Mombasa - w labiryncie koralowej wyspy

Drugie co do wielkości miasto w Kenii to jeden z największych portów w całej Afryce. W Mombasie znajdziemy mieszankę kultury Czarnego Lądu, arabskiej, hinduskiej i europejskiej.

Plaże Mombasy
Plaże Mombasy123RF/PICSEL

Położona w większości na wyspie, połączona ze stałym lądem groblami i mostem Mombasa to tętniący życiem kurort. Zachwycają zarówno kilometry piaszczystych plaż, jak i krętych małych uliczek, wśród których nietrudno zabłądzić. Na każdym kroku natknąć się można na targi pełne aromatycznych przypraw, warzyw i owoców czy sąsiadujące ze sobą meczety, kościoły i świątynie hinduskie.

Mombasa to miasto pełne gwaru i chaosu. To miejsce w którym łatwo się zatracić.

Kenijski papierek lakmusowy

Mombasa to miejsce, na którym ślad odcisnęły najbardziej historyczne dzieje Kenii. Nigdzie tak łatwo nie odnajdziemy tylu wpływów islamskich, hinduskich, jak i europejskich. Miasto zostało odkryte w XVI wieku przez Vasco da Gamę, za którym w ślad poszli jego rodacy licznie przybywający na wybrzeże.

Niewiele później Mombasa przeszła w ręce Omanu, by następnie pod koniec XIX wieku stać się stolicą skolonizowanej przez Brytyjczyków Afryki Wschodniej. Trzy dekady później miasto trafiło ostatecznie pod protektorat Kenii. Zawiła historia Mombasy przyczyniła się do współczesnego, wielokulturowego i pełnego sprzeczności wyglądu tego miejsca.

Prawdziwa perła miasta

Żadna z wycieczek do Mombasy nie mogłaby się obyć bez wizyty na starówce. Wpisane na listę UNESCO Stare Miasto jest miejscem, w którym podziwiać można liczne przykłady kolonialnej, arabskiej i hinduskiej architektury. Dzielnica składa się z całej plątaniny niezwykle urokliwych, wąskich uliczek, które, o ile w nich nie zabłądzimy, zaprowadzą nas do starego portu.

Niegdyś, przybywały tam licznie tradycyjne arabskie łodzie żaglowe dhow. Współcześnie te pękate statki stanowią coraz rzadszy widok. Nawet dziś, można jednak natrafić tam na małe drewniane łodzie i podejrzeć ich standardowy ręczny rozładunek. W porcie praca wykonywana jest tak, jak przed wiekami, gdyż do teraz nie funkcjonują tam żadne maszyny.

Pamiątka burzliwej przeszłości

Wejścia do starego portu strzeże wybudowana pod koniec XVI wieku portugalska twierdza Fort Jesus. Forteca, uznawana za najważniejszy zabytek miasta, powstała na zlecenie króla Filipa II, by strzegła miasto przed atakującymi z morza piratami. Po przejęciu Mombasy przed Brytyjczyków budowla została przekształcona w więzienie. W latach 60-tych utworzono w tym miejscu muzeum (drugie co do wielkości w całej Kenii).

W zbiorach galerii znaleźć można eksponaty z całego wybrzeża - zarówno afrykańskie, chińskie, jak i arabskie. Są one dowodem na istnienie w tym miejscu starych szlaków handlowych. Ciekawostką dla podróżujących w to miejsce rodaków może być wmurowana w ścianę fortu tablica upamiętniająca Polaków przebywających w Mombasie podczas II wojny światowej.

Aluminiowy symbol Mombasy

Moi Avenue, nazywana często Kenijskimi Polami Elizejskimi, jest główną aleją miasta łączącą stary i nowy port. Poza licznymi sklepami i lokalami usługowymi znajduje się przy niej symbol miasta - wielka aluminiowa konstrukcja, atrapa kłów słoniowych, które tworzą wielką bramę w kształcie litery M. Instalacja wybudowana została by upamiętnić wizytę Księżniczki Elżbiety (obecnie Królowej Anglii) w 1952 roku.

Kość słoniowa w tamtych czasach uznawana była za synonim luksusu, dlatego też kły miały być odpowiednim prezentem by uhonorować tak ważną personę. Przez lata pomnik niszczał, dlatego dziś warto fotografować go z oddali, skąd nie widać w jak sfatygowanym jest stanie.

Podglądając rzemieślników przy pracy

Jednym z częściej odwiedzanych w Mombasie miejsc jest wioska sznycerska, znajdująca się przy drodze wiodącej na lotnisko. Osada rzemieślników Akamba (pierwotnie plemienia Kamba) to miejsce słynące na całym świecie z wyjątkowej jakości wyrobów drewnianych. Pamiątki wytwarzane są na miejscu. Proces ten można obserwować podczas wędrówki przez liczne warsztaty, w których poza kupnem tanich i dobrych jakościowo drewnianych suwenirów, można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat rodzajów drewna czy technik rzeźbienia.

Mombasa to idealna destynacja dla wszystkich spragnionych egzotycznych wrażeń. Poza ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego, umożliwiającymi uprawianie sportów wodnych, nurkowanie i podziwianie bogatej rafy koralowej, miejsce to zachwyca bliskością dzikiej przyrody. Warto wybrać się do Mombasy, by doświadczyć tej niespotykanej różnorodności kulturowej, przygody w towarzystwie słoni, lwów i innych zwierząt oraz wiele więcej...

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas