Reklama

Pieniny i Beskid Sądecki. Co tam robić?

Pieniny i Beskid Sądecki to doskonałe miejsca dla zapalonych turystów górskich oraz spacerowiczów. Wyjątkową atrakcją są również spływy Dunajcem tratwą flisacką. Trzeba też spróbować bogactwa tych gór – wód mineralnych prosto ze zdroju!

Piękna złota jesień nastraja do przebywania na świeżym powietrzu i odbywania pieszych wędrówek. To także dobry czas na podreperowanie zdrowia w uzdrowiskach.

Trasa przez Beskidy

Wszyscy, którzy kochają pieszo zdobywać szczyty, mają do dyspozycji kilka tras. Najsłynniejszym jest Główny Szlak Beskidzki – najdłuższy w Polsce (całość 496 km) – prowadzący od Beskidu Śląskiego do Bieszczad, który przecina także doliny Dunajca i Popradu.

Oznaczony jest on kolorem czerwonym. Można nim przebyć całą trasę od Krościenka nad Dunajcem, poprzez najwyższy szczyt pasma, Radziejową (1266,5 m n.p.m), aż do Krynicy-Zdrój.

Reklama

Tę trasę polecamy osobom, którym niestraszne kilkudniowe rajdy z plecakami. Po drodze można zatrzymać się w schroniskach górskich Przehyba, Kordowiec, Cyrla, Hala Łabowska i Jaworzyna Krynicka. Warto jednak wcześniej zarezerwować sobie nocleg (cena 30-40 zł za osobę).

Kierunek Pieniny!

Niezwykle malownicza trasa prowadzi z Krościenka nad Dunajcem na Pieniny (żółty i zielony szlak). Na Czertezie, Czerteziku i Sokolicy dla turystów przygotowano punkty widokowe na dolinę Dunajca. Warto też odbić niebieskim szlakiem na charakterystyczny szczyt Trzy Korony, z którego można zobaczyć łodzie flisackie płynące po wijącym się Dunajcu.

Uprzedzamy jednak, że podejścia na wszystkie wymienione szczyty Pienin są bardzo strome (są to skały z poręczami) i wymagają obuwia z przyczepną podeszwą.

Oczywiście są też szlaki mniej wymagające. Z każdej głównej miejscowości (Szczawnica, Piwniczna-Zdrój, Muszyna i Krynica-Zdrój) prowadzą trasy spacerowe w lesie, ale bez konieczności zdobywania szczytów. Atrakcją jest także spływ Dunajcem, który organizują słynni flisacy.

W góry po zdrowie

Z uroków natury Pienin i Beskidu Sądeckiego można cieszyć się także w wielu tutejszych uzdrowiskach, z najsłynniejszą Krynicą-Zdrój na czele. Nie trzeba mieszkać w sanatorium, by skorzystać z ich leczniczego bogactwa, czyli wód mineralnych.

W pijalniach można skosztować wodę przed jej zakupem czy umówić w uzdrowisku wizytę i uzyskać poradę dotyczącą leczenia danego schorzenia odpowiednią wodą.

Informator

Do każdego z tych miejsc (najwygodniej z Krakowa) dotrzesz pociągiem, autobusem i busami prywatnych przewoźników. Rozkład jazdy pociągów i autobusów sprawdzisz w portalu e-podroznik.pl.

Praktyczne informacje:

• Na Trzech Koronach i Sokolicy znajdują się płatne platformy widokowe (w okresie kwiecień-październik). Cena to 5 zł za osobę – normalny; 2,50 zł za osobę – ulgowy. Zakup biletu w jednym z tych miejsc upoważnia również (tylko w tym samym dniu) do wejścia na drugi szczyt.

• Spływy tratwą flisacką odbywają się tylko w sezonie kwiecień-październik. Wszystkie informacje o trasach i cenach: flisacy.com.pl

• Informacje o uzdrowiskach: uzdrowiskoszczawnica.pl, krynica.pl, piwniczna.pl

Wierchomla

Na szlakach w Beskidzie Sądeckim znajduje się wiele schronisk położonych w malowniczych miejscach. Do niektórych z nich, jak pod Cyrlą, można łatwo podejść lub podjechać samochodem na biwak.

Uzdrowisko Szczawnica

Nazwa miejscowości wzięła się od szczawy, czyli odmiany wody mineralnej. Do dziś słynie z ogólnodostępnej pijalni z wodą m.in. na schorzenia dróg oddechowych.

Uzdrowisko Krynica Zdrój

Jest jednym z największych i najpopularniejszych polskich ośrodków sanatoryjnych. Warto odwiedzić tu XIX-wieczny Dom Zdrojowy i Stare Łazienki.

Kolejka na Jaworzynę

Z gondoli w Czarnym Potoku obok Krynicy można podziwiać górskie pejzaże i ułatwić sobie drogę na Jaworzynę Krynicką.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy