Reklama

Skarb sprzed 2000 lat. Przypadkowo odnaleziony w lesie

Dwa tysiące lat temu w lesie w pobliżu włoskiego miasta Livorno ktoś zakopał pieniądze i... nigdy po nie nie wrócił. Teraz te srebrne monety przypadkiem odnalazł turysta. Po zbadaniu przez archeologów skarb trafi do muzeum.

Znalazł skarb sprzed 2000 lat

Wydział archeologii, sztuk pięknych i krajobrazu włoskich prowincji Piza i Livorno poinformował media o niezwykłym znalezisku. Jeden z członków miejscowej grupy miłośników archeologii i paleontologii, wędrując przez świeżo wykarczowany fragment lasu, dostrzegł na ziemi, wśród liści, coś, co przykuło jego uwagę. Gdy przyjrzał się bliżej błyszczącym przedmiotom, zdał sobie sprawę, że natknął się na stare monety. Do ich zbadania wezwał lokalne służby archeologiczne. Powiadomieni o odkryciu archeolodzy przeprowadzili na miejscu wykopaliska i znaleźli 175 monet z czasów rzymskich. Srebrne numizmaty, jak podaje włoski serwis “Il Tirreno", pochodzą sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Reklama

Zobacz również: Niesłychane, co znaleźli w grobie. "Takie odkrycie zdarza się raz w życiu"

Skarb celowo ukryto w lesie

Większość monet znaleziono zgrupowanych w jednym miejscu wraz z fragmentami pojemnika, w którym musiały być zamknięte. Kilka leżało w pobliżu. Poza tym nie znaleziono w tym miejscu żadnych innych artefaktów. "Monety z pewnością zostały ukryte. Był to czyjś skarb albo rodzaj sejfu. Kiedyś najłatwiejszym sposobem ukrycia kosztowności było zakopanie ich w ziemi, z dala od domów, gdzie nikt nie mógł ich znaleźć" - wyjaśniła w rozmowie z serwisem "LiveScience" archeolożka Lorella Alderighi, która badała znalezisko.

Zobacz również: Tajemnicza królowa, złoto i setki mumii. “Piszemy historię od nowa, to niesamowite!”

Monety z Imperium Rzymskiego

Najstarsze monety datowane są na około 157 r. p.n.e., a najnowsze na 82 r. p.n.e. Te najnowsze, jak zaznacza Lorella Alderighi, pochodzą z bardzo burzliwego dla imperium rzymskiego okresu — trwała właśnie pierwsza tak duża wojna domowa.

mówi archeolożka. Inną hipotezę ma historyk Federico Santangelo, ekspert od historii starożytnej na Uniwersytecie w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem monety mogły zostać zakopane przez kupca lub innego przedsiębiorcę, który chciał zabezpieczyć swój majątek w niespokojnych czasach. "Tego typu skarby złożone z monet często były zakopywane w czasie wojen i przewrotów. Wiele osób w czasach kryzysu zakopywało swoje oszczędności i nieraz coś uniemożliwiało im późniejsze ich odzyskanie " - powiedział w rozmowie z "LiveScience".

Skarb przeleżał w ziemi ponad dwa tysiące lat. Srebrne monety zostały już przebadane i wkrótce mają zostać wystawione w Muzeum Historii Naturalnej Morza Śródziemnego prowincji Livorno.
Zobacz również: Urodziny Hitlera. Fanatycy uczcili je krwawą ofiarą

PAP/Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama