Najpiękniejsze zamki na ziemi śląskiej
Każdy ma swą legendę, ukazujące się duchy i nieodkryte skarbce. Otacza je aura, która pobudza wyobraźnię i przyciąga turystów spragnionych niezwykłych wrażeń.
Zamek Bolków z białą basztą
Dzięki niej widać zamek w Bolkowie już z daleka. Pochodzi z czasów dużej rozbudowy zamku, z przełomu XIII i XIV wieku. Wieża wysoka na 25 m i szeroka na 12–15 m wzniesiona została na planie... kropli wody, co miało sprzyjać ślizganiu się pocisków po murach.
Jak zwiedzać? Zamek można oglądać codziennie, do 16.30 (do końca września), a od października do 15.30. Szczegóły na stronie zamku: www.zamek-bolkow.info.pl
Jakie skrywa tajemnice? Jest połączony podziemnym tunelem z zamkiem w Świnach, wykorzystywanym przez Niemców podczas wojny. Niewykluczone, że zostały tam ukryte dokumenty i cenne rzeczy.
Zamek Grodziec na wulkanie
Na zachód od Bolesławca w małej wsi Grodziec wznosi się na szczycie bazaltowego wulkanu piękny średniowieczny książęcy zamek. Obecnie zespół składa się z zamku górnego oraz przedzamcza.
Jak zwiedzać? W zamku odbywa się dużo imprez, m.in. turniej rycerski o pierścień kasztelana i często goszczą tu filmowcy z całej Europy. Więcej informacji na: www.grodziec.com
Jakie skrywa tajemnice? Wciąż opowiada się legendy o duchach, na przykład o Czerwonym Upiorze, ogromnym ludzkim szkielecie odzianym w żelazną zbroję. Ta historia jest niemal tak stara jak sama budowla. Uważa się, że to duch niemieckiego rycerza rozbójnika, który pomagał biednym mieszkańcom wsi. Czerwony Upiór podobno do dziś ukazuje się w basztach i korytarzach zamku.
Stoi na skalistym granitowym wzniesieniu, na wysokości prawie 561 m n.p.m, w Janowicach Wielkich (około 15 km od Jeleniej Góry). Mówi się, że to zamek wrośnięty w skały. Nie wiadomo dokładnie, kiedy został zbudowany. Prawdopodobnie najstarsza część (zamek górny) istnieje już od XII wieku.
Jak zwiedzać? Można po prostu spacerować wśród magicznych ruin zamku, do którego prowadzi łagodna droga. Z centrum Janowic Wielkich dotrzemy tu po 30 minutach marszu. Więcej informacji o zamku znajdziemy na stronie internetowej gminy: www.janowicewielkie.pl
Jakie skrywa tajemnice? Do dziś opowiada się legendy o skarbach pozostawionych w podziemiach zamku przez uciekających Szwedów w czasie wojny trzydziestoletniej.
Zamek Grodno: malownicze ruiny w Górach Sowich
Na porośniętym bukowymi i liściastymi lasami szczycie góry Choina, w Zagórzu Śląskim, stoi zamek, którego dzieje sięgają zamierzchłych czasów. Słynie jako najbardziej nawiedzone miejsce w okolicy.
Jak zwiedzać? Od jesieni do wiosny obiekt jest czynny codziennie do godz. 16.00, w soboty i niedziele do 17.00.
Zamek Grodno można zwiedzić też razem ze Sztolniami Walimskimi. Więcej: zamekgrodno.pl
Jakie skrywa tajemnice? Jedna z legend mówi, że w lochu straszy szkielet pięknej kasztelanki skazanej przez ojca na śmierć, bo nie chciała na męża kandydata, którego jej wybrał. Inna mówi o giermku bez głowy, który się tu przechadza.
Zamek Czocha: filmowa gwiazda
Naprawdę robi wrażenie! To rozległy średniowieczny kompleks, składający się z dwóch przedzamczy: górnego i dolnego, fosy z kamiennym mostem i dziedzińca. Nic więc dziwnego, że na murach i we wnętrzu zamku kręcono wiele filmów, np. „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmin”, serial „Tajemnica twierdzy szyfrów” (co ciekawe, w Zamku Czocha mieściła się podczas wojny szkoła szyfrantów wywiadu niemieckiego).
Jak zwiedzać? Do końca października na zamku dostępna jest Multimedialna Sala Tortur (obejrzeć można sale czarownic, alchemika, kata, przerażające lochy). Na zamku mieści się także hotel ze stylowymi pokojami (więcej informacji na stronie: www.hotelewam.pl).
Jakie skrywa tajemnice? Z zamkiem związana jest mroczna historia sprzed wieków: kiedy właściciel wrócił z trwającej wiele lat wojny, okazało się, że jego żona jest w ciąży. Księżną poddano próbie wody: została wrzucona do studni. Gdyby ocalała, byłaby niewinna. Niestety, zniknęła pod wodą. Od tej pory pojawia się nocą jako Biała Dama...
Zamek Książ: na Śląsku numer 1!
Leży w Górach Wałbrzyskich, na Szlaku Zamków Piastowskich. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce.
Jak zwiedzać? Jeśli ma być z dreszczykiem, to najlepiej... nocą! Zamek Książ organizuje nocne zwiedzanie z przewodnikiem: można zobaczyć najbardziej skryte pomieszczenia i podziemne tunele, które pozostały po Niemcach rezydujących tu podczas wojny. W zamku można przenocować w jednej z komnat. Więcej informacji na: www.ksiaz.walbrzych.pl
Jakie skrywa tajemnice? Niektórzy snują przypuszczenia, że w jego przepastnych tunelach może być ukryta Bursztynowa Komnata.
Na Zamek Książ prowadzi malowniczy wąwóz (Dolina Pełcznicy). W otoczeniu zamkowego parku znajdują się liczne szlaki piesze i rowerowe.
Tekst: Marta Jaworska i Jerzy Sadownik