Reklama

Czują się nieatrakcyjne i tworzą mniej satysfakcjonujące związki

​Kobiety, które są niezadowolone z wyglądu swojego ciała i mają niskie poczucie własnej wartości, są jednocześnie niezadowolone ze swoich związków. Takie wnioski przynosi badanie naukowe, o którym informuje czasopismo "Personality and Social Psychology Bulletin". Przyczyną tego braku satysfakcji jest najprawdopodobniej to, że swoją niepewność i niezadowolenie z wyglądu kobiety przenoszą na partnerów.

Zastrzeżenia co do swojego wyglądu mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale - jak zauważyli autorzy wspomnianego badania - wśród kobiet jest to bardziej widoczne. Do tego kobiety, które czuły się mniej atrakcyjne, miały tendencję do uważania, że są również mniej pociągające dla swoich partnerów. To z kolei powodowało u nich mniejszą satysfakcję ze związku i życia seksualnego.

Naukowcy z Uniwersytetu Griffitha w Australii doszli do powyższych wniosków po przeprowadzeniu dwóch badań. Pierwsze objęło 197 par heteroseksualnych, które były razem przez średnio 3 lata. Oboje partnerzy wypełnili oddzielne kwestionariusze, pozwalające ocenić satysfakcję z własnego ciała i zadowolenie z relacji. Określili też swój typ ciała i wygląd. Wreszcie każdy z partnerów ocenił stopień, w jakim uważał, że wpisuje się w ideał atrakcyjności, jaki posiada partner.

Reklama

Po analizie wypełnionych ankiet naukowcy zauważyli przede wszystkim to, że im mniej badani uważali się za atrakcyjnych, tym bardziej wierzyli też, że nie są atrakcyjni dla swoich partnerów. Co ciekawe, ten błąd postrzegania wydawał się mieć znaczenie dla satysfakcji ze związku u kobiet, ale nie u mężczyzn. Kobiety, które były mniej zadowolone z wyglądu własnego ciała, wykazywały mniejszą satysfakcję ze związku, bo były przekonane, że ich partner też jest niezadowolony z ich wyglądu. Ponadto kobiety, które twierdziły, że ich partner jest dla nich pociągający, zgłaszały bardziej satysfakcjonujące relacje, niezależnie od tego, jak były oceniane przez mężczyzn.

W przypadku mężczyzn stopień, w jakim wierzyli, że są atrakcyjni dla swoich partnerek, nie przekładał się na ich satysfakcję ze związku. W ich przypadku miernikiem satysfakcji ze związku było to, czy uważali swoje partnerki za osoby atrakcyjne.

W drugim badaniu zespół badawczy zrekrutował 97 par heteroseksualnych, o średniej długości związku wynoszącej niespełna 4 lata. Tym razem wzięto pod uwagę masę ciała uczestników, która może mieć znaczenie w kreowaniu wizerunku ciała i satysfakcji. Wyniki wykazały, że kobiety z wyższym BMI zwykle wierzyły, że nieco mniej podobają się partnerom. Co ciekawe, dla ich partnerów nie miało to żadnego znaczenia. Jednak kobiety z wyższym BMI miały niższą satysfakcję i ze związku, i z życia seksualnego. Uważały, że są mniej atrakcyjne dla swoich partnerów.

W przypadku mężczyzn postrzeganie wyglądu własnego ciała nie było związane z tym, czy ich partnerki uważały ich za atrakcyjnych. Nie miało też znaczenia dla satysfakcji ze związku i życia seksualnego. Stopień, w jakim pociągali ich partnerzy, był pozytywnie powiązany z męskim związkiem i satysfakcją seksualną. W przypadku mężczyzn stopień, w jakim czuli, że podobają się swoim partnerkom, był pozytywnie powiązany z zadowoleniem ze związku i życia seksualnego.

“Okazuje się, że przekonania kobiet, ale nie mężczyzn, na temat ich ciała, mają wpływ na to, co myślą o swoim partnerze. Podobnie satysfakcja kobiet ze związku jest silnie powiązana z tym, czy uważają się za atrakcyjne dla swoich partnerów. To pokazuje, że jakość relacji kobiet jest prawdopodobnie nierozerwalnie związana z koncentracją na ocenie partnera" - podsumowują autorzy badania.

Zobacz także:

Dzień introwertyka. Ilu jest ich w społeczeństwie?

Są już kocie kawiarnie. Teraz nadszedł czas na psie...

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: związki partnerskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy