Reklama

Te triki sprawią, że liście monstery będą lśnić! Pielęgnacja bez tajemnic

Monstera dziurawa jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Jej okazałe, lśniące i wycięte liście stanowią piękną dekorację domu czy biura. Jednak aby cieszyła oczy i stała się prawdziwą zieloną ozdobą, trzeba o nią odpowiednio dbać. Dlatego warto zastosować kilka prostych trików.

Monstera dziurawa to bez wątpienia jedna z najbardziej efektownych doniczkowych roślin. Trudno się dziwić - ma egzotyczny i intrygujący wygląd, a w domu może mieć ją każdy. Naturalnie występuje w tropikalnych lasach Meksyku, Panamy czy Kostaryki. Rośnie powoli, a w ciągu roku pojawiają się 2-3 nowe liście o średnicy 60 cm. Po około ośmiu latach monstera może osiągnąć nawet 230 cm wysokości. W uprawie doniczkowej konieczne są podpory, a liście wymagają szczególnej pielęgnacji.

Monstera dziurawa nie doczekała się zbyt wielu odmian - tą najbardziej znaną jest odmiana "Variegata". Ma nieco mniejsze liście, które mają białe, nieregularne przebarwienia. Zdarza się, że w całości obejmują połowę blaszki liścia. Ze względu na to, że odmiana jest rzadko spotykana, jej cena jest dość wygórowana.

Reklama

Zobacz również: 10 roślin, które skutecznie odstrasza owady. Posadź je w ogrodzie już teraz

"Zabójcza" broń monstery

Monstera, chociaż piękna, ma również swoje nieco bardziej mroczne oblicze. Jej liście i łodygi pełne są trującego soku, który w przypadku połknięcia może podrażnić gardło i błony śluzowe jamy ustnej. Dlatego roślinę najlepiej postawić w miejscu, do którego nie będą mieć dostępu dzieci i zwierzęta. Ważne też, aby podczas pielęgnacji zakładać rękawiczki ochronne.

Monstera- pielęgnacja

Jak pielęgnować monsterę? Roślina ma niewielkie zapotrzebowanie na światło i świetnie czuje się w cienistym miejscu pomieszczenia. I tutaj ważna sprawa: gdy do liści dociera większa ilość światła, jej liście są bardziej postrzępione. Natomiast gdy jest go niewiele, liście są raczej drobne, a łodygi cienkie.

Trzeba uważać z ekspozycją rośliny na słońcu, bo monstera wprost tego nie znosi. Intensywne światło może nawet przypalić jej lśniące liście. Optymalna temperatura dla monstery to od 18 do 24 stopni Celsjusza - w zimie powinna wynosić nie mniej niż 13 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura spowoduje natomiast, że na liściach powstaną czarne plamy.

Zobacz również: Zamiokulas - łatwy w uprawie. Za takie traktowanie będzie ci wdzięczny!

Ten roztwór pomoże zwalczyć szkodniki

Jeśli nasza monstera znajduje się w ciemnym miejscu, mogą się na niej pojawić wełnowce. To niewielkie owady o płaskim ciele, pokrytym białymi woskowymi łuskami. Osiągają od dwóch do pięciu mm wielkości. Żerują na dolnej stronie liści, przez co uszkadzają tkankę i wysysają soki z monstery. Szkodniki można usunąć za pomocą wacika nasączonego alkoholem lub opryskać monsterę roztworem z oleju rzepakowego.

Jak przygotować taki roztwór? Wystarczy wymieszać ze sobą 250 ml wody, pięć ml oleju i dwie krople szarego mydła w płynie. Po tym, jak opryskamy roślinę, przemywamy liście wacikiem nasączonym wodą z mydłem.

Zobacz również: Krzewy kwitnące cale lato

Monstera dziurawa - podlewanie

Jak podlewać monsterę dziurawą? Roślina wcale nie potrzebuje obfitego podlewania. Wystarczy, że będziemy ją podlewać raz w tygodniu, sprawdzając najpierw, czy ma suche podłoże. Jeżeli okaże się, że dolne liście przybierają żółtą i brunatną barwę, roślina jest przelana. W zimie możemy podlewać roślinę co 14 dni.

Latem i w okresie grzewczym trzeba regularnie zwilżać liście wodą. Latem robimy to dwa razy w tygodniu a zimą raz. Wilgotność możemy zwiększyć dzięki ustawieniu doniczki na podstawce pełnej wody i kamyków. Dno doniczki nie powinno się stykać z wodą. Doniczkę z monsterą można również wstawić do większego pojemnika wypełnionego wilgotnym torfem.

Monstera - nawożenie

Warto nawozić roślinę nawozem do roślin zielonych w okresie od wiosny do jesieni co 2-3 tygodnie. Roślina potrzebuje go w dość dużych ilościach. W lecie wybierajmy płynny nawóz dodawany do wody - jeśli zaniedbamy tę czynność, monstera błyskawicznie odpowie bladymi liśćmi i brązowiejącymi krawędziami. Monstera znajdująca się w ciemnym miejscu pomieszczenia, nawozimy ją nie częściej niż raz na 21 dni.

Zobacz również: Była hitem PRL-u, teraz wraca do łask. Poznaj właściwości pelargonii!

Liście monstery - pielęgnacja

Kurz na liściach monstery? To żaden problem! Wystarczy tylko miękka, wilgotna szmatka, dzięki której usuniemy go z powierzchni liści. Róbmy to delikatnie, aby ich nie złamać. Raz na dwa miesiące warto użyć środka do nabłyszczania liści. Nada im odpowiedni połysk i ograniczy osiadanie na nich kurzu czy brudu.

Monstera to jedna z tych roślin, która osiąga dość pokaźne rozmiary. Jeżeli pewnego dnia nie chcemy zastać jej np. na podłodze, warto zastosować podpory. Może to być np. drewniana tyczka. Należy ją umieścić w doniczce, nim jeszcze zasadzimy w niej roślinę. Pędy możemy przymocować za pomocą drucika czy sznurka. Nie zaciskajmy ich zbyt mocno - możemy uszkodzić łodygi!

Zobacz również: Jak stosować nawóz z drożdży do storczyków? Jakich efektów się spodziewać?

Monstera - przesadzanie

Monsterę należy przesadzać raz do roku na wiosnę. Robimy to do momentu, gdy roślina osiągnie jeden m wysokości. Podłoże powinno być przewiewne - najlepiej sprawdzi się torfowe. Do ziemi kwiatowej warto dodać perlitu, dzięki czemu będzie pulchniejsza.

Później już raz w roku wystarczy wymieniać warstwę ziemi w górnej części doniczki. Najpierw trzeba podlać monsterę, a następnie usunąć 2,5 cm wspomnianej warstwy i uzupełnić miejsce świeżą ziemią. Odstawiamy roślinę na dwa dni w cieniste miejsce i nie podlewamy jej. 

***

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: monstera | monstera pielęgnacja

Reklama

Reklama

Reklama