Reklama

Wielka księga smaków: Kalarepa

W starożytnym Rzymie nazywano ją kapustą pompejańską. To świetne źródło witamin, pierwiastków mineralnych i chroniącej oczy luteiny. Jadalna jest zgrubiała część łodygi oraz listki.

Jest warzywem wszechstronnym: możesz ją zapiekać, gotować, dusić lub grillować. Podawać jako danie główne lub dodatek do zup, sosów, sałatek oraz surówek.
Najpopularniejsza odmiana kalarepki ma kolor jasnozielony, ale występuje też w barwie intensywnie zielonej i niebieskofioletowej. Zielone odmiany są delikatne w smaku.
Po obraniu można jeść je na surowo, świetnie komponują się też w sałatkach. Odmiany fioletowe są twardsze i miewają zdrewniałe części, ale za to można je dłużej przechowywać. Są świetne do gotowania i zapiekania.

Lista zalet

Kalarepę warto wprowadzić do menu, gdyż wzmacnia odporność, reguluje trawienie i metabolizm, wzmacnia wzrok i serce, obniża poziom cholesterolu, a przede wszystkim działa antynowotworowo. Jej spożywanie zaleca się osobom chorującym na cukrzycę, można ją też podawać małym dzieciom, gdyż nie wywołuje alergii. Nie powinny natomiast jadać jej osoby cierpiące na kamicę nerkową i choroby układu pokarmowego.

Najwięcej wartości odżywczych ma młoda kalarepa, chrupana na surowo, np. z dipem, a także jej młode listki, które dodaje się do surówek.

Reklama

Z farszem

A może spróbujesz zrobić nadziewane kalarepki? Cztery sztuki obierz i gotuj je 10 minut w osolonej wodzie z dodatkiem kilku ziarenek pieprzu. Wyjmij z wody, wydrąż miąższ i zmiksuj go z sokiem i skórką z cytryny oraz z 4 żółtkami. Dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Wymieszaj z natką pietruszki i dodaj trzy ubite białka. W żaroodpornym naczyniu ułóż wydrążone kalarepy, napełnij je farszem, a na wierzchu połóż wiórki masła. Przykryj i piecz ok. 30 minut w temperaturze 180ºC. Podawaj gorące.

Jak kupować i przechowywać kalarepę?

Jeśli zamierzasz jeść ją na surowo, wybieraj mniejsze sztuki, większe bywają twarde i włókniste. Gdy szukasz okazów do faszerowania, warto nabyć większe kalarepki. Ich skórka powinna być równomiernie zabarwiona, bez przebarwień, a listki intensywnie zielone, z jędrnymi ogonkami. W listkach, zwłaszcza tych delikatnych, młodych, jest sporo prowitaminy A. Nie wyrzucaj ich - dodaj je do sałaty lub użyj zamiast natki do potraw. Kalarepę przechowuj w lodówce zawiniętą w wilgotną ściereczkę - wytrzyma do 2 tygodni.

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy