Te triki sprawią, że liście monstery będą lśnić! Pielęgnacja bez tajemnic

Monstera dziurawa jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Jej okazałe, lśniące i wycięte liście stanowią piękną dekorację domu czy biura. Jednak aby cieszyła oczy i stała się prawdziwą zieloną ozdobą, trzeba o nią odpowiednio dbać. Dlatego warto zastosować kilka prostych trików.

Po około ośmiu latach monstera może osiągnąć nawet 230 cm wysokości
Po około ośmiu latach monstera może osiągnąć nawet 230 cm wysokości123RF/PICSEL

Monstera dziurawa to bez wątpienia jedna z najbardziej efektownych doniczkowych roślin. Trudno się dziwić - ma egzotyczny i intrygujący wygląd, a w domu może mieć ją każdy. Naturalnie występuje w tropikalnych lasach Meksyku, Panamy czy Kostaryki. Rośnie powoli, a w ciągu roku pojawiają się 2-3 nowe liście o średnicy 60 cm. Po około ośmiu latach monstera może osiągnąć nawet 230 cm wysokości. W uprawie doniczkowej konieczne są podpory, a liście wymagają szczególnej pielęgnacji.

Monstera dziurawa nie doczekała się zbyt wielu odmian - tą najbardziej znaną jest odmiana "Variegata". Ma nieco mniejsze liście, które mają białe, nieregularne przebarwienia. Zdarza się, że w całości obejmują połowę blaszki liścia. Ze względu na to, że odmiana jest rzadko spotykana, jej cena jest dość wygórowana.

"Zabójcza" broń monstery

Monstera dziurawa jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych
Monstera dziurawa jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych123RF/PICSEL

Monstera, chociaż piękna, ma również swoje nieco bardziej mroczne oblicze. Jej liście i łodygi pełne są trującego soku, który w przypadku połknięcia może podrażnić gardło i błony śluzowe jamy ustnej. Dlatego roślinę najlepiej postawić w miejscu, do którego nie będą mieć dostępu dzieci i zwierzęta. Ważne też, aby podczas pielęgnacji zakładać rękawiczki ochronne.

Monstera- pielęgnacja

Jak pielęgnować monsterę? Roślina ma niewielkie zapotrzebowanie na światło i świetnie czuje się w cienistym miejscu pomieszczenia. I tutaj ważna sprawa: gdy do liści dociera większa ilość światła, jej liście są bardziej postrzępione. Natomiast gdy jest go niewiele, liście są raczej drobne, a łodygi cienkie.

Trzeba uważać z ekspozycją rośliny na słońcu, bo monstera wprost tego nie znosi. Intensywne światło może nawet przypalić jej lśniące liście. Optymalna temperatura dla monstery to od 18 do 24 stopni Celsjusza - w zimie powinna wynosić nie mniej niż 13 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura spowoduje natomiast, że na liściach powstaną czarne plamy.

Ten roztwór pomoże zwalczyć szkodniki

Monstera ma niewielkie zapotrzebowanie na światło i świetnie czuje się w cienistym miejscu
Monstera ma niewielkie zapotrzebowanie na światło i świetnie czuje się w cienistym miejscu 123RF/PICSEL

Jeśli nasza monstera znajduje się w ciemnym miejscu, mogą się na niej pojawić wełnowce. To niewielkie owady o płaskim ciele, pokrytym białymi woskowymi łuskami. Osiągają od dwóch do pięciu mm wielkości. Żerują na dolnej stronie liści, przez co uszkadzają tkankę i wysysają soki z monstery. Szkodniki można usunąć za pomocą wacika nasączonego alkoholem lub opryskać monsterę roztworem z oleju rzepakowego.

Jak przygotować taki roztwór? Wystarczy wymieszać ze sobą 250 ml wody, pięć ml oleju i dwie krople szarego mydła w płynie. Po tym, jak opryskamy roślinę, przemywamy liście wacikiem nasączonym wodą z mydłem.

Zobacz również: Krzewy kwitnące cale lato

Monstera dziurawa - podlewanie

Jak podlewać monsterę dziurawą? Roślina wcale nie potrzebuje obfitego podlewania. Wystarczy, że będziemy ją podlewać raz w tygodniu, sprawdzając najpierw, czy ma suche podłoże. Jeżeli okaże się, że dolne liście przybierają żółtą i brunatną barwę, roślina jest przelana. W zimie możemy podlewać roślinę co 14 dni.

Latem i w okresie grzewczym trzeba regularnie zwilżać liście wodą. Latem robimy to dwa razy w tygodniu a zimą raz. Wilgotność możemy zwiększyć dzięki ustawieniu doniczki na podstawce pełnej wody i kamyków. Dno doniczki nie powinno się stykać z wodą. Doniczkę z monsterą można również wstawić do większego pojemnika wypełnionego wilgotnym torfem.

Monstera - nawożenie

Warto nawozić roślinę nawozem do roślin zielonych w okresie od wiosny do jesieni co 2-3 tygodnie. Roślina potrzebuje go w dość dużych ilościach. W lecie wybierajmy płynny nawóz dodawany do wody - jeśli zaniedbamy tę czynność, monstera błyskawicznie odpowie bladymi liśćmi i brązowiejącymi krawędziami. Monstera znajdująca się w ciemnym miejscu pomieszczenia, nawozimy ją nie częściej niż raz na 21 dni.

Liście monstery - pielęgnacja

Kurz na liściach monstery? To żaden problem! Wystarczy tylko miękka, wilgotna szmatka, dzięki której usuniemy go z powierzchni liści. Róbmy to delikatnie, aby ich nie złamać. Raz na dwa miesiące warto użyć środka do nabłyszczania liści. Nada im odpowiedni połysk i ograniczy osiadanie na nich kurzu czy brudu.

Monstera to jedna z tych roślin, która osiąga dość pokaźne rozmiary. Jeżeli pewnego dnia nie chcemy zastać jej np. na podłodze, warto zastosować podpory. Może to być np. drewniana tyczka. Należy ją umieścić w doniczce, nim jeszcze zasadzimy w niej roślinę. Pędy możemy przymocować za pomocą drucika czy sznurka. Nie zaciskajmy ich zbyt mocno - możemy uszkodzić łodygi!

Monstera - przesadzanie

Monsterę należy przesadzać raz do roku na wiosnę. Robimy to do momentu, gdy roślina osiągnie jeden m wysokości. Podłoże powinno być przewiewne - najlepiej sprawdzi się torfowe. Do ziemi kwiatowej warto dodać perlitu, dzięki czemu będzie pulchniejsza.

Później już raz w roku wystarczy wymieniać warstwę ziemi w górnej części doniczki. Najpierw trzeba podlać monsterę, a następnie usunąć 2,5 cm wspomnianej warstwy i uzupełnić miejsce świeżą ziemią. Odstawiamy roślinę na dwa dni w cieniste miejsce i nie podlewamy jej.

***

Zobacz również: 

„Suknie marzeń Izabeli Janachowskiej”: Biel kontra kawowy odcień. Jak podkreślić talię?Polsat Cafe