Reklama

Skóra bez skazy

Przebarwienia, które pozostają na skórze po opalaniu, to efekt nierównomiernego rozłożenia melaniny. Jak się z nimi uporać?

Skąd te plamy?

Przebarwienia powstają, zwłaszcza, gdy opalamy się w trakcie zażywania niektórych lekarstw (np. antydepresyjnych, kardiologicznych i przeciwbólowych) lub ziół (np. dziurawca).

Ryzyko plam na skórze wzrasta też, gdy idąc na plażę spryskujemy się perfumami lub stosujemy kremy z retinolem. Problem ten dotyczy bardziej osób o ciemnej karnacji. Ich skóra zawiera bowiem więcej melaniny niż osób z jasną karnacją. Powstawanie przebarwień mogą powodować także choroby wątroby i niedoczynność tarczycy.

Można się chronić

W zapobieganiu przebarwieniom najbardziej skuteczna jest ochrona przeciwsłoneczna, czyli noszenie ubrań osłaniających ciało i stosowanie kremów lub balsamów z filtrami przeciwsłonecznymi. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet stosujących doustną antykoncepcję lub hormonalną terapię zastępczą w czasie menopauzy.

Reklama

Co rozjaśnia?

Kremy. Usuwanie oraz rozjaśnianie plam, piegów, ostudy i przebarwień pozapalnych umożliwiają m.in. kremy z kwasem azealinowym, hydrochinionem, kwasami owocowymi, witaminami A i C, ekstraktami z rumianku, cytryny, ogórka czy natki pietruszki.

Laser. Ta metoda najskuteczniejsza jest przy polekowych zmianach barwinkowych, piegach i przebarwionych brodawkach łojotokowych. Światło lasera podgrzewa i niszczy komórki zawierające barwnik. Krioterapia, czyli leczenie zimnem, daje dobre efekty w przypadku przebarwień na dłoniach, zwłaszcza tych związanych ze starzeniem się skóry.

Peeling. Zabieg kosmetyczny Cosmelan wykorzystuje kwasy kojowy, fitowy, askorbinowy i retinol. Efekt rozjaśnienia widoczny jest już po dwóch tygodniach.

Domowe sposoby

Maseczka z ogórka.Na oczyszczoną skórę twarzy nakładamy plastry ogórka.

Tonik z cytryny. Rano i wieczorem przecierajmy twarz wacikami namoczonymi w soku z cytryny.

Napar z natki pietruszki. Natkę zalejmy wrzątkiem, a po wystudzeniu stosujmy jak tonik. Rewia 33/2011

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: przebarwienia | skóra | cera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy