Nowy turystyczny hit Polaków? Do „Perły Karaibów” dolecisz z Katowic
Oprac.: Natalia Grygny
Dla niektórych Europa to już za mało. Polacy coraz chętniej podróżują do odległych zakątków świata. Do listy „urlopowych hitów” jeszcze tej jesieni może dołączyć wyspa Margarita w Wenezueli. Kierunek już kiedyś cieszył się sporą popularnością. Teraz chętnych też nie brakuje, a do egzotycznego zakątka świata mogą polecieć z dwóch miast w Polsce.
Spis treści:
Tej jesieni startują loty czarterowe z Katowic na wyspę Margarita w Wenezueli. Urlop na egzotycznej wyspie będzie można spędzić w sezonie jesień/zima 2023/2024. Jak poinformował Rainbow, pierwszy lot jest planowany 10 listopada 2023 roku, a ostatni - 29 marca 2024 roku.
Kierunek może się okazać prawdziwym hitem wśród Polaków, zwłaszcza że jesienna czy zimowa aura w naszym kraju nie zawsze sprzyja łapaniu promieni słońca.
Margarita, czyli Perła Karaibów
Margarita, odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1498 roku, jest określana mianem "Perły Karaibów". I to nie tylko ze względu na zapierające dech widoki.
Wywodzące się z łaciny słowo oznacza "perłę" - w 1529 roku miesięcznie wyławiano tu niemal 400 kilogramów pereł miesięcznie. Dlatego też o miejscu tym mówiono "Wybrzeże Pereł". Nim jednak wyspa została "Margaritą", nosiła zupełnie inną nazwę - "La Asunción". A to ze względu na to, że została odkryta 15 sierpnia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nie nosiła tej nazwy zbyt długo, bo już po roku została przemianowana na Margaritę. Jest największą z trzech wysp tworzących stan Nueva Esparta.
Margarita, Coche i Cubagua znajdują się w archipelagu Małych Antyli na Karaibach. Margarita ma powierzchnię 1020 km2, a zamieszkuje ją ok. 420 tys. osób. Główne miasta to La Asunción, Pampatar i Porlamar.
Margarita jest objęta strefą wolnocłową, dlatego też lokalne produkty możemy tu nabyć w korzystnych cenach. Co przywieźć z wyspy? Wenezuelskie rumy, biżuteria z pereł czy lokalne rękodzieło jeszcze długo będą nam przypominać o rajskich wakacjach.
Zobacz też: Niedoceniane miejsce na południu Włoch. Słynie z lazurowej wody, pięknych plaż i deseru o smaku cebuli
Margarita: pogoda i klimat
W Wenezueli panuje klimat tropikalny i ciepły. Pora sucha trwa od listopada do maja, z kolei pora deszczowa od czerwca do października. Na wyspie pogoda jest nieco inna niż na lądzie. Jednak dzięki swojemu położeniu, Margarita znajduje się poza zasięgiem huraganów, cyklonów i innych niebezpiecznych pogodowych "atrakcji". Pora deszczowa trwa tu krócej, bo od sierpnia do października.
Piękna pogoda dopisuje w zasadzie przez cały rok, a termometry rzadko wskazują mniej niż 22 st. Celsjusza. Średnia roczna temperatura wynosi 27 st. Celsjusza, a sezon kąpielowy trwa przez cały rok. Kiedy zatem najlepiej lecieć na Margaritę? Listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec i kwiecień to miesiące uchodzące za najlepszy czas na urlop w tym zakątku świata.
Wyspa ponad 50 plaż
"Perła Karaibów" przede wszystkim kusi szerokimi, białymi plażami. W duecie z turkusowymi wodami tworzą niezapomniane widoki rodem z najbardziej wakacyjnych pocztówek. Na wyspie znajduje się ponad 50 plaż - a to oznacza nie tylko leniuchowanie na gorącym piasku, ale również możliwość uprawiania sportów wodnych.
Najsłynniejsza z nich to Playa El Agua, która ma ponad 4 kilometry długości. Co ciekawe, to najdłuższa plaża w Wenezueli. Miejsce cieszy się sporą popularnością również ze względu na liczne bary i restauracje. W sezonie organizowane są tu imprezy i koncerty.
Jeśli jednak zależy nam na wypoczynku w ciszy, warto wybrać np. plażę El Tirano, Manzanillo czy Pampatar. Z kolei fani aktywnego wypoczynku swoje pasje będą mogli realizować np. na Playa El Yaque. To miejsce przede wszystkim dla fanów kitesurfingu i windsurfingu.
Urlop na wyspie Margarita: co zobaczyć
Wyspa Margarita to nie tylko plaże i lazurowa woda. "Perła Karaibów" ma do zaoferowania o wiele więcej. Co zobaczyć? Przykładowo, w stolicy wyspy La Asunción znajduje się XVII-wieczna katedra i zamek Santa Rosa.
Pod względem przyrodniczym, Margarita jest podzielona na dwie części. Na liście "must-see" powinna się znaleźć przede wszystkim spektakularna natura, w tym laguna w Parku Narodowym Laguna de La Restinga, gdzie znajduje się tu najlepiej zachowana część lasu deszczowego. W tej części to natura gra pierwsze skrzypce. Zupełnie inaczej jest z drugiej strony wyspy - tutaj dominują pustynne i surowe krajobrazy z kaktusami w roli głównej.
Siostry Margarity, czyli Coche i Cubagua
Jeśli zdecydujemy się na dłuższy pobyt na wyspie Margarita, przy okazji warto odwiedzić jej "siostry". Isla Coche jest oddalona niecałe pół godziny rejsu od "Perły Karaibów". W wielu miejscach - na pierwszy rzut oka - może sprawiać wrażenie niezamieszkałej, ale to tylko złudzenie.
Z kolei Cubagua była miejscem, w którym powstała pierwsza hiszpańska osada na terenie Ameryki Południowej. Jednak Nueva Cadiz, czyli miasto poławiaczy pereł dość szybko uległo zniszczeniu - w 1541 roku nawiedził je huragan. Obecnie wyspę zamieszkuje niewiele ponad 50 osób.
***