Plastikowe akcesoria kuchenne. Jak ich bezpiecznie używać?
Używanie narzędzi kuchennych nie wydaje się być skomplikowane. Nie zawsze jednak robimy to poprawnie. Zobacz, jak prawidłowo obchodzić się z plastikowymi przyborami kuchennymi!
Deski do krojenia, łyżki, chochle, kopystki, noże, opakowania do przechowywania. Akcesoria z tworzywa sztucznego są praktyczne i zdobią naszą kuchnię. Ale nawet te dobrej jakości i z atestami, jeśli są nieprawidłowo używane, mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Deskę do krojenia myj nie tylko płynem do naczyń
Trzeba ją także odkażać, bo łatwo na niej rozmnażają się bakterie. Nawet bardzo drogie deski, które spełniają wymogi bezpieczeństwa sanitarnego, nie mają powłoki antybakteryjnej.
Po krojeniu mięsa czy oprawianiu ryb wyparz deskę, przetrzyj ją ściereczką zamoczoną w spirytusie lub occie.
Nie mieszaj nimi gorących potraw
Bardzo tanie, nylonowe (najczęściej produkowane w Chinach) łyżki czy łopatki pod wpływem wysokiej temperatury mogą wytwarzać substancje szkodliwe dla zdrowia. Najbardziej ryzykowne jest używanie w kuchni czarnego nylonu.
Jeśli nie wiesz, czy twoje akcesoria są z tego materiału, czy z innego plastiku, do mieszania zupy czy przewracania kotletów używaj drewnianych narzędzi.
Kwaśne nie lubi plastiku
Kiszonki, bigos, kapuśniak, ogórki kwaszone i inne produkty spożywcze zawierające kwas, mogą wchodzić z plastikowymi opakowaniami w szkodliwe dla zdrowia reakcje chemiczne. Przechowuj je w słoikach.
Ekstrarada
Im mniej koloru, tym lepiej
Barwne wzorki i wytłoczenia na pojemnikach powstały przy dodatkowej obróbce plastiku. Mogą sprawiać, że szkodliwe substancje w tym miejscu łatwiej przedostają się do pożywienia.
Zobacz także: