Jak stosować hydrolaty
Wody roślinne zyskują coraz więcej fanek. To dlatego, że mają bardzo szerokie zastosowanie. Są idealne na lato, bo możesz nimi odświeżać twarz w ciągu dnia.
Hydrolat to woda kwiatowa lub roślinna (powstaje w wyniku destylacji). Jest w stu procentach naturalna i nie ma w niej sztucznych składników (typu konserwanty, emulgatory, parabeny, SLS-y itp.). Z powodzeniem może zastąpić tonik, bo ma takie samo jak on zastosowanie.
Jak go używać na co dzień?
Woda kwiatowa, w zależności od zastosowanej w nim rośliny, oprócz nawilżenia i odświeżenia może m.in.: złagodzić podrażnienia, zlikwidować zaczerwienienie, zwęzić pory, rozjaśnić przebarwienia, dodać zmęczonej skórze blasku, zregenerować ją, zadziałać przeciwzmarszczkowo (jak krem!) oraz usunąć świecenie się skóry.
To kosmetyk, który jest banalnie prosty w użyciu: należy spryskać nim twarz z odległości 20 centymetrów. Uwaga! Nie wolno zostawić wilgotnej skóry! Hydrolat należy w nią delikatnie wetrzeć (np. kolistymi ruchami). Inaczej wysuszy ją, zamiast zadziałać odżywczo. Ale już nie trzeba tego robić, gdy nalejesz na płatek kosmetyczny i przetrzesz nim twarz. Który wybrać dla siebie?
Hydrolat różany to doskonały preparat dla skóry dojrzałej. Nawilża ją i lekko napina.
Hydrolat pomarańczowy powinny wybierać panie z trądzikiem różowatym. Ściąga skórę, łagodzi zapalenie.
Hydrolat lawendowy polecany jest osobom ze skórą skłonną do wyprysków oraz wrażliwą, bo likwiduje podrażnienia.
Multikosmetyk
Hydrolat używaj do odświeżenia włosów (nada im ładny zapach!), a po myciu - stosuj zamiast odżywki. W czasie upałów zraszaj nim całe ciało, aby je odświeżyć.
Wodę kwiatową możesz też wykorzystać do robienia kosmetycznych mikstur - np. mieszasz go z białą glinką i masz maseczkę (łyżka hydrolatu na dwie łyżeczki glinki).
Zobacz także: