Reklama

Polska na własne oczy. Gliwice - kiedyś wybuchła tu II WŚ, dzisiaj są centrum sportowego i kulturalnego życia

Nie wszyscy lubią Śląsk, a szczególnie jego duże miasta, jednak one również mają wiele do zaoferowania. Tak jest w przypadku Gliwic, które sukcesywnie zyskują na atrakcyjności. "Polska wieża Eiffla", zbiór różnorodnych roślin, urokliwy rynek - to wszystko można znaleźć w tym śląskim mieście.

Gliwice to jedno z kilkunastu miast aglomeracji śląskiej. Jest czwarte w województwie pod względem liczby ludności i szóste pod względem powierzchni. Miasto prężnie się rozwija i ma wiele do zaoferowania turystom.

Gliwice - prężnie rozwijające się miasto

Szybki rozwój miasta w ostatnich latach był możliwy dzięki kilku czynnikom. W 2018 roku otwarto Arenę Gliwice, jedną z największych hal widowiskowo-sportowych w kraju. Od tego czasu w obiekcie odbyło się wiele imprez kulturalnych, przede wszystkim koncertów polskich i zagranicznych gwiazd, oraz sportowych, takich jak gale MMA. Najważniejszymi wydarzeniami, których Gliwice stały się organizatorem, był Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019, a także Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022, które odbędą się na przełomie sierpnia i września.

Reklama

Cały Śląsk ma bardzo dobrą infrastrukturę, a miasta aglomeracji są ze sobą odpowiednio skomunikowane. W Gliwicach przecinają się dwie największe krajowe autostrady - A4 i A1. Dodatkowo, kilka lat temu w mieście uruchomiono przedłużenie Drogowej Trasy Średnicowej. Dzięki temu zarówno podróżowanie po województwie, jak i docieranie do niego z innych części Polski jest ułatwione.


Radiostacja i rola w II wojnie światowej

Będąc w Gliwicach, obowiązkowym punktem wycieczki powinna być dla nas Radiostacja gliwicka, zwana "polską wieżą Eiffla". Obiekt ma wartość historyczną - miała tu miejsce tzw. prowokacja gliwicka, zorganizowana 31 sierpnia 1939 roku przez nazistowskie Niemcy. To właśnie tutaj odbyły się wydarzenia, które poprzedziły wybuch II wojny światowej.

Radiostacja składa się z zespołu trzech budynków i drewnianego masztu nadawczego. Wpisana jest do rejestru zabytków oraz na listę pomników historii. Jej wysokość to dokładnie 111 metrów i 10 centymetrów, co czyni ją najwyższą na świecie konstrukcją w całości zbudowaną z drewna. Drabina wiodąca na szczyt wieży ma 365 szczebli. Przy dobrej widoczności ze szczytu można dostrzec niektóre pasma Beskidów, Sudetów i Tatr, a także Górę Świętej Anny oraz Elektrownię w Dziećmorowicach.

Pozostałe atrakcje Gliwic

Ciekawym miejscem do odwiedzenia w Gliwicach jest również Palmiarnia Miejska. Znajduje się w niej zbiór ponad 5600 różnorodnych roślin, a najstarsze okazy mają ponad 150 lat. Dzieli się na pięć pawilonów: rośliny użytkowe, rośliny tropikalne, historyczny, sukulenty oraz akwaria. Obiekt umiejscowiony jest w malowniczym Parku Chopina, a sam budynek ma powierzchnię 2000 m i jest nowoczesną, oryginalną konstrukcją.

Dla miłośników sztuki ofertę ma Muzeum w Gliwicach, którego oddziałami są m.in. Zamek Piastowski i Willa Caro. Oba są zabytkowymi budynkami - pierwszy łączy w sobie styl gotycki i renesansowy, drugi natomiast wywodzi się z neorenesansu. 

W większości miast centralnym punktem jest rynek. Podobnie jest także w Gliwicach, choć tutaj rzeczywiście jest co zobaczyć, bo tutejszy Rynek jest bardzo urokliwy. Na środku znajduje się zabytkowy Ratusz miejski, a oprócz niego są też inne historyczne obiekty - Fontanna z Neptunem oraz Dom Plastyka. Dookoła umiejscowione są kolorowe kamieniczki, które w ostatnich latach przeszły renowację.

***

Wakacje, znowu są wakacje! Polacy tłumnie ruszają na długo wyczekiwany odpoczynek, a my chcemy im w tym towarzyszyć, służyć dobrą radą, co można zobaczyć w naszym pięknym kraju. Może wspaniałe atrakcje czekają dosłownie tuż za rogiem? Cudze chwalicie, swego nie znacie - pisał poeta. I my chcemy pokazać, że faktycznie tak jest. Zajrzymy więc do Sosnowca, Radomia, Wałbrzycha, sprawdzimy "polskie Malediwy" i wiele innych nieoczywistych miejsc. Bądźcie z nami przez całe lato!

Zobacz również:

"POLSKA WIEŻA EIFFLA", CZYLI RADIOSTACJA GLIWICKA. NAJWYŻSZA NA ŚWIECIE DREWNIANA KONSTRUKCJA Z NIEZWYKŁĄ HISTORIĄ

POLSKA NA WŁASNE OCZY: UNIKALNA W SKALI ŚWIATA BUDOWLA NA PODKARPACIU

POLSKA NA WŁASNE OCZY: WAWEL. KRÓLEWSKIE SKARBY UJRZAŁY ŚWIATŁO DZIENNE

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podróże po Polsce
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy