaj, że post mogą stosować wyłącznie ludzie zdrowi. Gdy cierpisz na jakąś chorobę przewlekłą, skonsultuj wszelkie zmiany jadłospisu ze swoim lekarzem. Czasami post jest możliwy tylko pod warunkiem, że przyjmiesz niezbędne suplementy.


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: głodówka | odchudzanie | post
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy