Reklama

Najdroższa kawa świata. Jakie gatunki są najcenniejsze?

Kawa, choć powszechnie dostępna, należy do towarów luksusowych. Posiada wiele odmian, które różnią się rodzajem ziaren, aromatem, smakiem i ceną. Niektóre rodzaje kawy są na tyle rzadkie, że potrafią kosztować fortunę.

Najdroższa kawa świata: Kopi Luwak

Najdroższą kawą świata jest kopi luwak. Ten gatunek uprawiany jest we wschodniej Azji, a swoją nazwę zawdzięcza zwierzęciu z rodziny łaszowatych - łusknowi palmowemu, zwanemu lokalnie luwak. Cyweta, bo tak też nazywa się to zwierzę, jest wybredne w swojej diecie i chętnie spożywa ziarna kawy. Jednak wybiera tylko te najwyższej jakości, które są odpowiednio dojrzałe. Miąższ owoców kawowca zostaje strawiony, zaś ziarna wydalone po przejściu przez cały układ trawienny zwierzaka.

Kopi luwak powstaje właśnie z ziaren oddzielanych od odchodów cywety. Ziarna są dokładnie przebierane i oczyszczane, a następnie palone w tradycyjny sposób. Podstawą kawy są tutaj ziarna arabiki. W przypadku tego regionu świata cechuje je wyrazisty smak, bogaty i intensywny aromat oraz gęsta konsystencja. Niestety, powstaje mała ilość kawy, a proces otrzymywania gotowych ziaren jest długi ze względu na czas potrzebny na przetrawienie owoców kawowca przez cywety. 

Reklama



Cenna kawa: Saint Helena

Inną równie drogim gatunkiem, co kopi luwak są ziarna kawy z wyspy św. Heleny. Jest to wyspa, na którą został zesłany w 1815 roku Napoléon Bonaparte. Niewielka wysepka znajduje się na środku Atlantyku i według jednego z największych strategów w historii, jedyną dobrą rzeczą na niej jest kawa. Po śmierci Bonaparte kawa z wyspy św. Heleny stała się bardzo popularna, szczególnie w Paryżu. 

Jednak należy do najdroższych kaw świata, gdyż jej uprawa jest mocno ograniczona. Kawa św. Heleny cechuje się bogactwem smaku i aromatu. Nadaje się idealnie do przyrządzenia espresso. 

Rodzaje kawy: Blue Mountain

Kolejną w czołówce najdroższych kaw świata jest odmiana Blue Mountains. Swoją nazwę zawdzięcza górom Jamajki, wśród których uprawiane sa jej krzewy. Panują w tym rajonie specyficzne warunki atmosferzyczne. Opady deszczu są duże, a ziemia żyzna i bogata w minerały. Owoce kawowca dojrzewają tutaj znacznie wolnie, bo nawet do 10 miesięcy. Uprawa przypomina bardziej dziką, gdyż krzewy rosną swobodnie na górskich zboczach, a nie na specjalnie przyszykowanych plantacjach.

Kawa blue mountains w porównaniu do kopi luwak jest o wiele łagodniejsza w smaku. Ma lekko słodkawy posmak i nie wyczuwalna jest w niej goryczka. Nadaje się ona do przygotowywania kaw z dodatkiem mleka. 

Zobacz także: 

12 powodów, dla których powinno się pić czarną kawę codziennie

Dalgona coffee. Jak przygotować kawę po koreańsku?

Tych produktów nigdy nie łącz z kawą. To szkodzi

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: kawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy