Moda na przeszłość powraca. Styl retro w wydaniu pin-up girls

​Moda na styl retro wciąż jest żywa. Dawne trendy w ubiorze, wystroju czy kulturze zdobywają coraz większą liczbę miłośników. Szczególnie popularnym przejawem retro są tzw. pin-up girls, czyli specjalnie wystylizowane na lata 50. kobiety. Czym moda z ubiegłego stulecia przyciąga współcześnie żyjących?

Styl pin-up zdobywa coraz większą popularność
Styl pin-up zdobywa coraz większą popularnośćInstagram

Czym jest retro, a czym nie jest?

Termin retro, wbrew błędnym niekiedy opiniom, nie oznacza konkretnego trendu z przeszłości. Nie może być stosowany w odniesieniu do oryginalnych, starych przedmiotów, ani nie jest synonimem słów "klasyczny" czy "vintage". Zamiast tego odnosi się do ogólnej tendencji powrotu do różnych stylów w modzie z ubiegłych lat. Retro może dotyczyć naśladownictwa ubioru, muzyki, sztuki, samochodów czy mebli. Taki cykl obejmuje zazwyczaj dwie dekady wyprzedzające obecne czasy o około 20-30 lat, chociaż zdarzają się powroty do jeszcze wcześniejszych okresów.

Jeden z przykładów stylu retro, czyli powrotu do mody z przeszłości
Jeden z przykładów stylu retro, czyli powrotu do mody z przeszłościEdward Berthelot/Getty ImagesGetty Images

Samo słowo "retro" wywodzi się od łacińskiego przedrostka oznaczającego "wstecz". Pojęcie jest używane od 1972 roku, aby opisywać nowe rzeczy, przedmioty, style, które wykazują cechy przeszłości i wywołują tęsknotą, ale też lekką ironię. Retro przedstawia nostalgię z pewną dozą cynizmu i dystansu. Za pragnieniem uchwycenia czegoś z przeszłości często kryje się niezadowolenie z teraźniejszości. Francuski filozof, Jean Baudrillard, określa z kolei retro jako demitologizację przeszłości.

Jedna z najsłynniejszych pin-up girls: Pamela Anderson
Jedna z najsłynniejszych pin-up girls: Pamela AndersonDavid M. BenettGetty Images

Retro w modzie

W nowym tysiącleciu nastąpił wielki powrót do mody pasteli i neonów. Ubrania w takich kolorach królowały w latach 80. W okresie lat 2000. nastąpiło również odrodzenie dżinsów typu mom, tym razem w wersji biodrówek. Natomiast w kolejnej dekadzie do łask powróciły trendy z lat 90. - głównie w postaci tkanin i wzorów niezwykle popularnych w tamtym okresie, takich jak kreszowany aksamit czy kwiaty. Modne ponownie stały się spodnie dzwony, hawajskie koszule czy duże okulary przeciwsłoneczne.

Pin-up, czyli powrót do lat 50.

Pin-up to styl, który swój szczyt popularności przeżywał w latach 50. Narodził się w XIX wieku w amerykańskiej burlesce. Jego nazwa z kolei pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego "przypinać" - wizerunki odpowiednio wystylizowanych kobiet były bowiem często wieszane na ścianach w formie plakatów. Charakterystycznymi elementami stylu pin-up jest dość skąpy strój, najczęściej rozkloszowane sukienki. Wśród wzorów dominują kwiaty, groszki oraz paski. Jeśli chodzi o kolory, to królują czerwień, czerń, biel i granat.

Pin-up girls z lat. 50. w wydaniu Marilyn Monroe, Lauren Bacall i Betty Grable
Pin-up girls z lat. 50. w wydaniu Marilyn Monroe, Lauren Bacall i Betty Grable20th Century Fox/Collection ChristophelEast News

Pin-up to jednak nie tylko ubrania, ale także fryzury i makijaże. Włosy ułożone w loki są podstawą tego stylu. Ich dopełnieniem jest grzywka, często zawinięta do góry. Całość może przyozdabiać kokarda. Makijaż natomiast to przede wszystkim dwie najważniejsze rzeczy — czarna kreska na oku i czerwone, pełne usta. Eyeliner i szminka to nieodłączne atrybuty każdej pin-up girl. Obok nich pojawiają się także długie, sztuczne rzęsy oraz róż na policzkach.

Styl pin up wciąż jest równie popularny jak kiedyś! Dzieje się to za sprawą powrotu do tej mody głównie za sprawą współczesnych projektantów mody, organizowaniem różnych imprez, warsztatów mający na celu propagowanie pin-up'u. Styl ten zachwyca do dziś, bo jest kwintesencją kobiecości. Każda z nas będzie czuła się w nim dobrze.
mówi Olga, współczesna pin-up girl

Współczesne pin-up girls

Dita Von Teese to jedna z najpopularniejszych współcześnie pin-up girl
Dita Von Teese to jedna z najpopularniejszych współcześnie pin-up girlBabiradpicture/SIPA/SIPA/East NewsEast News

Kiedyś ikonami styl pin-up były modelka Bettie Page oraz aktorki Betty Grable i Marilyn Monroe. Współczesnymi pin-up girls zostały okrzyknięte aktorka Pamela Anderson, tancerka Dita Von Teese, a także piosenkarki Lana Del Rey i Katy Perry. Stylizowanie się na dawne trendy wytworzyło swoistą subkulturę wraz z dedykowanymi magazynami czy forami internetowymi. Również w naszym kraju społeczność pin-up girls jest całkiem liczna — profil Pin-Up Poland ma ponad 18 tysięcy polubień, a ich facebookowa grupa liczy ponad 3 tysiące członków. Co było inspiracją dla założycielki do stworzenia tych społeczności?

Z chęci edukacji powstał pomysł na stronę Pin-Up Poland. W 2019 roku postanowiłam stworzyć stronę (później także grupę), z której będzie można dowiedzieć się czegoś interesującego na temat szeroko pojętej kultury pin-up. Nie czułam się i nadal nie czuję specem od pin-up’u, ale na tyle, ile mogę, staram się opowiedzieć innym o tym, co mnie i moje koleżanki, które zaprosiłam do projektu, zwyczajnie cieszy i czym chcemy się podzielić. Dla nas to hobby, może nawet pewien rodzaj misji.
mówi mi Mona

Grupę redakcyjną Pin-Up Poland tworzy aż 27 kobiet. Ich działalność jest związana z tworzeniem treści na stronę. "Staramy się, aby tematyka na stronie była bardzo różnorodna. Piszemy nie tylko o modzie czy makijażu, staramy się poruszać tematy ważne dla kobiet lub takie, które mogą zainteresować panów. Interesują nas głównie lata 40. i 50. ubiegłego wieku, ale nie tylko — promujemy współczesne modelki pin-up oraz osoby związane z burleską czy światem mody vintage" - mówi założycielka grupy.

Czy wszystkie owoce są zdrowe? Na co warto zwrócić uwagęInteria.tv
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas