Polskie lato filmowe

Aktualizacja

Już od maja dochodzą do naszych uszu radośnie rozbrzmiewające akordy lata. Im bliżej do upragnionego urlopu tym bujniejsza staje się oferta kulturalna wielu polskich miast. Do wyboru pozostaje nam mnóstwo opcji, a zapełniony po brzegi kalendarz zaczyna dopraszać się uporządkowania i postawienia na konkrety. Przekopujemy się więc z trudem przez gąszcz propozycji festiwalowych, koncertowych, czy zjazdowych, spośród których każda kusi swoim atrakcyjnym programem. Od jakiegoś już czasu polska scena kulturalna nie pozostaje daleko w tyle za swoimi europejskimi koleżankami. Rozwija się w niej prężnie każda dziedzina, a wśród niej projekty festiwali filmowych. Poniżej znajduje się lista pięciu najciekawszych letnich propozycji, które wręcz żal jest przegapić.

Po pierwsze głośny T-Mobile Nowe Horyzonty (niegdyś Era Nowe Horyzonty). W tym roku Wrocław będzie gospodarzem 12 edycji tego projektu. Odbędzie się on w dniach 19 – 29 lipca 2012 r. program festiwalu kusi wykupieniem całościowego karnetu! Oprócz głośnego otwarcia, na którym zaprezentowany zostanie laureat tegorocznego festiwalu w Cannes film „Miłość” (reż. Michael Haneke) widzowie będą mieli szansę zapoznać się z najlepszymi projektami poszczególnych sekcji tematycznych. Najwięcej emocji już przed rozpoczęciem budzą Mockdokumenty, czyli obrazy dokumentalne, które zostały oparte wyłącznie na zmyślonych historiach. Zaprezenowane zostaną głośne „Gry wojenne” Petera Watkinsa o skutkach rzekomej atomowej zagłady Wielkiej Brytanii (film został wyemitowany kilkanaście lat po premierze z racji przerażającej wiarygodności) oraz „Kenny” Claytona Jacksona. Inną niekwestionowaną atrakcją będą filmy z sekcji Re-mixed, w tym ponadczasowy „Labirynt” z Dawidem Bowie w roli głównej. Pozostałe kategorie tematyczne to: Retrospektywy, Kino Meksyku, Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego, cykl edukacyjno – dyskusyjny Nowe Horyzonty Języka Filmowego oraz The Happy End: obrazy końca świata. Na pokazach specjalnych widzowie zostaną zaproszeni do obejrzenia odnowionej cyfrowo „Mani” z Polą Negri w roli głównej oraz nietypowego performance'u Mariny Abramovic. Pomysłodawcą filmowych atrakcji pozostaje niezmiennie Roman Gutek.

Po drugie Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, które w tym roku organizować będzie swoją 41 edycję. Festiwal odbędzie się w dniach 24 czerwca - 1 lipca 2012 r. Istnieje od 1969 r.! Kolorytu dodaje łagowskiej imprezie festiwalowy konkurs, w którym startują wszystkie zaproszone specjalnie filmy pełnometrażowe. Jury przyznaje trzy główne nagrody: Grand Prix, czyli Złote Grono, oraz Srebrne i Brązowe Grono. Nieodzowną atrakcją tego projektu są przede wszystkim panele dyskusyjne, na których można nie tylko wysłuchać twórców, ale i porozmawiać z nimi. Na stronie festiwalu podkreśla się wielokrotnie, że rozmowy o kondycji polskiej kinematografii nie trzymają się sztywnych ram konwencji i niejednokrotnie przeradzają się w żywe debaty na tematy bardziej rozległe.

Po trzecie Solanin Film Festiwal w Nowej Soli. Jego 4 edycja odbędzie się w tym roku w dniach 15-19 sierpnia. Podczas projektu można będzie obejrzeć najpopularniejsze projekty kina światowego oraz kibicować swoim faworytom podczas konkursu kina niezależnego. Jurorem tegorocznej edycji będzie m.in. Tymon Tymański. Festiwal odwiedzą także rozpoznawalna dla szerszej publiczności dzięki „Sposoringowi” aktorka Joanna Kulig oraz reżyser Wojciech Smarzowski (m.in. „Wesele”, „Dom zły”, czy „Róża”).

Po czwarte 13 edycja Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, która odbędzie się w dniach 3-12 sierpnia 2012r. Zapoznać się będzie można wówczas z najlepszymi propozycjami polskiej kinematografii, z filmowym obliczem takich regionów świata, jak Magreb, Litwa, czy Syberia. Ciekawą propozycją pozostają projekty z takich sekcji jak: Rozmowy o jesieni życia, Podglądamy Europę, czy Kino w sieci oraz Festiwalowe Remanenty, podczas których przyjrzeć się będzie można wyselekcjonowanym obrazom proponowanym na pozostałych polskich festiwalach filmowych.

Po piąte poznański Transatlantyk, który odbędzie się w dniach 15-22 sierpnia 2012 r. Ten festiwal znakomicie łączy w treści swojego programu propozycje filmowe oraz muzyczne. Choć nie jest on jeszcze do końca sprecyzowany łatwo się domyśleć, że w cyklach takich jak: Transatlantyk Docs, Kino Klasy B – Ekstaza i miłości, Narodziny Mistrza: Alfred Hitchcock, Nowe Kino Skandynawskie, czy Kino Kulinarne znajdą się prawdziwe perełki. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Oferta konsekwentnie poszerza się i na uwagę niewątpliwie zasługuje także mnóstwo innych festiwali. Czas na wielkie planowanie! Bo kiedy smakowanie przeróżnego rodzaju fabuły byłoby pyszniejsze niż gorącym latem?

Zapraszam także do śledzenia recenzji ciekawych, subiektywnie wybranych przeze mnie propozycji filmowych na stronie www.podgladania.blogspot.com!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas