Reklama

Reklama

Jest nazywana „polską Jerozolimą”. To tu znajduje się skarb UNESCO

To miejsce w Małopolsce nie bez powodu jest nazywane „polską Jerozolimą”. Kalwaria Zebrzydowska słynie przede wszystkim z górującego nad nim sanktuarium oo. Bernardynów. Majestatyczny obiekt w 1999 roku trafił na listę UNESCO. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić to miasto. Zarówno Kalwaria, jak i okolice to idealna propozycja na jesienną wycieczkę. Powodów jest co najmniej kilka.

  • Kalwaria Zebrzydowska leży w Małopolsce, w malowniczym Pogórzu Makowskim. Miejscowość jest często określana mianem "polskiej Jerozolimy"
  • W 1999 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO został wpisany manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
  • Kalwaria Zebrzydowska to nie tylko kraina kaplic i kościołów. To również idealna baza wypadowa do pieszych wycieczek w góry Beskidu Małego

Polskie skarby wpisane na listę UNESCO to nie tylko historyczne centra miast takich jak Kraków i Warszawa, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy czy drewniane kościoły południowej Małopolski. Wśród 15 miejsc o unikalnej w skali światowej walorach kulturowych lub przyrodniczych znajduje się również Kalwaria Zebrzydowska.

Reklama

Skarb UNESCO w Kalwarii Zebrzydowskiej

W 1999 roku na listę trafił manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy. To miejsce, które warto odwiedzić jeszcze w tym roku. Kalwaryjska jesień jest wyjątkowo urokliwa, a spacery w otoczeniu krajobrazu o "duchowej wymowie" z pewnością zachwycą poszukiwaczy pięknych widoków i interesujących zabytków. Chociażby z tych powodów warto uwzględnić wycieczkę do krainy kaplic i kościołów - miasto może się pochwalić ich sporą ilością. Jest ich tam prawie 40.

Zobacz również: Tanio i bez tłumów. Najlepsza pora, by odwiedzić polskie wybrzeże

Kalwaria Zebrzydowska, czyli "polska Jerozolima"

Kalwaria Zebrzydowska leży w malowniczym Pogórzu Makowskim w Małopolsce. Słynie przede wszystkim z kościoła i klasztoru, które górują nad miastem. To jednak nie wszystko - znajduje się tu również zespól kaplic i kościołów dróżkowych oraz manierystyczny park krajobrazowy.

Naturalne otoczenie wpisuje się symbolicznie w miejsca odnoszące się do Męki Pańskiej i do życia Matki Boskiej. Warto dodać, że zostało praktycznie niezmienione od XVII wieku. Cały kompleks powstał dzięki Mikołajowi Zebrzydowskiemu, który w 1602 roku dokonał fundacji klasztoru i kalwarii.

Kalwaria Zebrzydowska nie bez powodu jest nazywana "polską Jerozolimą". Nawiązanie do Ziemi Świętej i tłumy odwiedzających miasto turystów sprawiają, że jest ono jednym z najważniejszych ośrodków chrześcijańskich w Polsce. Rocznie, przybywa tu prawie 2 miliony pielgrzymów. Przyciągają ich przede wszystkim nabożeństwa dróżkowe oraz Cudowny Obraz Maryi Kalwaryjskiej. Szczególnym czasem w roku jest Wielki Tydzień i sierpniowe święto Zaśnięcia i Wniebowzięcia Marii Panny, podczas których odbywają się ważne uroczystości.

Czytaj: Kapiel powoduje głupotę i niechciane ciąże. Ścinanie włosów może prowadzić do śmierci

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Królujące nad miastem majestatyczne sanktuarium otaczają gęste lasy. W skład kompleksu wchodzą klasztor, późnobarokowa bazylika oraz park pielgrzymkowy z licznymi kapliczkami. Całość zaprojektował Paweł Baudarth. Całe otoczenie w symboliczny sposób nawiązuje do męki Pańskiej i od XVII wieku pozostaje niemal niezmienione.

Kościół stanowi jedyną kalwarię wpisaną na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W budynku w stylu barokowym znajdują się zabytkowe stelle, wyposażenie liturgiczne i sakralne obrazy, z których najważniejszym jest obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Dzieło podarował sanktuarium Stanisław Paszkowski w 1641 roku. Wokół całego kompleksu rozpościera się Park Pielgrzymowy, w którym znajdują się dwie główne aleje: Dróżki Pana Jezusa  i Dróżki Matki Boskiej.

Zobacz również: Najpiękniejsze miejsca na jesienny weekend. Tu poczujesz prawdziwą magię

Nie tylko sanktuarium. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Kalwarię Zebrzydowską?

Chociaż Kalwaria Zebrzydowska słynie z przede wszystkim z sanktuarium, to miasto skrywa w sobie jeszcze inne miejsca, które warto zobaczyć. W mieście znajduje się dworek z pracownią polskiego malarza Wojciecha Weissa czy eklektyczny kościół św. Józefa, który powstał na początku XX wieku. W murowanej świątyni znajdują się liczne witraże i malowidła z okresu Młodej Polski.

Oprócz tego, przechadzając się po Kalwarii Zebrzydowskiej warto zwrócić uwagę na drewniane domy przy ul. Kalwaryjskiej. To zespół kramów odpustowych i budynków z przełomu XIX/XX wieku - to zazwyczaj parterowe domy, budowane na zrąb, skierowane szczytami do ulicy, mające obszerne okapy. Z kolei przy placu Rajskim możemy zobaczyć domy pątników, czyli dwupiętrowe kamienice z XVIII wieku, które niegdyś pełniły funkcje domów noclegowych.

Zobacz również: W PRL-u odwiedzały je tłumy, dziś niszczeją w oczach. Porażające widoki

Z Kalwarii na górskie szlaki

Kalwaria Zebrzydowska poleca się również na aktywny wypoczynek. Przez miejscowość przechodzi wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych tras. Kalwaria Zebrzydowska jest również dobrą bazą wypadową w Beskid Mały i wyprawę do innych miejscowości w Małopolsce.

Stąd blisko również do innej malowniczej miejscowości, jaką jest Lanckorona, która jest określana mianem "miasta aniołów". Słynie z drewnianej zabudowy, przytulnych kawiarenek i sielskiego klimatu. Centrum miejscowości stanowi zabytkowy rynek, z którego rozpościera się panorama na beskidzkie szczyty. Warto również wybrać się do średniowiecznych ruin znajdujących się na Górze Lanckorońskiej. Niedaleko od Kalwarii znajdują się również Wadowice, czyli rodzinne miasto Jana Pawła II.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kalwaria Zebrzydowska | UNESCO

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy