Reklama

W Tatrach stanął dziwny obiekt. Prawdziwy gigant robi wrażenie

225 ton lodu w 1880 bryłach zręczne ręce 22 artystów i rzemieślników zamieniły w jedyną w swoim rodzaju, wysoką na 10,5 metra Tatrzańską Świątynię Lodową. "Budowla" znajduje się na Hrebienku w Tatrach Wysokich. 17 listopada 2022 r. po raz dziesiąty została otwarta dla zwiedzających. W tym roku turyści będą mogli nie tylko podziwiać budowlę z zewnątrz, ale także wejść pomiędzy skute lodem ściany.

Tatrzańska Lodowa Świątynia: Od 17 listopada znów otwarta dla turystów

Tatrzańska Lodowa Świątynia od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników gór, co roku odwiedzają ją tłumy turystów. Niecodzienna “budowla" znajduje się na szczycie Hrebienok po słowackiej stronie Tatr. W tym roku, z okazji dziesięciolecia projektu, za pierwowzór tatrzańskiej atrakcji wybrano wyjątkową dla wielu religii świątynię — Bazylikę Grobu Świętego znajdującą się w Jerozolimie. 

Komentuje projekt Lukáš Brodanský — kierownik ośrodka górskiego Tatry Wysokie i jednocześnie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. 

Reklama

Zobacz również: Tempio del Valadier: Schronienie grzeszników ukryte w skałach

Słowacki pomysł, czesko-słowacko-niemieckie wykonanie, polski lód

Z okazji jubileuszu opiekunowie projektu zdecydowali się stworzyć świątynię, którą będzie można nie tylko podziwiać z zewnątrz, ale także zwiedzać od środka. Wewnątrz znajduje się wykuta w lodzie licząca 13 stacji Droga Krzyżowa Via Dolorosa przedstawiająca ulicę Starego Miasta Jerozolimy oraz tzw. Drogę Cierpienia. 14 stację stanowi Grób Pański.

Autorem Tatrzańskiej Lodowej Świątyni jest Adama Bakoša, któremu podczas tworzenia dzieła pomagało 22 rzeźbiarzy z Czech, Słowacji i Niemiec. Bazylikę wykuto w 1880 bryłach lodu ważących 225 ton, które na Hrebienok przywieziono z Polski.

Pierwsza Tatrzańska Lodowa Świątynia na Hrebienku powstała w 2012 r. W każdym sezonie artyści wykuwają w lodzie inny projekt. Do tej pory turyści mogli podziwiać między innymi: Katedrę św. Jakuba z Santiago de Compostela, Kościół Zmartwychwstania Chrystusa z Sankt Petersburga, Katedrę Notre Dame z Paryża, Sagrada Familia z Barcelony, Bazylikę św. Piotra wraz z kolumnadą Berniniego  z Rzymu.

Zobacz również: Sylwester w Zakopanem będzie znacznie droższy

Za ile, kiedy i jak zwiedzać Tatrzańską Świątynię Lodową?

Tatrzańska Lodowa Świątynia na Hrebienku pozostanie otwarta dla turystów do Wielkanocy, czyli do 16.04.2023 r. Bazylikę można zwiedzać od 9.00 do 16.15. W większość dni wstęp jest bezpłatny.

Miłośnicy turystyki górskiej na Hrebienok mogą wybrać się spacerem ze Starego Smokowca. Malownicza trasa pozwala podziwiać między innymi szczyt Gerlachu — najwyższego szczytu Tatr i całych Karpat. Nie bez powodu Hrebienok nazywany jest “słowacką Gubałówką", na ten szczyt także można dostać się kolejką linowo-terenową. Jej stacja początkowa znajduje się w Starym Smokowcu.

Zobacz również: Górskie schroniska przeżywają oblężenie. Ceny rosną, a chętnych nie brakuje

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Tatry | atrakcje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy