Reklama

Moda na przeszłość powraca. Styl retro w wydaniu pin-up girls

​Moda na styl retro wciąż jest żywa. Dawne trendy w ubiorze, wystroju czy kulturze zdobywają coraz większą liczbę miłośników. Szczególnie popularnym przejawem retro są tzw. pin-up girls, czyli specjalnie wystylizowane na lata 50. kobiety. Czym moda z ubiegłego stulecia przyciąga współcześnie żyjących?

Czym jest retro, a czym nie jest?

Termin retro, wbrew błędnym niekiedy opiniom, nie oznacza konkretnego trendu z przeszłości. Nie może być stosowany w odniesieniu do oryginalnych, starych przedmiotów, ani nie jest synonimem słów "klasyczny" czy "vintage". Zamiast tego odnosi się do ogólnej tendencji powrotu do różnych stylów w modzie z ubiegłych lat. Retro może dotyczyć naśladownictwa ubioru, muzyki, sztuki, samochodów czy mebli. Taki cykl obejmuje zazwyczaj dwie dekady wyprzedzające obecne czasy o około 20-30 lat, chociaż zdarzają się powroty do jeszcze wcześniejszych okresów.

Reklama

Samo słowo "retro" wywodzi się od łacińskiego przedrostka oznaczającego "wstecz". Pojęcie jest używane od 1972 roku, aby opisywać nowe rzeczy, przedmioty, style, które wykazują cechy przeszłości i wywołują tęsknotą, ale też lekką ironię. Retro przedstawia nostalgię z pewną dozą cynizmu i dystansu. Za pragnieniem uchwycenia czegoś z przeszłości często kryje się niezadowolenie z teraźniejszości. Francuski filozof, Jean Baudrillard, określa z kolei retro jako demitologizację przeszłości.

Retro w modzie

W nowym tysiącleciu nastąpił wielki powrót do mody pasteli i neonów. Ubrania w takich kolorach królowały w latach 80. W okresie lat 2000. nastąpiło również odrodzenie dżinsów typu mom, tym razem w wersji biodrówek. Natomiast w kolejnej dekadzie do łask powróciły trendy z lat 90. - głównie w postaci tkanin i wzorów niezwykle popularnych w tamtym okresie, takich jak kreszowany aksamit czy kwiaty. Modne ponownie stały się spodnie dzwony, hawajskie koszule czy duże okulary przeciwsłoneczne.

Pin-up, czyli powrót do lat 50.

Pin-up to styl, który swój szczyt popularności przeżywał w latach 50. Narodził się w XIX wieku w amerykańskiej burlesce. Jego nazwa z kolei pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego "przypinać" - wizerunki odpowiednio wystylizowanych kobiet były bowiem często wieszane na ścianach w formie plakatów. Charakterystycznymi elementami stylu pin-up jest dość skąpy strój, najczęściej rozkloszowane sukienki. Wśród wzorów dominują kwiaty, groszki oraz paski. Jeśli chodzi o kolory, to królują czerwień, czerń, biel i granat.

Pin-up to jednak nie tylko ubrania, ale także fryzury i makijaże. Włosy ułożone w loki są podstawą tego stylu. Ich dopełnieniem jest grzywka, często zawinięta do góry. Całość może przyozdabiać kokarda. Makijaż natomiast to przede wszystkim dwie najważniejsze rzeczy — czarna kreska na oku i czerwone, pełne usta. Eyeliner i szminka to nieodłączne atrybuty każdej pin-up girl. Obok nich pojawiają się także długie, sztuczne rzęsy oraz róż na policzkach.

Współczesne pin-up girls

Kiedyś ikonami styl pin-up były modelka Bettie Page oraz aktorki Betty Grable i Marilyn Monroe. Współczesnymi pin-up girls zostały okrzyknięte aktorka Pamela Anderson, tancerka Dita Von Teese, a także piosenkarki Lana Del Rey i Katy Perry. Stylizowanie się na dawne trendy wytworzyło swoistą subkulturę wraz z dedykowanymi magazynami czy forami internetowymi. Również w naszym kraju społeczność pin-up girls jest całkiem liczna — profil Pin-Up Poland ma ponad 18 tysięcy polubień, a ich facebookowa grupa liczy ponad 3 tysiące członków. Co było inspiracją dla założycielki do stworzenia tych społeczności?

Grupę redakcyjną Pin-Up Poland tworzy aż 27 kobiet. Ich działalność jest związana z tworzeniem treści na stronę. "Staramy się, aby tematyka na stronie była bardzo różnorodna. Piszemy nie tylko o modzie czy makijażu, staramy się poruszać tematy ważne dla kobiet lub takie, które mogą zainteresować panów. Interesują nas głównie lata 40. i 50. ubiegłego wieku, ale nie tylko — promujemy współczesne modelki pin-up oraz osoby związane z burleską czy światem mody vintage" - mówi założycielka grupy.

Czytaj więcej:

Bettie Page. Tragiczne losy „Królowej Pin-upów”

Retro i modern. Jak łączyć te dwa (pozornie) przeciwstawne style?

Nintendo Switch — najlepsze gry w stylu retro z 2020 roku

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: styl retro

Reklama

Reklama

Reklama