Ewa Wachowicz: Cebula i jej (nie)zwykłe wykorzystanie w kuchni

Niektórzy twierdzą, że kuchnia bez cebuli praktycznie nie istnieje. Prawda jest taka, że to produkt, który można wykorzystać na wiele sposobów i wzbogacić nim większość potraw. W mojej kuchni niemal każda zupa powstaje przy jej udziale. Jeśli chodzi o sałatki, to również jest nieodzownym składnikiem. Oprócz tego ma wiele cennych właściwości. Czego nie wiemy o cebuli i jak ją wykorzystać?

Ewa Wachowicz poleca pieczoną cebulę. Można ją jeść samą lub z pieczywem
Ewa Wachowicz poleca pieczoną cebulę. Można ją jeść samą lub z pieczywemarchiwum prywatne

Cebula nietypowo. Co z niej zrobić?

Istnieje kilka odmian cebuli, ale skupmy się na tej "zwykłej", którą każdy z nas ma w kuchni. Tak jak już wspomniałam, wykorzystuję ją do wielu potraw, ale lubię też eksperymentować. Czy wiecie, że upieczona w piekarniku sprawdzi się jako ciekawa i smaczna przystawka? Wystarczy z cebul odciąć korzonki, warzywa ułożyć w naczyniu żaroodpornym i wstawić na 45 minut do piekarnika rozgrzanego do maksymalnej temperatury. Po upieczeniu przełożyć na talerzyk, rozciąć, przyprawić solą i pieprzem. Skropić oliwą i od razu serwować. Można jeść ją samą lub z pieczywem. Taka "oczywiście nieoczywista" potrawa z całą pewnością zwróci uwagę waszych gości. Możecie ją podać na przykład przed głównym posiłkiem w czasie kolacji.

Wiecie, że cebulę można też marynować? Oto przepis na ten przysmak.

Składniki

  • 1 kg cebuli czerwonej
  • 3 liście laurowe
  • kilka ziarenek ziela angielskiego
  • 3 ząbki czosnku
  • korzeń chrzanu

za zalewę na 3 słoiki 1-litrowe

  • 1 litr wody
  • pół litra octu jabłkowego
  • 3 łyżki cukru
  • 3 łyżki soli

Przygotowanie marynowanej cebuli:

Cebulę obrać i pokroić w talarki. Włożyć do wyparzonych słoików razem z kilkoma ziarnami ziela angielskiego, liśćmi laurowymi, czosnkiem i kawałkami chrzanu. Zalać przegotowaną i lekko wystudzoną marynatą. Zakręcić i odstawić na kilka dni (można zapasteryzować). Przechowywać w chłodzie (w lodówce lub piwnicy).

Tak zamarynowana cebula może być świetnym dodatkiem do różnego rodzaju dań mięsnych i sałatek.

Z cebuli można przyrządzić także... konfiturę. Jeśli nie jesteście w stanie przekonać do tego warzywa dzieciaków, to poniższy przepis powinien w tym pomóc.

Konfitura z cebuli

Przygotowanie konfitury z cebuli:

Na patelnię wsypać cukier i poczekać, aż się roztopi. Następnie wrzucić pokrojone w piórka cebule, wymieszać i podsmażyć. Gdy się skarmelizują, podlać winem. Dusić tak długo, aż trunek odparuje. Posłodzić miodem, zakwasić octem jabłkowym. Posolić, przyprawić świeżo zmielonym pieprzem. Smażyć jeszcze przez chwilę, po czym odstawić do wystudzenia.

Taka konfitura doskonale komponuje się z pieczywem, ale można też stworzyć wielowarstwową kanapkę, w której będzie jednym ze składników.

Prażona cebulka: Trudno znaleźć kogoś, kto jej nie uwielbia!

O ile cebula najzdrowsza jest na surowo, o tyle ta prażona, którą możemy posypać zapiekankę, hot-doga albo makaron, smakuje znakomicie. Możecie kupić gotową w wielu sklepach spożywczych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byście zrobili ją samodzielnie. Zwłaszcza, że nie jest to trudne. Przepis poniżej.

Składniki

  • kilka cebul
  • 1 łyżka mąki na cebulę
  • pół litra oleju na cebulę
  • sól

Opis przygotowania prażonej cebulki:

Cebule obrać i niezbyt drobno posiekać. Wrzucić do miski, oprószyć mąką i wymieszać. Przesypać na sitko i strzepnąć nadmiar mąki. W rondelku lub na głębokiej patelni mocno rozgrzać olej i partiami usmażyć cebulę na złoty kolor, od czasu do czasu mieszając. Wyjąć i odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Przełożyć do miseczki, posolić i wymieszać. W szczelnie zamykanym pojemniku prażoną cebulę można przechowywać nawet przez kilka tygodni.

Skupmy się przez chwilę na prozdrowotnych właściwościach tego warzywa. Wszyscy wiemy, że cebula ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Dlaczego? Bogata jest w witaminy: C, A oraz te z grupy B. Zawiera też między innymi żelazo oraz wapń. Dobra wiadomość dla osób, które dbają o zgrabną sylwetkę - jest niskokaloryczna, w 100 gramach tego warzywa znajduje się około 40 kcal. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że cebula duszona czy to gotowana, wciąż jest bardzo zdrowa, ale nie oszukujmy się - to nie to samo, co ta surowa.

Prażona cebula według przepisu Ewy Wachowicz
Prażona cebula według przepisu Ewy Wachowiczarchiwum prywatne

Teraz kiedy łatwo "złapać" przeziębienie, dobrze mieć w domu naturalny specyfik, który nam pomoże w przypadku drobnych infekcji i bólu gardła. Poniżej przepis na syrop z cebuli. Bardzo łatwo go przygotować.

Składniki

  • 2 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • kilka goździków
  • kawałek imbiru
  • miód

Przygotowanie syropu z cebuli:

Cebule, czosnek oraz imbir obrać i pokroić. Wraz z goździkami ułożyć w słoiku, robiąc warstwy. Zalać miodem. Zamknąć i odstawić w zacienione miejsce na jeden dzień. Pić po 1 łyżce 3 razy dziennie.

Syrop z cebuli według przepisu Ewy Wachowicz
Syrop z cebuli według przepisu Ewy Wachowiczarchiwum prywatne

***

Zobacz także:

„Ewa gotuje”: Sałatka szwajcarskaPolsat
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas