Każdy ogrodnik powinien o tym wiedzieć. Najlepiej zrobić to w październiku

Tegoroczna jesień zadomowiła się już na dobre w naszych ogrodach. Koniec lata nie oznacza wcale końca pracy przy roślinach, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia przed mrozami. Z racji tego październik w ogrodzie to bardzo pracowity okres. Dowiedz się, co musisz zrobić przed nadejściem zimy i jakie rośliny można teraz sadzić.

Ogród w październiku - jakie prace wykonać jesienią?
Ogród w październiku - jakie prace wykonać jesienią?123RF/PICSEL

Październik w ogrodzie - sadzenie i pielęgnacja drzew

Jesień to dobry czas, aby zadbać o nasze drzewa, ponieważ nagrzana jeszcze po lecie gleba, łączy się z niższymi temperaturami i dzięki temu ma większą wilgotność, co sprzyja lepszej stymulacji korzeni.

Drzewka owocowe, które warto posadzić jesienią, to między innymi jabłonie, śliwy i grusze. Wiele ich odmian jest mrozoodpornych, więc nie musimy się martwić, że pierwsze przymrozki im zaszkodzą. Mimo to warto je dodatkowo zabezpieczyć na zimę i okryć np. agrowłókniną, a także w ramach ochrony usypać przy nich kopczyk.

Sadzenie innego rodzaju drzew również może odbywać się w październiku. Warto dołączyć do swojego ogrodu dęby, klony, brzozy oraz buki. W przypadku klonu można też rozważyć sadzenie odmiany dekoracyjnej, która po kilku latach zachwyci nas feerią barw. W październiku sadzi się również iglaki, wśród których są cisy, sosny, jałowce oraz świerki.

Natomiast jeśli chodzi o pielęgnację drzew w październiku, musimy wykonać następujące czynności, które pozwolą zadbać o ich kondycję:

  • Zbiór owoców - w październiku przeprowadza się zbiory jabłek, gruszek, śliwek oraz pigwy. Owoce należy starannie przejrzeć i odrzucić te zepsute. Zebrane plony przechowuje się w chłodnym, lekko wilgotnym pomieszczeniu.
  • Przycinanie - przed nadchodzącą zimą musimy skontrolować stan gałęzi drzew. W przypadku zauważenia objawów choroby konieczne będzie wycięcie zarażonych gałęzi.
  • Opryski - jesienią wykonuje się opryski mocznikiem, dzięki czemu liście się szybciej rozkładają.
  • Nawożenie organiczne - październik to odpowiedni czas na nawożenie drzew za pomocą kompostu lub obornika.

Październik w ogrodzie - sadzenie i pielęgnacja krzewów

Jesień to również dobry moment na sadzenie krzewów. Do gruntu można przenieść zarówno sadzonki doniczkowane, jak i te z odkrytym korzeniem. W październiku warto zasadzić m.in. krzewy porzeczki, agrestu, maliny, borówek amerykańskich czy aronii.

Oprócz krzewów owocowych należy też zwrócić uwagę na krzewy ozdobne. Październik jest świetnym momentem na sadzenie np. róży. Stanowisko dla niej musi być odpowiednio przygotowane, a następnie po umieszczeniu jej w podłożu należy utworzyć kopczyk. Poza różą jesienią można zasadzić krzewy tawuły lub berberysu.

Tak jak w przypadku drzew, sadzonki krzewów należy zabezpieczyć na zimę, wykorzystując do tego agrowłókninę lub worek jutowy.

Pielęgnacja krzewów w październiku wymaga od nas wykonania kilku ważnych rzeczy, takich jak:

  • Przycinanie - polega na usuwaniu najstarszych, zdrewniałych pędów u samej podstawy krzewu.
  • Nawożenie - zamiast nawozów mineralnych, warto stosować nawozy organiczne w postaci kompostu, ściółki organicznej lub przekompostowanego obornika.
  • Ograniczenie podlewania - niektóre krzewy potrzebują mniej wody w okresie jesienno-zimowym, jednak wyjątek stanowią krzewy zimozielone, które wymagają regularnego podlewania przez cały rok.
  • Kopczykowanie - jest to obsypanie nasady pędów ziemią bądź korą do 20-40 cm wysokości, dzięki czemu krzewy będą zabezpieczone przed mrozami.

Jesienne nawożenie

Październik to także dobry czas na jesienne nawożenie. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to już odpowiedni moment na stosowanie nawozów azotowych, które przedłużają okres wegetacji roślin, co sprawia, że pędy nie zdążą przed zimą zdrewnieć i mogą zamarznąć.

Jesienią najlepiej stosować jest nawozy organiczne np. kompost lub obornik. Rozkładamy je wokół roślin i płytko mieszamy z glebą. Można także użyć ściółki organicznej np. skoszonej trawy, słomy lub liści.

Nawożenie jesienne wykonuje się od sierpnia do końca października. Jednak dokładny termin stosowanie nawozów zależny jest od tego, kiedy ostatni raz używaliśmy nawozów wieloskładnikowych zawierających azot. Od tego terminu należy zaczekać co najmniej miesiąc.

Oto największe zalety wynikające z jesiennego nawożenia:

  • Wspomaganie tworzenia kwiatów u roślin ozdobnych, które kwitną latem i jesienią
  • Wzmacnianie systemu korzeniowego
  • Dbanie o kondycję roślin wiosną
  • Budowanie odporności roślin na niskie temperatury i niekorzystne warunki środowiska

Rośliny cebulowe - jakie sadzimy w październiku

Jesienne prace w ogrodzie
Jesienne prace w ogrodzie123RF/PICSEL

Trwająca jesień to również dobry termin na sadzenie roślin cebulowych. W październiku sadzi się cebule czosnków ozdobnych, przebiśniegów, tulipanów, lilii, krokusów i szafirków.

Do sadzenia tych roślin warto wybrać cebule, które są duże i nie posiadają żadnych widocznych uszkodzeń. Ważne też, aby znajdowały się one w stanie spoczynku, czyli nie miały wyrośniętych korzeni oraz liści.

Po posadzeniu, rośliny należy podlać, a po pierwszych przymrozkach okrywa się je torfem albo gałązkami z drzew iglastych. Efekty tych czynności zauważalne są już wiosną, kiedy kwiaty kolorowo zakwitają.

Rośliny cebulowe - jakie wykopujemy w październiku

W październiku nie tylko sadzimy rośliny cebulowe, ale niektóre z nich również wykopujemy. Robimy to od razu po nadejściu pierwszych przymrozków. Do roślin, które musimy jesienią wykopać, należą między innymi:

  • begonia bulwiasta
  • dalia ogrodowa
  • lilia orientalna
  • mieczyk ogrodowy
  • pelargonia rabatowa,
  • pacioreczniki

Cebule wykopujemy za pomocą łopatki, a bulwy oraz kłącza z użyciem szpadla, który wbijamy w odległości 10 cm od korzeni. Wykopane rośliny cebulowe przechowuje się w pojemnikach przepuszczających powietrze i umieszcza się je w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi 8-15 stopni Celsjusza.

Trawnik na jesień - jak o niego zadbać w październiku

Niektórzy zapominają, że o trawnik należy dbać również, kiedy temperatura zaczyna spadać
Niektórzy zapominają, że o trawnik należy dbać również, kiedy temperatura zaczyna spadać123RF/PICSEL

Podczas jesieni musimy zadbać także o trawnik. W październiku należy go jeszcze co najmniej dwa razy skosić i podlać w razie potrzeby.

Po skoszeniu należy przeprowadzić nawożenie trawnika, rozkładając na nim niewielką warstwę kompostu lub obornika. Ważne jest również uprzątnięcie trawnika z opadłych liści oraz chwastów.

Oprócz tego należy wykonać jesienną wertykulację trawnika, która polega na wyczesaniu darni z użyciem ostrych drucianych grabi. Dzięki temu pozbędziemy się martwych i zbitych fragmentów trawy i nie dopuścimy do rozwoju pleśni śniegowej lub innych chorób.

***

Piękny ogród bez chemiiNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas