Reklama

Inwazja żmij w turystycznym kraju. Polacy kochają tam jeździć na wakacje

Chorwacja to jeden z chętniej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków. Piękna pogoda, rajskie plaże i lokalne atrakcje sprawiają, że Polacy chętnie wybierają ten europejski kraj. Jednak okazuje się, że w tym roku wyjątkowo uważnie podczas pobytu w tym kraju należy patrzeć pod nogi. Wszystko z powodu plagi żmij.

Piękny kraj, który upodobały sobie także węże. Turyści o tym zapominają

"Slobodna Dalmacija", jeden z chorwackich dzienników doniósł, że w minionym tygodniu odnotowano juz kolejny przypadek ukąszenia osoby przez żmiję w tym kraju. 

 70-letnia kobieta trafiła do szpitala w Splicie i była już kolejną ofiarą węży w Chorwacji. Okazuje się, że jadowitych żmij jest w tym roku coraz więcej, a turyści nieroztropnie nie patrzą pod stopy, zauroczeni wakacyjnym klimatem tego miejsca. 

Chorwacja od lat jest w czołówce krajów wybieranych przez Polaków na miejsce wakacyjnego odpoczynku. Cieszy się popularnością w miesiącach letnich, jak lipiec i sierpień, ale i turystów nie brakowało podczas majowej, doskonałej pogody. 

W maju w Splicie utrzymuje się temperatura około 25 stopni Celsjusza, a więc idealna do wypoczynku na plaży, a także do zwiedzania. Nic dziwnego, że chętnych na taki rodzaj relaksu nie brakuje. 

Reklama

Chorwacja jest także krajem stosunkowo bezpiecznym, więc i to działa na korzyść turystyki w tym miejscu w Europie. Jednak okazuje się, że i w tak pięknym kraju czai się niebezpieczeństwo, pochodzące z natury. 

Jakie węże można spotkać w Chorwacji?

"Eksperci potwierdzają, że liczba węży znacznie wzrosła w Chorwacji i należy zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do terenów zielonych tego kraju" - podaje "Slobodna Dalmacija".

To jeden z wielu komunikatów i apeli w Chorwacji dotyczących aktywności węży w tym kraju. Żyje tam 15 gatunków, z czego trzy to jadowite gatunki węży. żmija zygzakowata (Vipera berus), żmija nosoroga (Vipera ammodytes) oraz żmija łąkowa (Vipera ursinii). - ich ukąszenia mogą być śmiertelne.

Ukąszenie tych węży w każdą z części naszego ciała jest niebezpieczne i ofierze natychmiast powinna zostać udzielona profesjonalna pomoc, ale szczególnie szybko należy działać, gdy atak węża nastąpi w okolicy głowy bądź szyi człowieka. 

Osoba ukąszona przez węża powinna jak najszybciej zostać przetransportowana do szpitala, gdzie zostanie udzielona jej pierwsza pomoc i najpewnie - podana surowica. 

Większa ilość żmij w Chorwacji, a także ich aktywność jest spowodowana doskonałymi warunkami pogodowymi i wystarczającą ilością miejsc do rozmnażania. Węże, w tym żmiej wygrzewają się na kamiennych i piaszczystych terenach w wiosennym i letnim słońcu. Słońca, kamieni i piasku w Chorwacji nie brakuje, co tworzy doskonałe warunki do bytowania dla węży. 

Dodatkowo zaniedbane pola, których także w Chorwacji jest sporo, a których uprawia się coraz mniej i leżą odłogiem, stały się doskonałym siedliskiem węży. To najpewniej powód większej liczby tych gadów. 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Chorwacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy