Zamek w Pszczynie - rezydencja księżnej Daisy
Legendarna arystokratka, jedna z najpiękniejszych kobiet przełomu XIX i XX wieku i wielka przyjaciółka Polaków, choć dostała w użytkowanie imponujący zamek w Książu, wolała mniejszy, w Pszczynie. Dzisiaj prezentuje się on dokładnie tak, jak za jej życia.
Wspaniały porządek reprezentacyjnych przestrzeni z ciężkim bogactwem luksusu, ale bez komfortu i wygody, a nawet bez osobistej łazienki! – zanotowała w swoim pamiętniku księżna Mary Theresa Olivia Hochberg von Pless, kiedy po raz pierwszy przyjechała do zamku w Pszczynie. Ale, choć nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, słynna Daisy związała z tym miejscem swoje życie. Angielska arystokratka, uznawana za jedną z najpiękniejszych kobiet świata, zamieszkała w Pszczynie w grudniu 1881 roku.
Włości należały do jej męża, księcia Hansa Heinricha von Pless. Zamek stanął w tym miejscu już w XV stuleciu, a kiedy zamieszkała w nim Daisy, dwupiętrowy budynek na planie podkowy był przybrany w neobarokowy kostium architektury francuskiej. To, jak mieszkała, możemy oglądać do dziś. Zachowało się bowiem oryginalne wyposażenie wnętrz z przełomu XIX i XX wieku. Prywatne apartamenty Daisy znajdują się na pierwszym piętrze.
Księżnej w rodzinie Hochbergów brakowało ciepła, męczył ją przepych i sztywna etykieta dworska. Złościła się, że nawet w drodze do toalety towarzyszył jej lokaj w liberii. Ku oburzeniu rodziny za nic miała surowe niemieckie zwyczaje.
Nieraz zdarzało się jej wywołać skandal, gdy np. śpiewała przed publicznością podczas koncertu charytatywnego albo do proszonego obiadu ubrała się w worek na paszę dla koni. Z mężem kłóciła się, że chciał rozbudować zamek, podczas gdy mieszkańcy okolic żyli w skrajnej biedzie. Pomagała im, organizowała spółdzielnie pracy, prowadziła szpitale i szkoły
Ludzie ją kochali, ale z mężem nie była szczęśliwa. Hans Heinrich miewał romanse. Po rozwodzie Daisy wpadła w kłopoty finansowe. Zdecydowała się wówczas wydać pamiętniki. Wybuchł skandal, ale w latach 30-tych stały się prawdziwym bestsellerem.
Księżna i jej mąż popierali narodowe aspiracje Polaków pod zaborami, choć nieraz mieli przez to problemy. – Byłam szczęśliwa, że Hans złapał pociąg do Berlina i mógł głosować przeciwko nieludzkiej ustawie wywłaszczającej Polaków z ich ziemi – wspominała Daisy.
Informacje praktyczne
Muzeum Zamkowe w Pszczynie Zamek wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 hektarów tworzy zespół pałacowo-parkowy.
Wnętrza zamkowe zachowały wygląd z czasów Hochbergów, zrekonstruowano także apartamenty cesarskie na parterze z okresu I wojny światowej. Znaczna (nawet 80 procent) większość wyposażenia wnętrz jest oryginalna. Przez to zamek jest jednym z najcenniejszych zabytków rezydencjonalnych w Polsce.