Jak szybciej nauczyć się obcych języków

Jednym przychodzi z łatwością, inni poświęcają całe lata, by opanować podstawy. Nauka języków obcych nie musi być karkołomnym zadaniem, pod warunkiem jednak, że będziesz starać się za wszelką cenę utrzymać dyscyplinę i systematyczność.

Nieustanne słuchanie opowieści w wybranym przez siebie języku (nawet wtedy, gdy początkowo niewiele z nich rozumiesz) zmusza twój mózg do permanentnej pracy, zapamiętywania, kojarzenia poszczególnych słów i zwrotów
Nieustanne słuchanie opowieści w wybranym przez siebie języku (nawet wtedy, gdy początkowo niewiele z nich rozumiesz) zmusza twój mózg do permanentnej pracy, zapamiętywania, kojarzenia poszczególnych słów i zwrotów123RF/PICSEL

Jeśli zależy ci na czasie, nie wystarczą lekcje trzy razy w tygodniu z native speakerem - angielski, niemiecki, hiszpański czy jakikolwiek inny język, którego chcesz się nauczyć musi po prostu zdominować całe twoje życie. Oto kilka sposobów, dzięki którym osiągniesz sukces.

Język wszędzie tam, gdzie jesteś

Pomyśl, ile czasu marnujesz w pociągu, tramwaju, podczas jazdy samochodem. Zamiast bezproduktywnego podziwiania świata przez okno, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na spędzenie podróży będzie słuchanie w skupieniu obcojęzycznych historii w formie audiobooków. Na swój telefon, tablet czy notebook możesz ściągać właściwie nieograniczoną ilość książek w formacie audio.

Nieustanne słuchanie opowieści w wybranym przez siebie języku (nawet wtedy, gdy początkowo niewiele z nich rozumiesz) zmusza twój mózg do permanentnej pracy, zapamiętywania, kojarzenia poszczególnych słów i zwrotów. W naturalny sposób przyswajasz nie tylko słownictwo, ale z czasem zaczynasz również wyłapywać zasady gramatyki i doskonale opanowujesz wymowę. W efekcie już po kilku - kilkunastu audiobookowych sesjach ciężkie do opanowania frazy same zaczynają układać ci się w głowie. A podróże, treningi biegania czy wieczorny relaks stają się przyjemniejsze i bardziej wartościowe.

Nawiąż znajomości z native speakerami

Nie chodzi tu o pracowników szkół językowych! W większych, polskich miastach obce języki słychać już właściwie na każdym kroku. Zagraniczne korporacje przysyłają do nas swoich pracowników, często obcokrajowcy sami przyjeżdżają w poszukiwaniu pracy, zakładają tu rodziny, żyją wśród nas, dlatego międzynarodowe towarzystwo, w którym się obracamy nikogo już nie dziwi.

Jeśli do tej pory w obawie przed kompromitacją unikałeś wszechobecnych native speakerów, najwyższy czas się przełamać i zrobić pierwszy krok. Dobrym pomysłem jest nawiązanie bliższej znajomości np. z obcojęzycznym korepetytorem, które pomoże nam wejść w środowisko cudzoziemców, spędzać z nimi czas i przede wszystkim - intensywnie rozmawiać. Jeśli jesteś studentem i wynajmujesz wspólne mieszkanie, wprowadź się do miejsca zamieszkanego przez cudzoziemców lub udostępnij im miejsce w swoim domu. Szybko przekonasz się, jak skuteczną metodą są niewymuszone konwersacje w obcym języku.

Oglądaj telewizję w języku obcym

Jeśli uwielbiasz spędzać długie godziny na śledzeniu losów bohaterów kina lub serialu, koniecznie wybieraj oryginalne ścieżki dźwiękowe z lektorem mówiącym w języku, którym najbardziej jesteś zainteresowany. Połączenie obrazu i mowy da rewelacyjne rezultaty! Czego nie zrozumiesz, będziesz mógł domyślać się z gestów, mimiki twarzy, mowy ciała.

Współczesna technologia umożliwia również ustawianie dowolnych wersji językowych, zatem wszyscy, którzy wybierają tę ścieżkę rozwoju lingwistycznych umiejętności nie muszą obawiać się dominacji angielskiego, jeśli jednak wolicie skupić się np. na hiszpańskim, warto sięgnąć po dzieła hiszpańskiej kinematografii - nie dość, że szybciej przyswoisz słówka, to jeszcze wzbogacisz swoją wiedzę na temat kultury państwa, którym szczególnie się interesujesz.

Podróżuj i konfiguruj wirtualny świat

Większość z nas na co dzień korzysta z mediów społecznościowych, oprogramowania, gier i aplikacji. Jeśli ty również jesteś entuzjastą technologicznych nowinek, nie szukaj na siłę wyłącznie spolszczonych wersji - obcojęzyczne napisy, komendy i instrukcje zmuszą cię, nawet jeśli nie to zapamiętywania i kojarzenia, to przynajmniej do sięgnięcia do słownika, a to kolejny krok to przyswajania i automatyzowania słownictwa.

Jeśli czujesz, że twoje umiejętności lingwistyczne nie są na zadowalającym cię poziomie, nie musisz rzucać się od razu na głęboką wodę i wyjeżdżać na pół roku za granicę (choć nie ukrywamy, że taka "terapia szokowa" przynosi zdumiewające rezultaty). Wystarczy, że od czasu do czasu wybierzesz się choćby na weekend do jednego z ościennych krajów. Gwarantujemy, że spotkasz w nich osoby, które chętnie porozmawiają z tobą choćby w języku angielskim.

Staraj się na tyle, na ile to możliwe załatwiać większość spraw i inicjować rozmowy samodzielnie. Po kilku krótkich wypadach nabierzesz pewności siebie i odkryjesz, jak wiele już potrafisz!

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas