Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Dawne sanatorium nadal zachwyca
Oprac.: Katarzyna Adamczak
Rozstrzygnięto konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska". W 2023 roku najwyższy laur przypadł wsi Sokołowsko w gminie Mieroszów w powiecie wałbrzyskim. Miejscowość zachwyca nie tylko wspaniałą historią i architekturą, turyści mają mnóstwo ciepłych słów dla miłych i uczynnych mieszkańców osady.
Spis treści:
Najpiękniejsza Wieś Dolnego Śląska: Sokołowsko
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił wyniki konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska". W 2023 roku zwyciężyło Sokołowsko wieś w powiecie wałbrzyskim, niegdyś słynne na całą Europę uzdrowisko, którego budynki do dziś zachwycają przyjezdnych.
Zobacz również: Wakacje z drugiej ręki. Okazja na zaoszczędzenie pieniędzy czy oszustwo? Ekspert wyjaśnia
Sokołowsko: gościli tu magnaci z całej Europy
Pierwsze wzmianki o wsi Sokołowsko pochodzą z 1357 roku. Wówczas osada należała do klasztoru benedyktynów z Broumova, przez kolejne wieki przechodziła z rąk do rąk, aż do XIX wieku, gdy zawitała tutaj hrabina Maria von Colom. To za namową szlachcianki oczarowanej pięknymi krajobrazami i urokliwymi wsiami tego regionu, jej szwagier - Hermann Brehmer (niemiecki lekarz i pionier dietetyczno-klimatycznego leczenia gruźlicy) - założył w Sokołowsku w 1854 roku pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium leczące suchoty. W uzdrowisku walczono z gruźlicą z pomocą odpowiedniej diety oraz sprzyjającego mikroklimatu.
Zobacz również:
Wieść o innowacyjnej metodzie leczenia gruźlicy obiegła całą Europę. Zjeżdżali tutaj magnaci z całego kontynentu w poszukiwaniu sposobu na pozbycie się suchot. To właśnie na wsi Sokołowsko wzorowano popularne do dziś uzdrowisko w Davos w Szwajcarii. Z tego też powodu osada bywa nazywana "dolnośląskim Davos", choć w zasadzie to Davos powinno być nazywane "szwajcarskim Sokołowskiem".
Gdy w 1944 roku wynaleziono pierwszy skuteczny lek na gruźlicę, popularność sanatorium w Sokołowsku zaczęła maleć, a wraz z nią podupadła wieś. Zniszczenia dawnych budynków uzdrowiskowych dopełnił pożar, który w 2005 roku wybuchł przy ulicy Różanej 2. Obecnie trwają pracę, by przywrócić zabudowie świetność sprzed lat, a dawne sanatorium stało się siedzibą Międzynarodowego Laboratorium Kultury i Archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Pomimo zniszczeń, turyści odwiedzający Sokołowsko, zawsze podkreślali, że budynki dawnego sanatorium to wspaniałe, architektoniczne zabytki. Na facebookowych grupach podróżniczych, przyjezdni bardzo pozytywnie wypowiadają się też o mieszkacach osady, nazywając ich miłymi i uczynnymi.
Co warto zobaczyć w Sokołowsku?
Nie tylko budynki dawnego Sanatorium Grunwald cieszą się wśród odwiedzających dużym zainteresowaniem. We wsi można podziwiać także dziewiętnastowieczną cerkiew Michała Anioła, "zameczek" Friedenstein oraz klimatyczną, drewnianą zabudowę ulicy Głównej.
Skołowsko to także wspaniała gratka dla miłośników pieszej turystyki. Przez tę ciekawą miejscowość wiedzie Główny Szlak Sudecki oraz trasa z Przełęczy Trzech Dolin do miejscowości Unisław Śląski.
"Piękna Wieś Dolnośląska 2023"
Konkurs na najpiękniejszą wieś Dolnego Śląska organizowany jest już po raz piętnasty.
Celem konkursu było wytypowanie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z kulturą wiejską, promowanie dobrych praktyk, kultywowanie i wspieranie lokalnej tradycji, propagowanie działań oraz nawiązywanie więzi społecznych pomiędzy mieszkańcami.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: Najpiękniejsza Wieś oraz Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi. Zwycięska wieś pokonała dwanaście innych, zgłoszonych do konkursu miejscowości.
Drugie miejsce w konkursie na najpiękniejszą wieś Dolnego Śląska przypadło miejscowości Biały Kościół w gminie Strzelin, natomiast trzecie miejsce zajęła wieś Kłonice w gminie Paszowice w powiecie jaworskim.