Nowoczesne schronisko w sercu Beskidu Wyspowego? "Inwestycja na miarę XXII wieku"
Nowoczesny obiekt, spełniający jednocześnie funkcję wieży widokowej, ma stanąć na górze Jeżowa Woda, w sercu Beskidu Wyspowego. Ma pomieścić 150 osób, wystawać wysoko ponad korony drzew i dawać świetny ogląd na okoliczne szczyty. Internetowe głosowanie na najlepszy projekt właśnie się zakończyło. Kontrowersje jednak nie milkną.
Niewielka polana przy szczycie Jeżowa Woda. Osłonięta lasem sprawia wrażenie jednego z najbardziej urokliwych miejsc w Beskidzie Wyspowym. Tuż obok przebiega zielony szlak z Łukowicy na Mogielicę, fragment Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego. To tutaj już wkrótce może stanąć obiekt, swoim wyglądem przywodzący na myśl XXII wiek. Takie też są założenia.
Zobacz również: Nowy turystyczny hit? "Porcelanowe miasteczko" na rynku w Ćmielowie. W sieci gorąca dyskusja
"Atrakcyjny turystycznie, przystosowany do organizacji imprez". Nowoczesny obiekt na szczycie
"Obiekt powinien być atrakcyjny turystycznie, wyposażony w salę konferencyjną i przystosowany do organizacji imprez dla 120-150 osób" - to jedno z założeń projektowych, odnoszące się do nowoczesnego schroniska, które ma powstać na szczycie Jeżowa Woda.
"Projektowany obiekt powinien stanowić miejsce o nowoczesnym charakterze, o formie wybiegającej w daleką przyszłość, a równocześnie pozostawać w harmonii z otaczającą go przyrodą" - czytamy w warunkach konkursowych.
Nowoczesne schronisko chce wybudować Fundacja IDEANOVA, której założycielem i prezesem jest Wiesław Cholewa. Biznesman, który w 2018 roku znalazł się na liście 100 najbogatszych Polaków według Forbesa, pod koniec ubiegłego roku spotkał się z samorządowcami, przestawiając im swoje plany.
Wieża widokowa, mini obserwatorium astronomiczne. Plany są ambitne
Głównym założeniem, jak tłumaczył prezes fundacji, jest stworzenie schroniska, będącego przedsięwzięciem na miarę XXII wieku. Wkrótce więc ogłoszono konkurs.
Architekci mieli przygotować projekt sześciopiętrowego budynku o wysokości do 35 metrów, ze wspólną ogólnodostępną kuchnią, pokojami, restauracją oraz salą bankietową. Najwyższa kondygnacja, według założeń, miała wychodzić ponad korony drzew i być jednocześnie wieżą widokową, z której podziwiać można by panoramę Beskidu Wyspowego i Sądeckiego, a nawet stanowić mini obserwatorium astronomiczne.
Schronisko ma być jednak jedynie elementem całego kompleksu Jeżowa Woda, w skład którego wejdzie jeszcze Zagroda Limanowska oraz arboretum.
Konkurs zakończony. Projekt mieli wybrać internauci
Na konkurs wpłynęło ponad 80 projektów z całego świata, z czego jury wybrało pięć. Drugi etap, zakładający internetowe głosowanie, zakończył się 24 września. Już cztery dni później zaplanowano uroczystą galę, podczas której nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników.
W założeniach nowoczesne schronisko nie powstanie jednak wyłącznie z prywatnych środków inwestora. Fundacja ma w planach start w konkursie Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Jeśli to się uda, budowa będzie mogła ruszyć już w przyszłym roku. Wówczas pierwszych gości obiekt będzie mógł przyjąć w 2025 roku.
Wraz z ogłoszeniem konkursu pojawiły się jednak głosy sprzeciwu. Mimo iż nikt nie złożył oficjalnej skargi, mieszkańcy zdają się być co do podobnego pomysłu sceptycznie nastawieni. W mediach lokalnych wręcz roi się od wzburzonych komentarzy. Wkrótce w sieci pojawiła się również petycja.
"Jako mieszkańcy, miłośnicy gór, Beskidu Wyspowego i przyrody nie zgadzamy się z planami zabudowy na jednym z okolicznych szczytów. Nasz przeciw budzą zarówno miejsce inwestycji, jej polityczny wymiar, ale także ogólny trend niszczenia gór i przyrody przez deweloperów. Skandaliczne jest nazywanie tego obiektu “schroniskiem". Nie zgadzamy się z wydanymi przez Gminę Limanowa warunkami zabudowy i apelujemy do decydentów o wstrzymanie planów związanych z inwestycją w tym wyjątkowym miejscu oraz stworzenie całościowego planu ochrony podobnych górskich terenów" - czytamy.
Zobacz również: W PRL-u był symbolem luksusu. Wkrótce znów przyjmie turystów
Mieszkańcy zabierają głos. "Niepotrzebny jest nam kolejny hotel"
"Planowana inwestycja oraz sposób jej realizacji jest niestety modelowy i pokazuje ogólną tendencję zabudowy i betonowania polskich gór. Pod przykrywką "schroniska" proekologicznej fundacji planowana jest budowa 35-metrowego obiektu hotelowego na wys. ok. 850 m n.p.m, w miejscu, gdzie dopuszczona jest jedynie zabudowa siedliskowa" - czytamy w dalszej części.
"Tworząc tę ogólnie dostępną petycję chcemy pokazać lokalnym władzom jak dużo jest osób ceniących naturalny krajobraz i prawdziwą turystykę górską. Nie jesteśmy przeciwnikami tego typu obiektów, ale w tym miejscu niepotrzebny jest nam kolejny hotel, który na stałe zmieni charakter miejsca i spowoduje nieodwracalne zmiany w krajobrazie" - dodają autorzy petycji.
Tymczasem prezes Fundacji IDEANOVA odpiera podobne zarzuty, kontrując stanowisko autorów petycji. - Schronisko turystyczne na górze Jeżowa Woda, którego inwestorem będzie Fundacja IDEANOVA ma stać się najważniejszym punktem, czy wręcz ikoną architektoniczną całego kompleksu JEŻOWA WODA, na który składały będą się trzy miejsca - góra Jeżowa Woda, ośrodek wypoczynkowy oraz arboretum w Przyszowej. Jeśli mówimy o samym schronisku, zupełnie nieuzasadnione jest mówienie o jakiejkolwiek dużej inwestycji. Tak naprawdę powierzchnia zabudowy tego budynku to około 250 - 300 mkw - tłumaczy w rozmowie z Interią Wiesław Cholewa.
Celem - rozwój turystyczny regionu. "Dla turystów z Polski i świata"
- Mówimy o budynku średniowysokim, mającym 35 metrów wysokości. To tak, jakbyśmy wyobrazili sobie schronisko, które ma trzy kondygnacje nadziemne, a na jego dachu powstaje coś w rodzaju wieży widokowej. Naszym głównym przesłaniem jest stworzenie nieco innej formy wieży widokowej. W założeniach ma ona stanowić jedną bryłę budynku: schronisko połączone szybem komunikacyjnym i u góry, zamiast odkrytej platformy, zamknięta kondygnacja widokowa. Dodatkowo zwróćmy uwagę na fakt, że w Beskidzie Wyspowym nie ma praktycznie żadnego schroniska turystycznego. To na górze Jeżowa Woda będzie zlokalizowane tuż przy zielonym szlaku, niedaleko szlaku niebieskiego, które potem łączą w kierunku Mogielicy. To jest jak najbardziej dobra lokalizacja. Sam budynek gabarytowo jest budynkiem niewielkim. Ma co prawda stosunkowo dużą wysokość, jednak ta wynika z faktu, że wszystkie szczyty Beskidu Wyspowego są zalesione i żeby można było cokolwiek zobaczyć, trzeba wyjść ponad korony drzew - dodaje prezes Fundacji IDEANOVA.
Co więcej, miejsce, w którym ma stanąć obiekt jest własnością inwestora, nie będąc jednocześnie objętym żadną ochroną - nie leży w pobliżu parku narodowego ani krajobrazowego, nie stanowiąc też części Natura 2000. Zgodnie z prawem, konsultacje społeczne w tym przypadku nie były obligatoryjne.
- Występowaliśmy o warunki zabudowy na schronisko, rozpisaliśmy międzynarodowy konkurs architektoniczny na schronisko, którego regulamin zakłada, że to ma być schronisko. Mowa o jakimkolwiek hotelu jest w tym przypadku nie na miejscu - tłumaczy Wiesław Cholewa.
- Całe przedsięwzięcie kompleksu JEŻOWA WODA ma doprowadzić do turystycznego rozwoju Beskidu Wyspowego, a prowadzone jest w formule społecznej oraz biznesu społecznego. Celem jest nie tylko zbudowanie kompleksu, który będzie służył turystom z Polski i całego świata, ale ma też stać się centrum społeczno-kulturalno-edukacyjnym dla społeczności lokalnej Subregionu Sądeckiego i Ziemi Limanowskiej - dodaje.