Reklama

Jak podlewać storczyka po przekwitnięciu? Stosuj jedną zasadę, a będzie cieszył oko

Storczyki to należą do ulubionych kwiatów Polaków. Rośliny o mięsistych liściach i delikatnych kwiatach ustawione na parapecie cieszą oko. Jednak by bujnie rosły i bogato kwitły, musza być poddawane odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z podstawowych zabiegów jest podlewanie. Jak często i jak obficie podlewać storczyka? Ile wody wlewać do doniczki w upały, a ile zimą? Jak podlewać storczyka po przekwitnięciu? Oto kilka podstawowych zasad.

Storczyk - roślina tropikalna o szczególnych wymaganiach

Storczyk jest rośliną tropikalną, rośnie w suszy, która przerywana jest obfitymi deszczami. W związku z tym należy zapewnić mu podobny klimat w warunkach domowych.  Storczyka w doniczce należy podlewać w dużych odstępach czasu, czyli np. raz w tygodniu. To, ile wody zużyjemy, zależy od wielkości donicy. Jeśli jest ona duża, to musimy podlać kwiat bardziej obficie. W przypadku małej misy powinniśmy uważać, aby nie przelać storczyka wodą.

Reklama

Innym istotnym elementem podlewania storczyka w doniczce jest pora roku. Latem kwiaty te wymagają większej uwagi, a więc częstszego podlewania. Musimy sprawdzać suchość podłoża. Z kolei zimą storczyki można podlewać rzadziej - np. raz na 10 dni.

Wilgotność mieszkania również ma wpływ na częstotliwość podlewania orchidei. Wiadomo, że dla storczyków bardziej sprzyjające są wilgotne warunki, w których kwiaty te nie wymagają częstego podlewania. Podczas suchego powietrza należy zwiększyć liczbę podlewań w ciągu tygodnia.

Przesadzasz storczyka? Sprawdź, jak go podlewać

Po przesadzeniu storczyka nie należy podlewać rośliny przez około 4 – 6 dni. Tyle potrzebuje czasu, aby zagoiła się po ewentualnych cięciach. Po upływie tych kilku wspomnianych dni, możemy podlewać orchideę nie częściej niż raz w tygodniu oraz nieobficie. Dlaczego? Należy umożliwić storczykowi zaadaptowanie się do nowego podłoża i uniknięcia nadmiernego zwilgotnienia korzeni.

Jak podlewać storczyka po przekwitnięciu?

Storczyk po przekwitnięciu musi zregenerować się, aby mógł wypuścić kolejne kwiaty. W tym celu należy zaprzestać podlewać, nawozić oraz zraszać liście na kilka tygodni. Zaleca się także przeniesienie kwiatu do chłodniejszego pomieszczenia z temperaturą między 18, a 20 stopni Celsjusza. Gdy storczyk wypuści łodygę, możemy umieścić go w miejscu docelowym.

Po wypuszczeniu łodygi, storczyka należy podlewać tak jak dotychczas, czyli zazwyczaj raz na tydzień. Pamiętajmy, aby nie podlewać kwiatu zbyt obficie, ale również nie doprowadzić do wysuszenia ziemi.

Storczyka po przekwitnięciu należy podlewać bardzo dokładnie. Powinniśmy podlewać kwiat tak, aby woda przeniknęła przez całe podłoże. Można to zrobić, wlewając wodę stopniowo i czekając, aż ziemia ją wchłonie, a następnie powtarzać ten proces kilka razy.

CZYTAJ TAKŻE:

Kwiaty na taras. Modne, wytrzymałe i piękne. Jakie rośliny posadzić w tym sezonie?

Osiem roślin wieloletnich, które sprawdzą się w ogrodzie

Pleciona wierzba najnowszym hitem ogrodniczym. Oto jak ją zrobić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: storczyk | orchidea
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy