Reklama

Reklama

Zamek w Pszczynie. Księżna Daisy uwielbiała to miejsce!

Zamek w Pszczynie to miejsce z bogatą historią, które z pewnością warto odwiedzić o każdej porze roku, jednak jesienią jest tam naprawdę przepięknie. Różnokolorowe liście na drzewach tylko dodają uroku rezydencji, którą za życia upodobała sobie księżna Daisy prawie tak bardzo jak zamek w Książu.

Kim była księżna Daisy?

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, znana też jako księżna Daisy, była jedną z najpiękniejszych kobiet przełomu XIX i XX wieku.

Pochodziła z Anglii i, choć jej rodzinie nie przelewało się, zwracała uwagę wielu zalotników. Miała niebieskie oczy i jasne włosy, modnie się ubierała, a przy tym była żywiołowa i charyzmatyczna. 

W 1891 roku wyszła za księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga w 1891 roku i, początkowo wydawało się, że naprawdę jest to udane małżeństwo, jednak później w pamiętnikach piękna arystokratka skarżyła na swojego małżonka, a ich uczucie stopniowo zaczęło wygasać. 

Reklama

Choroba, zdrady męża i różnice w poglądach doprowadziły, co prawda do rozwodu księżnej Daisy i jej męża w grudniu 1922 roku, po którym wyjechała z kraju, jednak w wyniku różnych okoliczności, po krótkim czasie ponownie wróciła do Polski. 

Los Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless do końca życia był związany ze Śląskiem, a zwłaszcza z Książem i Pszczyną, gdzie spędziła swoje małżeńskie lata. Pszczyńska rezydencja zrobiła na niej wrażenie, choć początkowo przeszkadzał jej brak osobistej łazienki. Znacznie bardziej lubiła Książ, ale w Pszczynie również spędziła sporo czasu. 

Zamek w Pszczynie. Perełka na mapie Śląska

Zamek w Pszczynie to prawdziwa perełka na mapie śląska. Piękna rezydencja magnacka, o bogatej historii, do dziś fascynuje wielu miejscowych pasjonatów.  Ma neobarokowy charakter, co jest wynikiem jej przebudowy z lat 1870-1876. 

W XV wieku znajdował się tam obronny zamek gotycki, który w XVI wieku przebudowano tak, aby uzyskać styl renesansowy, a w kolejnych latach - barokowy. 

Zamek w Pszczynie, a właściwie Muzeum Zamkowe w Pszczynie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych całego województwa Śląskiego, ponieważ znajduje się tam unikatowe wyposażenie wnętrz. Zwiedzając rezydencję, można poczuć się w niej naprawdę wyjątkowo i odnieść wrażenie, że podróżuje się w czasie. 

Zrekonstruowano nawet apartamenty cesarskie z czasów I wojny światowej, a wielkie kryształowe lustra robią niesamowite wrażenie na turystach. Przysłowiową wisienką na torcie niewątpliwie jest piękny park krajobrazowy, utrzymany w iście angielskim stylu i stajnie książęce.

Zamek w Pszczynie to idealne miejsce na jesienną wycieczkę. Przynajmniej raz w życiu warto wybrać się tam całą rodziną!

Czytaj również:

Książę Monako zabrał głos w sprawie małżeńskiego kryzysu

Jesienne wycieczki w góry. Na co zwrócić uwagę?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje