Wilno: co warto zobaczyć? Nieoczywiste atrakcje, które zaskoczą

Ostatnie lata były dla tej europejskiej stolicy prawdziwą rewolucją rozwojową. Miasto rozkwitło, nie tracąc jednocześnie swojego niebywałego uroku. W tym roku Wilno świętuje 700-lecie swojego istnienia. Ten jubileusz może być idealnym pretekstem do odwiedzin Litwy. Co warto zobaczyć w tym miejscu?

W tym roku stolica Litwy obchodzi jubileusz 700-lecia istnienia
W tym roku stolica Litwy obchodzi jubileusz 700-lecia istnieniaLukasz Kalinowski/East NewsEast News

Litwa, mimo iż nie należy do największych państw na Starym Kontynencie, ma niezwykle wiele do zaoferowania turystom. Powierzchnia tego kraju wynosi niewiele ponad 65 tys. km kw. W porównaniu z Polską Litwa jest więc niemal pięć razy mniejsza. Jej flaga składa się z trzech poziomych pasów: żółtego, zielonego i czerwonego. Żółty oraz zielony nawiązują do litewskiego krajobrazu, zaś kolor czerwony symbolizuje krew przelaną za ojczyznę.

Stolicą kraju, a zarazem największym miastem Litwy jest Wilno - jedno z najchętniej odwiedzanych nadbałtyckich metropolii. Zamieszkuje je ponad pół miliona osób. Na przestrzeni wieków oblicze tego miasta mocno się zmieniło. Zmienność stała się niejako jego naturą. Dziś każdy zobaczy w tym miejscu to, czego szuka - znajdzie polskie ślady, zobaczy jak na miasto wpłynęło 50 lat przynależności do ZSRR, aż w końcu ujrzy kosmopolityczną stolicę odrodzonej Litwy.

Jedną z najważniejszych grup zabytków w Wilnie są świątynie różnych wyznań
Jedną z najważniejszych grup zabytków w Wilnie są świątynie różnych wyznańMarek MICHALAK/East NewsEast News

Wilno świętuje 700 lat. "Miasto wyjątkowe i kreatywne"

Wilno powstało po 1323 roku. Mówi o tym list wielkiego księcia litewskiego Giedymina do papieża. W tym roku stolica Litwy obchodzi więc jubileusz 700-lecia istnienia.

"Wilno celebruje swoją młodość: determinację do ciągłych zmian, chęć doskonalenia i odkrywania, chęć stworzenia miasta wyjątkowego i kreatywnego, które pomieści wszystkie idee i ludzi, którzy je tworzą" - twierdzi cytowana przez portal l24.lt Inga Romanovskienė, szefowa Wileńskiej Agencji Rozwoju Turystyki i Biznesu "Go Vilnius".

To tam odbyła się także uroczystość chrztu Litwy w 1387 roku, po zawarciu unii z Polską. Prawa miejskie przyznał Wilnu Władysław Jagiełło.

Wileńska Starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Wileńska Starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCOMarek MICHALAK/East NewsEast News

Wilno: co warto zobaczyć?

Pierwszymi skojarzeniami ze stolicą Litwy bezsprzecznie są Adam Mickiewicz i Ostra Brama. To miejsce na mapie miasta z pewnością należy zobaczyć. Podobnie zresztą jak cmentarz Na Rossie, polską nekropolię narodową, przepełnioną historią i skłaniającą do zadumy. Wilno ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Gdzie więc szukać nieoczywistych punktów na jego mapie?

Zabytkowa, rozległa starówka Wilna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Zwiedzającym oferuje liczne kawiarnie i restauracje schowane w wąskich, malowniczych uliczkach. Warto zboczyć jednak z głównych deptaków miasta, by zobaczyć boczne zaułki i podwórza o oryginalnym uroku.

Jedną z najważniejszych grup zabytków w Wilnie są świątynie różnych wyznań. W mieście znajduje się aż 40 kościołów rzymskokatolickich, 20 cerkwi prawosławnych, 3 synagogi, cerkiew staroobrzędowców oraz kościoły protestanckie. Warta uwagi jest szczególnie bazylia archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. Wewnątrz znajdują się groby królów i królowych Polski - Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety Habsburżanki, Barbary Radziwiłłówny i serce Władysława IV Wazy.

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława
Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława123RF/PICSEL

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Wilna?

Wśród nieco mniej oczywistych atrakcji Wilna znajduje się między innymi Muzeum Iluzji VILNIL czy Galeria Bursztynu - jednego z narodowych skarbów mieszkańców tego nadbałtyckiego państwa. Warto również udać się na ulicę Literacką. W domu przy tej wąskiej, liczącej około 200 metrów uliczce odchodzącej od ulicy Zamkowej mieszkał przez pewien czas Adam Mickiewicz. Na przełomie XIX i XX wieku mieściło się przy niej kilka małych księgarni.

Obowiązkowym punktem na planie wycieczki po Wilnie powinno być zobaczenie panoramy stolicy z wieży zamkowej Giedymina. Osoby, które uwielbiają adrenalinę, powinny skierować się także do Wileńskiej Wieży Telewizyjnej, która jest nie tylko najwyższym budynkiem na Litwie, ale również jedną z najwyższych wież telewizyjnych na świecie. Pod względem wysokości zajmuje 8. miejsce w Europie i 26. miejsce na świecie. Jej wysokość to 326,5 metrów. Obrotowy taras widokowy, który znajduje się na górnym odcinku wieży, położony jest na wysokości 165 metrów. Przy dobrej pogodzie z mieszczącej się na wieży restauracji można podziwiać miasto i jego okolice w promieniu 50 kilometrów.

Jeśli przyjedziemy do Wilna na trzy dni będziemy mieć wystarczającą ilość czasu, aby zobaczyć wszystkie najważniejsze punkty tego miasta.

Panorama Wilna
Panorama Wilna123RF/PICSEL

Jaka jest waluta w Wilnie?

1 stycznia 2015 roku Litwa dołączyła do strefy euro. Wraz z wprowadzeniem europejskiej waluty u naszych południowo-wschodnich sąsiadów z obiegu wycofany został lit litewski. W Wilnie zapłacimy więc euro.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 43: Katarzyna DąbrowskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas