Reklama

Turystyczna perła na Dolnym Śląsku. Jedyne takie miejsce w Polsce

Turystyczna perła — to dość enigmatyczne określenie, pod którym mogą kryć się całe miasta, zachwycające pałace czy inne dzieła architektoniczne. Jednak mianem turystycznej perły można też określić wyjątkowe miejsca, które stworzyła natura. Jedno z nich znajduje się na Dolnym Śląsku.

Polskie wodospady

Niewiele jest osób, na których wodospady nie robią wrażenia. Hektolitry wody spadającej z wysokości i spektakularnie rozbryzgującej się u podnóża wodospadu wyglądają zazwyczaj bardzo malowniczo. Jednak budzą respekt swoją wysokością, inne robią wrażenie ze względu na szerokość, kolejne na turystyczny piedestał wybija szybkość, z jaką pędzi woda. W Polsce, by zobaczyć wodospad, musimy udać się w Tatry, bądź Karkonosze. Jest też jeden wyjątkowy wodospad, który znajdziemy na Dolnym Śląsku.

Zobacz również: Zamknięcie popularnego szlaku w Tatrach w 2024. Kiedy zostanie ponownie otwarty?

Reklama

Jedyny taki wodospad w Polsce

Nietypowy wodospad znajdziemy w dawnej kopalni złota w Złotym Stoku, aby móc go podziwiać, musimy zejść 23 metry pod powierzchnię gruntu. Jest to jedyny podziemny wodospad w Polsce. W nieczynnej dziś Sztolni Czarnej woda spada z wysokości ośmiu metrów, o czym możemy się przekonać po tym jak pokonamy siedem pięter metalowych schodów i przejdziemy wydrążonymi w skale korytarzami. Jest to z pewnością nietypowe doświadczenie usłyszeć najpierw szum wody, a potem zobaczyć ją spływającą z wysokości kilkupiętrowego budynku. Dla większego efektu wodospad został oświetlony różnymi kolorami, co nadaje całemu widowisku bajkowy i na swój sposób jeszcze mniej realny charakter.

Zobacz również: Miejscowość nazywana polskimi Włochami. Zagórze Śląskie to prawdziwy raj

Podziemny wodospad: zwiedzanie

Sztolnia Czarna jest częścią Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku, można zwiedzać ją przez cały rok. W sezonie zimowym między 9.00 a 16.00 natomiast w trwającym od 1 kwietnia okresie letnim od 9.00 do 18.00. Cena biletu normalnego to 53 złote, a ulgowego 43 złote. Nie musimy wcześniej rezerwować miejsc — jednak warto pamiętać, że kopanie można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Zwiedzanie w zależności od trasy i wybranych atrakcji może zająć od 1 do 3,5 godziny. Wybierając się do kopalni, należy pamiętać o zabraniu ze sobą cieplejszej odzieży — temperatura pod ziemią wynosi około 7 - 10 stopni Celsjusza.

Spotkanie z duchami

W ramach biletu zwiedzający zobaczą także półkilometrowy odcinek sztolni Gertruda, w której podobno spotkać można jej ducha. Ciekawą atrakcją jest też chodnik, gdzie wykonywano egzekucje na górnikach, którzy postanowili przywłaszczyć sobie złoto. W specjalnie wydrążonych otworach zalewano ich po łokcie zaprawą i pozostawiano na śmierć.

Podziemne środki lokomocji

Program zwiedzania obejmuje także przejażdżkę "Pomarańczową Kolejką" - jest to zdecydowanie ciekawe doświadczenie, gdy po wydrążonych w skale tunelach poruszamy się po torach niczym w tramwaju. 

Jedną z możliwości dostępnych dla turystów jest także skorzystanie z nietypowego, jak na podziemny świat, środka lokomocji, czyli łodzi. Podziemny spływ łodzią nie jest częścią oferty podstawowej, ale miłośnicy niesztampowych rozwiązań turystycznych zapewne chętnie skorzystają z tej możliwości.

Przeczytaj też: Polska gorączka złota. Ziemia pod miasteczkiem wygląda jak mrowisko

Poszukiwanie złota i odlewanie sztabek

 Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku oferuje także szereg atrakcji, które mogą spodobać się zarówno małym, jak i dużym poszukiwaczom przygód. W ofercie dawnej kopalni znajdują się między innymi: wypłukiwanie złota, odlewanie sztabek, wybijanie monet czy poszukiwania na diamentowym polu. 

Dawna kopalnia złota w Złotym Stoku to zdecydowanie atrakcja, którą trzeba dopisać do listy miejsc godnych zobaczenia. Wybierając się w te rejony, warto też zajrzeć do Lądka-Zdroju czy  skorzystać z szeregu atrakcji, jakie może zaoferować turystom, urokliwa — lecz wciąż niewystarczająco doceniana w Polsce — Kotlina Kłodzka.

Zobacz również: Polska na własne oczy: Unikalna w skali świata budowla na Podkarpaciu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dolny Śląsk | wodospad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy