Nietypowe wersje bigosu według Ewy Wachowicz
Bigos jest jedną z naszych narodowych potraw. Trudno znaleźć osobę, która chociaż raz nie przyrządzałaby, próbowała albo była częstowana tym daniem. W każdym jednak domu przygotowuje się go w nieco inny sposób. Chodzi tutaj między innymi o różnego rodzaju przyprawy, a nawet mięsne dodatki. Może się okazać, że niektóre z wersji, które prezentuję, będą dla was wyjątkowo zaskakujące.
Kiszona kapusta to baza, na której zawsze opiera się bigos. Reszta składników pozostaje dowolna. Oczywiście nie może zabraknąć mięsa (chociaż istnieją też bigosy "na wegetariańską nutę") oraz przypraw, które nadają potrawie charakteru.
Ze względu właśnie na odmienne sposoby przygotowania, bigos zawsze smakuje nieco inaczej. Dzisiaj chciałabym się z wami podzielić przepisami na różnorodne wersje tej potrawy.
Zacznijmy od najbardziej tradycyjnego przepisu na bigos. Składa się na niego: mieszanka białej kapusty i kapusty kiszonej z dodatkiem domowych wędlin i suszonych grzybów - wszystko powinno zostać podlane wytrawnym winem. Proponuję zrobić solidną porcję, bo po ugotowaniu, a następnie wystudzeniu, bigos można podzielić na mniejsze porcje i zamrozić. Zanim zaczniemy przygotowania, wcześniej należy namoczyć suszone grzyby.
Przygotowanie bigosu:
Kapustę kiszoną odcisnąć (sok zachować, może się przydać do "dokwaszenia" bigosu), posiekać, zalać połową rosołu, dodać golonkę, liście laurowe, zielę angielskie i ziarna jałowca, po czym gotować do miękkości.
Białą kapustę posiekać, zalać wodą i gotować ok. 10 minut. Wodę odlać. Wlać oliwę na patelnię i podsmażyć posiekaną cebulę. Gdy się zezłoci, dodać ją do białej kapusty wraz z namoczonymi w wodzie suszonymi grzybami (trzeba je posiekać w paseczki) i wodą, w której się moczyły. Gotować do miękkości.
Ugotowane kapusty połączyć. Dolać resztę rosołu wraz z koncentratem pomidorowym. Ugotowaną golonkę obrać ze skóry, mięso pokroić i dodać do kapusty. Pieczone i wędzone wędliny pokroić w kostkę, podsmażyć na patelni i dodać do garnka.
Doprawić sporą ilością pieprzu i soli. Wszystko gotować na wolnym ogniu ok. 1 godziny. Pod koniec dolać czerwone wino. Jeśli bigos jest mało kwaśny, doprawić pozostawionym sokiem z kiszonej kapusty.
Słyszeliście może o bigosie, który przywodzi na myśl kuchnię węgierska? W istocie to tak zwany gulasz segedyński, który tak naprawdę powstał... przez przypadek. Pewnego razu pracownik Biblioteki Narodowej w Budapeszcie miał udać się do restauracji i zamówić danie na ciepło. W kuchni zostało jednak niewiele składników i z tego powstało danie, które smakiem przypomina nasz bigos. Przepis znajdziecie poniżej.
Przygotowanie bigosu segedyńskiego:
Cebulę posiekać, podsmażyć na oleju lub smalcu. Dodać czosnek i czerwoną paprykę w proszku. Wieprzowinę pokroić w kostkę, wrzucić do garnka, przesmażyć. Połączyć z zawartością patelni. Posolić, dodać kminek i pieprz. Wymieszać, podlać rosołem lub wodą (ćwierć szklanki), dusić pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 40 minut.
Dolać rosół lub wodę. Dodać posiekaną i odciśniętą kapustę (jeśli jest bardzo kwaśna, można ją przelać wodą lub dodać trochę cukru). Wymieszać i dusić wszystko na wolnym ogniu 1-1,5 godziny, w razie potrzeby podlewając rosołem lub wodą.
Gdy kapusta zmięknie, wyłożyć gulasz na głęboki talerz, polać śmietaną i udekorować suszoną papryką.
Inną, równie oryginalną opcją, jest przygotowanie bigosu na czerwonej kapuście, zwanej na Śląsku modrą.
Przygotowanie bigosu na czerwonej kapuście:
Wołowinę pokroić na kawałki, przełożyć do zamykanego naczynia, zamarynować w oliwie, winie, soli i pieprzu. Przykryć i wstawić na co najmniej kilka godzin do lodówki.
W garnku podgrzać oliwę, wrzucić jałowiec, zielę angielskie, odcedzony z zalewy zielony pieprz i liście laurowe. Przemieszać i lekko podsmażyć. Dodać cebulę pokrojoną w piórka. Zeszklić. Dorzucić pokrojony czosnek i wszystko razem podsmażyć. Wrzucić kiszoną czerwoną kapustę. Dokładnie wymieszać i podlać wywarem grzybowym oraz sokiem spod kapusty. Wycisnąć sok z cytryny. Jeszcze raz wymieszać, przykryć i poddusić.
Na mocno rozgrzanej patelni podsmażyć zamarynowaną wołowinę. Przełożyć do garnka z kapustą. Na tej samej patelni przesmażyć pokrojoną kiełbasę. Również przełożyć do garnka. Dokładnie wymieszać, przykryć i wszystko razem podgotować.
Następnie dodać namoczone i odsączone rodzynki, żurawinę oraz czarną porzeczkę. Dodać też suszone śliwki oraz suszone grzyby (wcześniej namoczone i ugotowane) oraz pokrojone kiszone buraki. Wymieszać i ponownie zostawić pod przykryciem na wolnym ogniu. Pod koniec gotowania podlać winem. Dodać miód. Doprawić solą i pieprzem do smaku, wymieszać i ostatni raz poddusić.
Podawać z domowym chlebem. Można udekorować liściem laurowym.
Bigos kojarzy nam się z dodatkiem różnego rodzaju mięsiw. Nie wszyscy je jednak jedzą. Niektórzy z kolei mają ochotę skosztować czegoś nowego. To właśnie z myślą o tych wszystkich osobach powstał specjalny bigos w wersji wege. Nawet ci, którzy mięso uwielbiają, powinni go spróbować - chociażby z czystej ciekawości!
Przygotowanie bigosu w wersji wege:
Kapustę pokroić, przełożyć do garnka i zalać bulionem. Podgotować. Dorzucić pokrojone w plastry marchewki, przyprawić zielem angielskim i liściem laurowym. Przykryć i gotować aż zmięknie.
Na rozgrzanej oliwie podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę. Dodać posiekany czosnek. Po chwili dorzucić pokrojone pomidory. Poddusić i przełożyć do garnka z kapustą. Dodać pokrojone pieczarki i podgrzewać przez kilkanaście minut. Pod koniec dodać przecier pomidorowy. Przyprawić solą i pieprzem.
Przed podaniem dorzucić posiekany koperek. Na talerzu udekorować kiełkami.
Zobacz także:
Japońskie wypieki. Popularne ciasta po japońsku
Słodkości na karnawał. Co przygotować na imprezę?
Jak jeść więcej warzyw i owoców zimą? Spróbuj tych sposobów!