Las w słoiku
To nie tylko modna i piękna dekoracja mieszkania, ale i świetny pomysł na prezent dla osób zabieganych. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani regularnego podlewania.
W nowym otoczeniu
"Las w słoiku" to dobrze przemyślana konstrukcja, która tworzy przyjazny roślinom mikroklimat.
Zamknięty obieg wodny sprawia, że we wnętrzu szklanego naczynia panuje stała wilgoć, a skraplająca się para nawadnia też podłoże.
Po przyniesieniu do domu warto uchylić na kwadrans wieko słoika, żeby temperatura w jego wnętrzu zrównała się z tą panującą w naszym mieszkaniu.
Dostęp do światła
Aby wewnątrz naczynia zachodził proces fotosyntezy, rośliny potrzebują światła - niezbyt silnego, ale delikatnie rozproszonego.
Najlepiej więc ustawić słoik w pokoju od północnej lub zachodniej strony. Nie na południowym parapecie i nie w pobliżu źródła ciepła, a więc grzejników, kominków czy w kuchni, gdzie temperatura powietrza wzrasta podczas gotowania posiłków.
Para jest potrzebna
Tworzenie się pary wewnątrz naczynia jest naturalnym zjawiskiem - świadczy o obecności wilgoci, która korzystnie wpływa na rozwój roślin.
Jeśli jednak przez dłuższy czas słoik jest mocno zaparowany tak, że niemal nie widać roślinności, uchylmy wieko, ale tylko na kwadrans.
Kompozycję roślinną w szkle podlewamy średnio trzy razy w roku. Dopiero wtedy, gdy ziemia jest mocno wysuszona, a na ściankach naczynia nie widać oznak parowania we wnętrzu.
Zobacz także: