Mazurki. Sprawdzone przepisy, które każdemu przypadną do gustu
Nie wyobrażam sobie Świąt Wielkanocnych bez słodkich wypieków. Ciastami, na które podczas tego okresu czeka chyba najwięcej osób, to oczywiście mazurki. Dzisiaj mam więc dla was garść rozmaitych propozycji.
Na początku chcę podzielić się recepturą na klasycznego mazurka z kajmakiem na kruchym spodzie. To właśnie to ciasto cieszy się największym powodzeniem w moim domu. Kruchy spód, konfitura porzeczkowa i kajmak - taka fuzja smaków przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie są fanami słodkości.
Zobacz również: Farsze do jajek. Proste i smaczne przepisy od Ewy Wachowicz
Opis przygotowania:
Mąkę przesiać na stolnicę. Dorzucić zimne masło. Dodać sól i cukier puder. Posiekać. Zrobić kopczyk, w kopczyku dołeczek. Dodać żółtko i wodę. Zagarnąć nożem, następnie zagnieść ciasto. Włożyć do zamykanego pojemnika i schować do lodówki na minimum godzinę.
Po tym czasie lekko zagnieść i rozwałkować na posypanej mąką stolnicy. Przełożyć do formy na tartę (średnica 24-26 cm, foremka posmarowana masłem). Nakłuć widelcem, przykryć papierem do pieczenia, obciążyć kulkami lub suchą fasolą i wstawić do piekarnika na 15 minut. Następnie usunąć papier z obciążeniem i piec przez kolejny kwadrans (temp. 180 st. C).
Puszkę mleka gotować w wodzie przez 3 godziny (na małym ogniu). W ten sposób powstanie kajmak. Upieczony spód posmarować konfiturą. Nałożyć kajmak. Udekorować bakaliami.
Jeśli zdecydujecie się na wykonanie poniższego przepisu, to z całą pewnością dogodzicie tym, którzy przepadają za sernikiem. Przed wami... mazurek serowy!
Opis przygotowania:
Mąkę przesiać na stolnicę, dodając proszek do pieczenia i kakao. Dosypać cukier. Dodać zimne masło i wysiekać. Gdy powstanie kruszonka, zrobić kopczyk, w kopczyku dołeczek. Dodać 2 ugotowane na twardo żółtka oraz śmietanę. Wymieszać nożem, następnie wyrobić ciasto. Uformować wałek. Odciąć ¼, odłożyć. Większą części zagnieść z posiekanymi orzechami. Włożyć do woreczków i wstawić do lodówki na 2 godziny.
Po tym czasie ciasto orzechowe rozwałkować na kształt formy. Przełożyć do foremki (wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą). Wstawić do pieca, rozgrzanego do 180 st. C i piec przez 10 minut.
Ciepłe masło przełożyć do miski. Wsypać cukier i cukier waniliowy. Utrzeć. Gdy masło zbieleje, stopniowo wmieszać żółtka. Dorzucić ser (dwukrotnie zmielony w maszynce). Zmiksować. Wycisnąć sok z cytryny. Jeszcze raz wymieszać. Połączyć z pianą z białek (ubitych ze szczyptą soli).
Mniejszą część ciasta rozwałkować. Wyciąć kwiatuszki oraz wstążki. Masę serową przełożyć na podpieczony spód, udekorować ozdobami z ciasta (wstążki ułożyć na brzegu, kwiatuszki rozłożyć na masie).
Piec przez ok. 45 minut w temp. 180 st. C. Kwiatuszki udekorować lukrem i kandyzowaną skórką pomarańczową. Z lukru zrobić łodyżki i listki, a na brzegu fikuśny szlaczek.
Na koniec kolejny, nietypowy mazurek, marchewkowy.
Przeczytaj też: Przepisy na pasztety na Wielkanoc i nie tylko
Przygotowanie:
Mąkę przesiać na stolnicę. Dodać zimne masło. Wsypać cukier puder. Wysiekać. Gdy powstanie kruszonka, dodać przetarte przez sito żółtka. Zagnieść ciasto. Rozwałkować. Przełożyć do prostokątnej formy - wyłożonej papierem do pieczenia. Nakłuć widelcem i wstawić na ok. 30 minut do piekarnika, rozgrzanego do 180 st. C.
Masło wrzucić do garnka. Roztopić. Białka oddzielić od żółtek. Dodać szczyptę soli. Ubić. Utrwalić cukrem. Stopniowo dodać żółtka.
Zmielone orzechy włoskie wsypać do miski. Wymieszać z kokosem. Dodać proszek do pieczenia oraz szklankę mąki - najpierw do szklanki wsypać kartoflankę, następnie uzupełnić mąką pszenną. Wymieszać. Przesypać do miski z masą jajeczną i zmiksować na niskich obrotach. Dorzucić marchewkę startą na małych oczkach. Wlać roztopione, wystudzone masło. Delikatnie wymieszać szpatułką. Przełożyć do prostokątnej formy - wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch wyrównać
Piec przez 40-45 minut w temp. 200 st. C.
Kruchy spód posmarować kajmakiem - można kupić gotowy, można zrobić samemu, gotując przez kilka godzin puszkę mleka skondensowanego (po ugotowaniu wystarczy wystudzić i otworzyć).
Na placek marchewkowy nałożyć dżem z czarnej porzeczki. Rozsmarować.
Złożyć ciasto - tak, by strony z kajmakiem i dżemem przylegały do siebie.
Wierzch i boki posmarować lukrem (sok z cytryny utarty z cukrem pudrem). Ozdobić suszoną żurawiną i migdałami - wcześniej uprażyć je w piekarniku (10-12 minut, 200 st. C).
Mazurki to ciasta, których przygotowanie wymaga dużo czasu. Zwłaszcza te, które ręcznie dekorujemy. To bardzo ważne, bo w końcu... “jemy oczami"! Uwierzcie mi na słowo, że warto zaangażować się w ich przygotowanie, by zobaczyć uśmiech na twarzach waszych bliskich podczas biesiadowania.
Czytaj także: Żurki w sprawdzonej odsłonie od Ewy Wachowicz