Modelki Mody Polskiej. To one wyznaczały trendy w PRL-u

Musiały być piękne, eleganckie, inteligentne i… pochodzić z dobrego domu. Takie wymagania przed modelkami Mody Polskiej postawiła jej pierwsza dyrektorka — Jadwiga Grabowska. Nie dziwi więc, że jej podopieczne cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Lista modelek Mody Polskiej jest wyjątkowo długa i pełna pięknych kobiet.

Pokaz mody w latach 80
Pokaz mody w latach 80Agencja FORUM

Moda Polska: dziesięciolecia kreowania trendów

Moda Polska została założona w 1958 r. jako państwowe przedsiębiorstwo. Jej zadaniem było kreowanie trendów i promowanie aktualnych światowych kierunków w modzie na rynku wewnętrznym. Przedsiębiorstwo miało około 60 salonów rozsianych po całym kraju, w których można było kupić ubrania od najsłynniejszych polskich projektantów. Ostatecznie firmę zamknięto w 1998 r. Nie tylko projektanci Mody Polskiej decydowali o tym, co jest modne. Modelki  nosząc wybrane ubrania poza pokazami, w czasach przed Instagramem i Facebookiem odgrywały rolę  trendsetterek. Uroda tych kobiet sprawiała, że i one i ich stylizacje przykuwały uwagę.

Modelka Mody Polskiej: Szczyt marzeń

Gdy Jadwiga Grabowska — pierwsza dyrektorka Mody Polskiej — rozpoczynała tworzenie zespołu modelek, założyła, że mają być one wizytówką przedsiębiorstwa, wzorem dla innych młodych kobiet. Projektantce nie wystarczało, że będą piękne i eleganckie chciała, żeby były też inteligentne i pochodził z dobrego domu. Grabowska zdawała sobie, że spełnienie szczególnie tego ostatniego warunku może być trudne, dlatego zwykła mawiać, że jeśli na przesłuchaniu pojawi się piękna panna, to należy jej dorobić odpowiednie pochodzenie.

Pokaz Mody Polskiej w latach 60. Modelka: Elżbieta Grabacz
Pokaz Mody Polskiej w latach 60. Modelka: Elżbieta GrabaczAndrzej WiernickiAgencja FORUM

Przy czym dorabiania pochodzenia nie należy traktować jako fałszowania dokumentów, ale jako naukę manier, elokwentnej wypowiedzi itp. Jak po latach wspominał Jerzy Antkowiak, modelki Mody Polskiej musiały mieć też głęboką wiedzę na temat mody, aby mogły świadomie prezentować ubrania czy wybierać swoje stylizacje po pracy. Nie dziwi, więc, że kobiety rozumiejące modę stały się tymi, które wyznaczają trendy

Modelki Mody Polskiej: Długa lista słynnych nazwisk

Przez czterdzieści lat istnienia Mody Polskiej przez jej wybiegi przewinęło się wiele modelek. Znalazły się wśród nich takie, które wyróżniały się na tle innych i szczególnie zapadały w pamięć. Lista modelek Mody Polskiej jest bardzo długa, można wśród nich wymienić między innymi: Teresę Tuszyńską, Grażynę Hase, Katarzynę Butowtt, Bognę Swarowską, Ilonę Felicjańską, Martę Przyborę czy Grażynę Sobolak znaną dziś jako Anna Woźniak-Starak. To zaledwie kilka nazwisk spośród długiej listy pięknych kobiet, które prezentowały ubrania Mody Polskiej, stały się popularne i zrobiły karierę nie tylko na wybiegu.

Teresa Tuszyńska

Jedną z pierwszych legend wybiegu Mody Polskiej była Teresa Tuszyńska (1942 - 1997 r.). Dziewczyna rozpoczęła karierę jako szesnastolatka. Dostrzegł ją fotograf Andrzej Wiernicki i namówił do sesji zdjęciowej. Zdjęcia Tuszyńskiej zostały opublikowane w "Kobiecie i życiu". Ta sesja stała się powodem do wyrzucenia szesnastolatki z liceum i sprężyną do kariery w modelingu. Zdjęcia Teresy Tuszyńskiej ukazywały się na okładkach największych polskich czasopism "Ekranu", "Filmu", "Zwierciadła", "Przekroju" i wielu innych. W 1963 r. Marco Riboud narysował jej portret, który ukazał się na okładce znanego, amerykańskiego opiniotwórczego magazynu "Show".

Teresa Tuszyńska podczas pokazu Mody Polskiej w 1961 r.
Teresa Tuszyńska podczas pokazu Mody Polskiej w 1961 r.Andrzej WiernickiAgencja FORUM

W tym czasie Teresa Tuszyńska została już zrekrutowana przez Jadwigę Grabowską i chodziła na wybiegu prezentując ubrania Mody Polskiej. Lata 60 były szczytem kariery Tuszyńskiej. Zagrała w kilku filmach, a widzowie oszaleli na punkcie roli Margueritty w polskim love story "Do widzenia, do jutra". Niestety problemy z alkoholem sprawiły, że w połowie lat 60. porzuciła modeling i aktorstwo.

Grażyna Hase

Ciekawą historię na wybiegu Mody Polskiej ma Grażyna Hase (ur. 1939 r.). Kobieta zadebiutowała jako modelka zdjęciem na okładce "Przekroju" w 1957 r. Dwa lata później rozpoczęła współpracę jako modelka z Spółdzielczym Laboratorium Odzieżowym w Warszawie. Pierwszy pokaz z jej udziałem odbył się w Budapeszcie, chodziła także na wybiegach w Berlinie i Moskwie. Podjęła współpracę z Modą Polską, z której podobno została usunięta decyzją dyrektorki Jadwigi Grabowskiej. Prędko znalazło się jednak dla niej miejsca na wybiegu innej projektantki — Barbary Hoff.

Grażyna Hase podczas sesji zdjęciowej w 1959 r.
Grażyna Hase podczas sesji zdjęciowej w 1959 r.Krystian BarczAgencja FORUM

Od 1967 r. Grażyna Hase zajęła się projektowaniem ubrań. Okazało się, że ma do tego talent — zdjęcia z jej pokazów publikował między innymi "Sunday Times", a w latach 70. pokazy jej kolekcji można było oglądać w Toronto, Berlinie, Moskwie, Wiedniu, Nowym Jorku i Mediolanie. Grażyna Hase odkryła i wypromowała kolejne dwie modelki, które także prezentowały Modę Polską: Małgorzatę Niemen i Katarzynę Butowtt.

Grażyna Sobolak

Grażyna Sobolak (1951 r.) to kolejna dobrze dzisiaj znana modelka Mody Polskiej. Kobieta prezentowała ubrania słynnych polskich projektantów, skończyła Uniwersytet Warszawski i wyszła za mąż za Jerzego Woźniaka — prawnika broniącego opozycji antykomunistycznej. Jej mąż zmarł w 1987 r. dwa lata później, poślubiła Jerzego Staraka. Dziś Grażyna Sobolak znana jest jako Anna Woźniak-Starak jej restauracja w Łazienkach Królewskich rekomendowana jest przez przewodnik Michelin, a kobieta należy do jednych z najbogatszych polskich bizneswoman.

Grażyna Sobolak prezentuje karnawałową kolekcję Mody Polskiej w 1977 r.
Grażyna Sobolak prezentuje karnawałową kolekcję Mody Polskiej w 1977 r.Janusz SobolewskiAgencja FORUM

Bogna Sworowska

Bogna Sworowska (ur. 1967 r.) rozpoczęła karierę modelki w wieku szesnastu lat. Pozowała wówczas do zdjęć Lidii Popiel i chodziła na wybiegach Mody Polskiej. W 1983 r. wyjechała do Mediolanu, gdzie uczestniczyła w pokazach i sesjach zdjęciowych. W 1987 r. wzięła udział w wyborach Miss Polonia i zdobyła tytuł II Wicemiss. Jedną z nagród w konkursie była wycieczka do Stanów Zjednoczonych. Będą w Ameryce, Bogna Sworowska zgłosiła się do agencji modelek i rozpoczęła pracę na wybiegach w USA i Paryżu. W 1993 r. pojawiła się na okładce "Playboya", stając się pierwszą Polką, której się to udało.

Wybory Miss Polonia 1987
Wybory Miss Polonia 1987Piotr Ciesla/RSWAgencja FORUM

Trzeba przyznać, że niebywała uroda modelek Mody Polskiej sprawiała, że wokół nich kręciło się wielu mężczyzn. A wśród adoratorów pojawiały się wielkie, znane nazwiska — nie tylko polskich ludzi sztuki i biznesu.

"Tańczące sukienki" na wiosnęStyl.pl
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas