Szczecin: Okno na świat

To miasto wody i zieleni, zabytków i nowoczesności. Chociaż Szczecin jest położony 60 km od morza, jest portem morskim. Jego układ urbanistyczny, wzorowany na Paryżu, do dziś jest wyjątkowy.

Filharmonia w Szczecinie
Filharmonia w SzczecinieStachnik/REPORTER Reporter

Wybudowana w ubiegłym roku Filharmonia Szczecińska odniosła wielki sukces. Biały budynek otrzymał w tym roku prestiżowe wyróżnienie Unii Europejskiej - Nagrodę im. Miesa van der Rohe. Jest pierwszym obiektem w Polsce, który może się nią pochwalić.

Filharmonia stanęła w miejscu XIX-wiecznego Konzerthausu, który został zniszczony w 1944 roku przez naloty alianckie. Tuż obok niej powstaje Centrum Dialogu "Przełomy" - pawilon wystawowy Muzeum Narodowego. Jego nowoczesna bryła jest zagłębiona w Plac Solidarności, na którym stoi wykonany z brązu tzw. Anioł Wolności - pomnik "Ofiarom Grudnia 70".

Spacer z widokiem

Reprezentacyjną aleją Szczecina są Wały Chrobrego, jesienią pokryte rdzawymi liśćmi. Mają 19 m wysokości i 500 m długości. Na ich koronie utworzono taras, z którego rozpościera się rozległy widok na port. Przy wałach usytuowane są m.in. ogromne gmachy Akademii Morskiej, Muzeum Narodowego i Teatru Współczesnego. Szerokimi schodami można zejść na wyremontowane nadodrzańskie bulwary.

Czarownica na zamku

Na wzgórzu, na którym wcześniej istniało grodzisko, wznosi się potężny, właśnie remontowany Zamek Książąt Pomorskich. Jest nie tylko pamiątką przeszłości miasta, ale też prężnie działającą instytucją kultury. Z zamkiem związana jest historia posądzonej o czary Sydonii von Borck. Szlachcianka spłonęła na stosie, choć była niewinna. Stała się bohaterką wielu legend. Można się z nią spotkać w celi czarownic.

Parki i place: Jasne Błonia, Aleja Fontann

Szczecin jest piękny o każdej porze roku, bo ponad 20 proc. miasta zajmuje zieleń.

Jasne Błonia
To przepiękny plac i park jednocześnie. Powstał na wzór okolic paryskiej wieży Eiffla, którą w Szczecinie zastąpił pomnik Czynu Polaków. Po bokach rozległego trawnika rosną cztery rzędy platanów. To największe w Polsce skupisko tego gatunku drzew - jest ich tu 213. Kiedy 11 czerwca 1987 Jan Paweł II odwiedził miasto, na Jasnych Błoniach odprawił mszę. W 1995 r. plac otrzymał imię świętego.

Aleja Fontann
Po II wojnie światowej nazywała się al. Jedności Narodowej. Przecina gwiaździsty Plac Grunwaldzki. To najbardziej paryskie miejsce Szczecina. I nic dziwnego, bo projektował je baron Haussmann, który w XIX w. był pomysłodawcą przebudowy stolicy Francji. Fontanny stanęły w 1974 r.

Szczecin /fot. Konrad Wesołowski
Szczecin /fot. Konrad WesołowskiKonradEast News

Dla dzieci: Lasery, Zajezdnia Sztuki

Dzieci mogą m.in. zmagać się na laserowej arenie albo zabrać rodziców w podróż tramwajem.

Labirynt Laser Tag
To zabawa dla tych, którzy lubią mocne wrażenia i sportową rywalizację. Na 400 m kw. rozlokowane są liczne przeszkody, które trzeba pokonać lub obejść. Więcej na: www.labiryntarena.pl

Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki
To jedno z największych w Polsce muzeów "technicznych". Mieści się we wpisanej do rejestru zabytków zajezdni tramwajowej. Dzieciaki nie tylko obejrzą motoryzacyjne miłości rodziców, ale też samodzielnie (na symulatorze) poprowadzą tramwaj ulicami Szczecina. Moc atrakcji gwarantowana! Więcej: www.muzeumtechniki.eu.

W okolicy: Gryfino

Leży zaledwie 35 kilometrów od Szczecina. Warto tu przyjechać co najmniej z dwóch powodów. Pierwszym jest niezwykły tzw. krzywy las, jedyny taki w Polsce. To skupisko ok. 100 mocno zdeformowanych sosen - tuż nad ziemią pień zamiast rosnąć pionowo, skręca pod kątem 90 st. i wygina się szerokim łukiem.

Dlaczego? Istnieje wiele teorii. Jedna mówi o leśnikach, którzy próbowali wyhodować drzewa przystosowane do budowy beczek, a druga o radzieckich czołgach tratujących młode sosenki. Kolejnym powodem, który przemawia za odwiedzeniem Gryfina, jest stalowy most zwodzony nad Odrą Wschodnią. Zachęcamy też do podróży statkiem!

Gryfiński las - ciekawostka przyrodnicza
Gryfiński las - ciekawostka przyrodnicza123RF/PICSEL

Miejsce sakralne: Katedra

Bazylika archikatedralna świętego Jakuba jest drugim po świątyni w Licheniu najwyższym kościołem w Polsce - jego wieża ma 110,18 metrów (Licheń - 141,5 m). Powstała na początku XII wieku poza murami miasta. Wybudowano ją na wzór znajdującego się w Bambergu klasztornego kościoła benedyktynów.

Od XVI wieku do 1945 r. kościół był świątynią ewangelicką. Po zniszczeniach II wojny katedrę odbudowano w latach 1972-74. To w niej znajduje się największy na Pomorzu Zachodnim witraż (87 mkw.), przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem i Ducha Świętego.

W grobowcu Gryfitów spoczywają szczątki książąt pomorskich. Katedra znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Więcej na: www.katedra. szczecin.pl

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas