Reklama

Niezbędny składnik pączków. Dzięki niemu nie wchłaniają tłuszczu

Nikt nie lubi przesiąkniętych tłuszczem pączków, aby tego uniknąć dodajemy do ciasta odrobinę spirytusu. Jeśli nie mamy pod ręką alkoholu albo nie chcemy go używać, możemy wykorzystać kwaśne zamienniki, które także skutecznie powstrzymają wchłanianie tłuszczu.

Po co dodaje się spirytus do pączków?

Jednym z ważnych składników przepisu na pączki jest spirytus. Choć dodajemy go do ciasta w niewielkich ilościach, to ma on bardzo ważną funkcję do spełnienia — zapobiega nasiąkaniu ciasta tłuszczem. Jak to działa? 

Innym niezbędnym składnikiem ciasta na pączki są jaja (w zależności od przepisu całe, bądź wyłącznie żółtka). Jeśli dodamy do nich spirytus, zajdzie proces chemiczny zwany koagulacją białka. W efekcie powstają silne wiązania, które "wypychają" cząsteczki tłuszczu. Wynika z tego, że bez dodatku alkoholu pączki po usmażeniu będą przesiąknięte tłuszczem, pojawia się zatem pytanie: "czy można zrobić pączki bez spirytusu i czy ma to sens?"

Reklama

Zobacz również: Ziemniaczane pączki Ewy Wachowicz

Czy można zrobić pączki bez spirytusu?

Koagulacja to proces wyzwalany nie tylko przez alkohol, istnieją także inne substancje, które pozwolą "zabezpieczyć" słodkie przekąski przed nadmiarem tłuszczu. Co dodać do pączków zamiast spirytusu i innych alkoholi? Sprawdzą się też kwasy zawarte w occie i soku z cytryny. Dodanie do ciasta jednego z tych dwóch składników będzie miało podobny efekt, jak alkohol. Jeśli szukamy tańszego zamiennika dla spirytusu, ocet lub sok z cytryny mogą okazać się pomocne, jednak nie są to składniki bez wad.

Zobacz również: Przepis na pączki z octem

Co dodać do pączków zamiast spirytusu?

Jeśli nie mamy pod ręką tego rodzaju alkoholu, możemy zastąpić go wódką, rumem, brandy lub innym wysokoprocentowym trunkiem. Należy pamiętać, że mają one mniejszą zawartość alkoholu, toteż musimy dodać ich nieco więcej niż spirytusu.

Czy warto eliminować alkohol z pączkowego ciasta?

Należy pamiętać, że działanie octu lub soku z cytryny jest słabsze niż spirytusu, toteż najczęściej należy dodać do ciasta większą ilość tych składników. To niestety może wpłynąć na smak ciasta na pączki

Warto też wiedzieć, że znaczna część spirytusu z pączków wyparowuje już podczas garowania, gdy ciasto rośnie. Sporo ulatuje również podczas smażenia, dlatego ostatecznie alkohol jest niewyczuwalny w pączkach i nawet dzieci bezpiecznie mogą raczyć się tą słodką przekąską nie tylko w tłusty czwartek.

Zobacz również: Na czym smażyć pączki, aby zawsze się udawały? Będą rumiane i pyszne

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: domowe pączki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy