Wszystko o pomidorach

Latem warto poświęcić trochę czasu i przygotować przetwory - zwłaszcza te z pomidorów!

Rozdrobnienie i ogrzanie pomidorów sprawia, że wiele zawartych w nich prozdrowotnych substancji jest znacznie lepiej przyswajalnych
Rozdrobnienie i ogrzanie pomidorów sprawia, że wiele zawartych w nich prozdrowotnych substancji jest znacznie lepiej przyswajalnych 123RF/PICSEL

KISZONE pomidory dostarczają dobrych bakterii fermentacji mlekowej. Te zaś osiedlają się w przewodzie pokarmowym, wzbogacając jego mikroflorę, wspierając tym samym odporność organizmu.

SOK wyciśnięty ze świeżych pomidorów to jedno z najbogatszych źródeł potasu (w szklance soku jest go aż 500 mg - dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na potas wynosi 4700 mg).

ŚWIEŻE pomidory to podstawowy składnik wielu diet odchudzających i oczyszczających. Nic dziwnego, warzywa te aż w 90 proc. składają się z wody, dlatego są niskokaloryczne. Mają też niski indeks glikemiczny (IG).

SUSZONE mają substancje o działaniu przeciwnowotworowym, które chronią przed uszkodzeniami DNA, hamują wzrost komórek nowotworowych, zapobiegając m.in. rakowi prostaty.

KONCENTRATY to źródło barwników, w tym beta-karotenu. Wspomaga on leczenie trądziku i prawidłowe widzenie po zmroku. Beta-karoten zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, która odpowiada za utratę wzroku w starszym wieku.

KECZUP ma 2,5 raza więcej likopenu niż świeży pomidor. Likopen jest zmagazynowany pod skórką - po rozdrobnieniu i ugotowaniu jest on uwalniany. Według naukowców keczup może zapobiegać powstawaniu oraz rozwojowi chorób serca.

31/2016 Świat i Ludzie

Zupa grzybowaStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas