Reklama

Reklama

Jak wykorzystać resztki świec?

Nie wyrzucaj ich, bo przydadzą się w domu. Uszczelnią okna, usprawnią zamki, zawiasy i przywrócą meblom dawny wygląd. Zaradzą też skrzypieniu podłogi.

Niesprawna szuflada

Zacina się podczas wysuwania i wsuwania? Wyjmij ją, dokładnie oczyść z kurzu, a następnie natrzyj prowadnice ogarkiem świecy. Włóż szufladę na miejsce i kilka razy wsuń i wysuń, aby rozprowadzić stearynę lub wosk po całej powierzchni prowadnic. W podobny sposób możesz nasmarować świecą skrzypiące drzwi. Musisz wyjąć je z zawiasów (pomoże mąż lub sąsiad), starannie oczyścić i natrzeć stearyną. 

Zacinający się suwak

Zwykle do nasmarowania ząbków suwaka używamy mydła, ale resztka świecy również świetnie się do tego nadaje. Stearyna dłużej pozostanie na nich niż mydło i suwak będzie działał bez zarzutu. Rozsuń go i każdą część natrzyj ogarkiem na całej długości. Uważaj, aby nie ubrudzić tkaniny. Następnie kilka razy zasuń i rozsuń suwak, aby dokładnie rozprowadzić wosk. 

Reklama

Postrzępione sznurówki

Zanurz końcówki w roztopionej świecy i pozostaw do zaschnięcia. Potem zeskrob nadmiar stearyny nożem. Do usztywnienia postrzępionych sznurówek lepszy będzie ogarek ze stearyny, ponieważ po stężeniu stearyna jest twardsza od wosku. Sposób ten sprawdzi się również w przypadku poszarpanych sznurków bluzy, pasków przy plecaku itp. Jeśli sznurowadła lub inne wiązania są na tyle długie, że można je odrobinę skrócić, odetnij uszkodzoną część i dopiero wtedy zamocz końcówkę w stearynie.

Szpary w oknach

Jeśli masz stare drewniane okna i musisz uszczelniać je na zimę, wykorzystaj do tego celu resztki świec. Większe szpary zalej stopionym woskiem lub stearyną, a gdy zastygnie, przetrzyj szmatką. Mniejsze pęknięcia pocieraj świecą tak długo aż się wypełnią woskiem. Możesz dodatkowo upchnąć go wykałaczką lub patykiem do szaszłyków. Świeca dokładnie wypełni pęknięcia i zimne powietrze nie wedrze się do mieszkania. W podobny sposób możesz uszczelnić szpary w podłodze i zapobiec skrzypieniu desek.

Rysy na meblach

Niezbyt głębokie zadrapania na drewnianych meblach zatuszujesz mieszanką wosku i oleju. Do roztopionej resztki świecy (najlepiej z naturalnego wosku) dodaj kilka kropli oleju rzepakowego. Wymieszaj i ciepłą, ale nie gorącą miksturę nanieś na rysy. Pozostaw do zaschnięcia, a następnie wypoleruj miękką szmatką. W taki sam sposób możesz usunąć drobne zadrapania ze skórzanych butów, walizek, teczek.

Zrób nową świeczkę

Jeśli zebrałaś dużo ogarków, możesz z nich zrobić piękne świece. Z cienkiego bawełnianego sznurka przygotuj knoty. Zamocz je w stearynie i wysusz. 

Wybierz pojemniczki, np. małe słoiczki, skórki z połówki pomarańczy itp. « Górną część knota owiń wokół ołówka, a dolną obciąż, np. nawlekając metalowy guzik. Wlej wosk i pozostaw do stężenia.

Zobacz także:


Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy