Reklama

Pałac Paca w Dowspudzie. Ruiny zamienią się w luksusowy hotel

Już w 2027 roku na Podlasiu ma powstać m.in. centrum turystyki kulturowej. Plany zakładają odbudowę ruin Pałacu Paca w Dowspudzie. Chociaż pozostały po nim jedynie ruiny, za kilka lat ma się stać luksusowym obiektem. Za inwestycją wartą co najmniej 50 mln euro stoi Krzysztof Szadurski.

Ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie sprzedane

W 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Suwałkach na drodze przetargu sprzedano ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie. Krzysztof Szadurski za milion dwieście tysięcy złotych nabył 21-hektarowy obszar, na którym znajdują się resztki zespołu pałacowego. 

Inwestor planuje przekształcić pozostałości po pałacu w m.in. centrum turystyki kulturowej oraz ośrodek edukacji i pracy młodzieży z zapleczem gastronomicznym, a konstrukcja budynku ma przypominać tę pierwotną z XIX wieku. Okazuje się, że w skład kompleksu mają wchodzić również przestronne sale, spa, baseny oraz pokoje w części hotelowej. Plany dotyczące odbudowy zostały przedstawione już w 2019 roku podczas Forum Biznesowego Pogranicza w Suwałkach. 

Reklama

Pałac Paca do dziś przyciąga turystów

Początkowo planowano, że budowa zakończy się w 2023 roku, teraz jest mowa o 2027. Jak czytamy na suwalki24.pl, Krzysztof Szadurski kupując nieruchomość, zdeklarował, że zostanie ona odtworzona w dwusetną rocznicę wybudowania. Inwestor już wtedy oszacował, że pochłonie to mniej więcej 50 mln euro. 

W 2021 roku pojawiły się kolejne informacje dotyczące Pałacu Paca w Dowspudzie. Okazuje się, że konserwator zarekomendował odstąpienie od rekonstrukcji pałacu na rzecz budowy hotelu w innej lokalizacji na terenie zespołu. Drugą opcją jest rekonstrukcja jedynie elewacji frontowej. 

Wygląda na to, że prowadzenie działalności turystyczno-hotelarskiej może być strzałem w dziesiątkę. Chociaż obecnie Pałac Paca to tylko ruiny, to wbrew pozorom przyciąga spore ilości turystów. 

W 2027 roku może być ich jeszcze więcej, a to wszystko dzięki łatwemu dojazdowi. Jak podaje serwis, dotarcie do Dowspudy będą mogły ułatwić drogi ekspresowe Via Baltica, Via Carpatia oraz kolej Rail Baltica.

Co wiadomo o Pałacu Paca w Dowspudzie?

Dowspuda to niewielka osada leżąca mniej więcej 20 km od Suwałk. To właśnie tam przed niemal dwustu laty powstał pałac na zlecenie generała wojsk polskich oraz napoleońskich Ludwika Michała Paca. 

Za projektem wzorowanej na angielskim neogotyku budowli stało dwóch architektów. Początkowo Piotr Bosio, a następnie Henryk Marconi. Internetowe źródła podają, że prace nad pałacem rozpoczęły się w 1820 roku i trwały do 1823. To właśnie w tym czasie zakończyła się nie tylko budowa, ale także urządzanie wnętrz. 

Można się spotkać z informacjami, że nieruchomość wręcz opływała w luksusy, a jej wnętrza były wypełnione cennymi dziełami sztuki. Podobno marmur znajdował się nawet w stajni. 

Potwierdzeniem ma być używane do dziś powiedzenie "Wart Pac pałaca, a pałac Paca". Chociaż ma ono obecnie negatywny wydźwięk, to powstało z odwrotnym zamiarem. Budowla uchodziła za jedną z najpiękniejszych, a wielu podziwiało Ludwika Michała Paca za jego zasługi i osiągnięcia. 

Budynek składał się z głównego korpusu oraz dwóch skrzydeł bocznych. Charakterystycznym elementem dwukondygnacyjnego pałacu były cztery wieże, które stanęły w centralnej części budynku. Wszystko to było otoczone parkiem, który dopełniał pałacowy kompleks. Rozległy obszar zieleni z najdrobniejszymi szczegółami zaprojektował John Heiton. 

Wnętrza budynku miały być bogato zdobione. Znajdowały się tam nie tylko salony, sypialnie, kuchnia, jadalnie oraz pomieszczenia gospodarcze, ale także kaplica, archiwa, biblioteka i specjalne pomieszczenie na zbiory militarne. Ludwik Michał Pac przeznaczył również część budynku dla służby, która otrzymała swoje pokoje. 

Jak się okazuje, hrabia i wojskowy mieszkał w pałacu zaledwie kilka lat. Szacuje się, że do 1831 roku, czyli do końca powstania listopadowego. Ludwik Michał Pac wyemigrował, pałac został mu odebrany przez władze carskie, a jego dobra przechodziły z rąk do rąk. Nie trudno się domyślić, że pałac niszczał, a jego późniejsi właściciele nie zadawali sobie trudu, by o niego należycie dbać. Miał zostać rozebrany w drugiej połowie XIX wieku. 

W rejestrze zabytków nieruchomych w województwie podlaskim widnieją pozostałości pałacu, w tym portyk, piwnice z zarysem murów, wieżyczka narożna, a także park oraz kordegarda.  

***

Zobacz także:

Demon na czterech łapach i postrach Białego Domu. Gdy się pojawia, dochodzi do tragedii

„Burza w szklance wody”? Nowe stoisko dla krakowskich kwiaciarek budzi kontrowersje

Na pustkowiu stanęło siedem wież. Czym są tajemnicze konstrukcje?

        

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Podlasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama