7 mało znanych faktów o Bułgarii, które warto poznać
Rekordowa długość stołu biesiadnego, słynne na cały świat jogurty czy olejek różany do Chanel No.5 - to Bułgaria z mniej znanej strony. Czego jeszcze nie wiemy o tym kraju?
Bułgaria dla Polaków to przede wszystkim PRL-owskie letnie kurorty nad Morzem Czarnym, takie jak Złote Piaski, Nessebar czy Słoneczny Brzeg. Miłośnicy tego kraju znają go także od strony smacznego jedzenia, dobrego wina oraz pięknych pasm górskich, zielonych dolin i ciekawej historii ukrytej w wielu zabytkach. Z analiz Travelplanet.pl, największego pośrednika biur podróży wynika, że w ostatnich 2 latach zainteresowanie wyjazdami turystycznymi do Bułgarii wzrosło o prawie 40 proc.
W tym roku wzrost ten może być jeszcze wyższy. Wpływ na to może mieć zmniejszone obecnie zainteresowanie rodzimych turystów krajami arabskimi i poszukiwanie alternatyw wyjazdowych. Stale rozbudowywana i odnawiana infrastruktura hotelowa oraz atrakcyjne koszty wyjazdów sprawiają, że wakacje w Bułgarii mogą być dobrym pomysłem na rodzinny urlop.
Wybierając się do Bułgarii warto poznać ten kraj nie tylko od turystycznej strony. Oto 7 zaskakujących faktów dotyczących tego kraju, o których nie wszyscy wiedzą.
1. Tu powstała cyrylica
To właśnie w tym kraju po raz pierwszy użyto cyrylicy - pisma alfabetycznego, którym posługują się dziś m.in. Ukraińcy, Rosjanie czy Białorusini. Wynalezienie tego pisma przypisuje się uczniom Cyryla i Metodego. Do XII wieku cyrylica rozprzestrzeniła się z Bułgarii na tereny Serbii i Rusi Kijowskiej. Obecnie wciąż używana jest we wszystkich wschodniosłowiańskich oraz w większości południowosłowiańskich języków.
2. Ojczyzna jogurtów
W 1905 roku bułgarski mikrobiolog Stamen Grigorov odkrył bułgarską odmianę bakterii, której do dziś używa się przy produkcji jogurtów na całym świecie. Szacuje się, że jogurty o bułgarskim rodowodzie spożywa nawet 2 miliardy osób rocznie. Przypisuje się im niezwykłe właściwości uzdrawiające i odmładzające. Bułgarzy używają jogurtów praktycznie do wszystkiego - jako orzeźwiający napój z wodą i lodem, mleczną przekąskę, a także przyprawę do wielu potraw.
3. Długowieczność
Bułgarzy żyją dłużej niż inne narody. Według naukowców to zasługa niskiego poziomu stresu, regularnej aktywności fizycznej oraz... bakterii zawartych w bułgarskich jogurtach. Mieszkańcy tego kraju lubią uprawiać sport, zdrowo się odżywiają, a do życia podchodzą wyjątkowo pozytywnie. Dlatego też stulatkowie w tym kraju nikogo nie dziwią.
4. Kraj róż i perfum
Bułgaria słynie z produkcji olejku różanego, który wykorzystuje się w wielu gatunkach perfum, m.in. słynnych Chanel No.5. Nawet 50 proc. światowych zasobów tego aromatycznego olejku pochodzi właśnie stąd. Nic dziwnego, że Bułgarzy kochają róże, które już od XVIII wieku są ich towarem eksportowym. W czerwcu w miejscowości Kazanłyk odbywa się huczny Festiwal Róż, podczas którego najpiękniejszym dziewczętom nadaje się tytuł ,,Carica Roza", czyli Królowej Róż.
5. Rekord Guinnessa w biesiadowaniu
Ponad 3000 ucztujących wypiło nawet 500 litrów rakiji przy gigantycznym stole o długości niemal 400 metrów. Mieszkańcy Sofii to mistrzowie dobrej zabawy, o czym świadczy wywalczony przez nich rekord świata w biesiadowaniu przy najdłuższym stole.
6. Zagłębie archeologiczne
Bułgaria jest trzecim w Europie krajem pod względem wartości zabytków archeologicznych. Jest jednym z najstarszych europejskich krajów i może poszczycić się niezwykłym dorobkiem kulturowym. Założona ponad 3000 lat temu osada Nessebar jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, a znajdujące się tutaj zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kraj słynie także z ogromnej ilości świątyń, czyli monastyrów. Zakony bułgarskiego kościoła rozsiane są po całym kraju. Największy i najsłynniejszy z nich to Monastyr Rilski, położony u stóp masywu Riła.
7. "Tak" czy "nie"
Odwrotnie niż w większości krajów, kiwając w górę i w dół Bułgarzy zaprzeczają czemuś. Kiedy natomiast chcą wyrazić aprobatę, kręcą głową na boki. Ta, z pozoru nieduża różnica gestów, w porównaniu z większością innych narodów, może stać się przyczyną nieporozumień, szczególnie kiedy zagraniczni turyści nie są tego świadomi.